سلامتی

برای خلاص شدن از دست موش
    در محلی كه موش را پیدا كرده‌اید فلفل سیاه بپاشید.

موش ها فرار خواهند كرد.


برچسب‌ها: دانستنی ها
نوشته شده توسط محمدهادی صدری پور در ساعت 2:8 | لینک  | 

برای امتحان تازگی تخم مرغ
 آن را در آب بگذارید اگر به صورت افقی قرار گرفت تازه است.

اگر به صورت كج قرار گرفت 3-4 روزه است.

اگر عمودی قرار گرفت 10 روزه است.

اگر شناور شد كهنه است.
برای پاك كردن اثر جوهر از روی لباس
 خمیر دندان را روی لكه جوهر قرار دهید و بگذارید

خشك شود سپس بشویید.

 برای فرار مورچه ها         پوست خیار را نزدیك سوراخ مورچه‌ها قرار دهید.

http://www.iranvij.ir/upload/images_aban/56865536155933947625.gif


برچسب‌ها: دانستنی ها
نوشته شده توسط محمدهادی صدری پور در ساعت 2:7 | لینک  | 

برای امتحان تازه بودن ماهی
    آن را در یك كاسه آب سرد بگذارید.

در صورتی كه ماهی شناور شود تازه است.


برچسب‌ها: دانستنی ها
نوشته شده توسط محمدهادی صدری پور در ساعت 2:5 | لینک  | 

برای جلا بخشیدن به للباس را همراه با یك تكه لیمو به

مدت 10 دقیقه در آب داغ خیس كنید.
باس های سفید                     برای جلوگیری از ریزش اشك هنگام پوست كندن پیاز
آدامس بجوید.
برای جوشاندن سریع سیب زمینی    پیش از جوشاندن سیب زمینی را فقط از

یك جهت پوست بگیرید.
 
برای جوشاندن سریع تخم مرغ               به آب آن نمك اضافه كنید.
                


برچسب‌ها: دانستنی ها
نوشته شده توسط محمدهادی صدری پور در ساعت 2:0 | لینک  | 

برای به دست آوردن یخ پاك و تمیز     آب را اول بجوشانید.
   

برچسب‌ها: دانستنی ها
نوشته شده توسط محمدهادی صدری پور در ساعت 1:57 | لینک  | 

برای درخشندگی مو                                            یك قاشق سركه به موهای خود زده، سپس آب بكشید.
برچسب‌ها: دانستنی ها
نوشته شده توسط محمدهادی صدری پور در ساعت 1:55 | لینک  | 

نشانه های یک رابطه موفق زناشویی

آیا احساس می کنید طرف مقابلتان به صحبت های شما گوش می دهد، آنرا درک می کند و شما را همانگونه که هستید می پذیرد؟ آیا رازهایتان را بدون ترس از داوری برای شریک زندگیتان مطرح می کنید؟ آیا دوست دارید با تمام وجود حرفهای او را بشنوید و با او احساس همدردی می کنید یا می خواهید مدام او را زیر سوال ببرید و در مقابل او جبهه بگیرید؟

با یکدیگر مهربان بودن

آیا نسبت به یکدیگر مهربان هستید و یا سعی می کنید یکدیگر را کنترل کنید و راه خودتان را بروید؟ آیا با مهربانی کردن نسبت به همسرتان احساس خوشحالی و رضایت می کنید؟ یکی از نشانه های ضروری یک رابطه ی سالم محبت کردن به یکدیگر است نه اینکه با تحکم طرف مقابلتان را کنترل کنید.

به یکدیگر عشق ورزیدن

آیا وجودتان سرشار از گرمای عشق است و آنرا بی اختیار نثار یکدیگر می کنید؟ آیا همواره زیبایی ها و خوبی های طرف مقابلتان را می بینید و یا تنها بر روی اشتباهات و نقاط ضعف او متمرکز هستید؟ آیا احساسات درونی او را درک می کنید؟ آیا از عشق ورزیدن به یکدیگر لذت می برید؟ گرما و عشق داشتن نسبت به یکدیگر یکی از نشانه های رابطه ی سالم با شریک زندگانی تان است.

با یکدیگر شوخی کردن

آیا دوست دارید با یکدیگر بازی و شوخی کنید؟ از شوخی و بامزگی های طرف مقابلتان لذت می برید؟ سعی می کنید در بحرانها و مشکلات او را شاد کنید و بخندانید؟ آیا مانند بچه ها با یکدیگر راحت و بی غل و غش برخورد می کنید و مدام در حال شوخی کردن با هم هستید؟ یکی از بزرگترین ارکان رابطه ی سالم همین خنده و شوخی است.

از کنار هم بودن لذت بردن

آیا اگر بخواهید با کسی وقت بگذارید ترجیح می دهید با همسرتان باشد یا با شخص دیگری؟ آیا برای اینکه در کنار همسرتان باشید لحظه شماری می کنید؟ آیا هر دوی شما دوست و یا سرگرمی خاصی دارید که از انجام آن لذت ببرید؟ در مواقعی که در کنار یکدیگر نیستید چه احساسی دارید؟ اغلب زوجها اوقات زیادی را باهم سپری می کنند زیرا با تمام وجود از اینکه در کنار هم هستند لذت می برند و احساس آرامش می کنند در صورتی که دیگر زوجها از ترس تنهایی و بی کسی با همسرشان می مانند و یا به عبارتی دیگر از روی ناچاری باهم زندگی می کنند. یکی از نشانه های رابطه ی موفق این است که طرفین به یکدیگر وابسته نباشند و برای خود دوست و سرگرمی های مخصوص بخود داشته باشند. بنابراین اگر خواهان یک رابطه ی موفق هستید به همسرتان وابسته نباشید بویژه از لحاظ عاطفی.

بطور مسالمت آمیز اختلافات را حل کردن

همه ی زوجها با یکدیگر اختلاف دارند موضوع اصلی، اختلاف نظر نیست، آنچه اهمیت دارد چگونگی کنار آمدن با این اختلافات است. آیا شما برای حل اختلافاتتان روش خاصی دارید یا اینکه برای جلوگیری از بحث و جدل مجبور به کنار گذاشتن مسائل و مشکلاتتان هستید؟ آیا در صورت بروز اختلاف نظر با یکدیگر دعوا و مجادله کرده و قهر می کنید؟

کنترل خشم و عصبانیت

آیا هنگامیکه یکی از شما دچار خشم و عصبانیت می شوید موضوع را کش می دهید، غر می زنید و همسرتان را تنبیه می کنید یا اینکه سعی می کنید موضوع را فراموش کنید؟ در یک رابطه سالم زن و شوهر بعد از بروز اختلاف و مشکل خیلی سریع موضوع را تمام می کنند و از آن می گذرند و به عشق و صمیمیت قبلی خود باز می گردند.

به عشق یکدیگر پایبند بودن

آیا فکر می کنید در دشوارترین شرایط باز هم عاشق یکدیگر هستید؟ آیا می توانید در صورت اشتباه و خطای طرف مقابل باز هم عاشق او باشید؟ آیا می دانید عشق درمورد خود شخص است نه درمورد کارهایی که او انجام می دهد؟ برای داشتن یک رابطه ی سالم باید به این سطح از عاشقی رسید.

گوش دادن، درک کردن و پذیرفتن طرف مقابل

آیا احساس می کنید طرف مقابلتان به صحبت های شما گوش می دهد، آنرا درک می کند و شما را همانگونه که هستید می پذیرد؟ آیا رازهایتان را بدون ترس از داوری برای شریک زندگیتان مطرح می کنید؟ آیا دوست دارید با تمام وجود حرفهای او را بشنوید و با او احساس همدردی می کنید یا می خواهید مدام او را زیر سوال ببرید و در مقابل او جبهه بگیرید؟

احساس آزادی کردن

آیا از اینکه خودتان باشید نمی ترسید و احساس آزادی می کنید؟ آیا با کمال آرامش می توانید دنبال کارهای مورد علاقتان بروید؟ آیا شریک زندگیتان از شادی شما خوشحال می شود؟ همانطور که می دانید بعضی از افراد بطور ناخودآگاه دارای شخصیتی سالم، مهربان، متعهد، عاشق، مسئول و شوخ طبع هستندولی بعضی دیگر به دلیل شرایط زندگی، فاقد چنین شخصیتی هستند و به مرور زمان باید روی خود کار کنند تا نقاط ضعف شخصیتشان را ترمیم کنند. رابطه ی خوب و موفق رابطه ای است که طرفین، خود را دوست داشته باشند و همانطور که هستند خود را بپذیرند در عین حال عاشق همسرشان باشند و هیچ چیزی نتواند رابطه ی بین آنها را خدشه دار کند.


برچسب‌ها: تنظیم خانواده
نوشته شده توسط محمدهادی صدری پور در ساعت 1:49 | لینک  | 

 ارتباط نحوه خوابیدن و شخصیت افراد!
حالت جنینی

افرادی که خودشان را خم کرده و مانند دوران جنینی به خواب می روند افرادی هستند که از بیرون سر سخت اما قلباً انسان های ملایمی بوده و دارای روح بسیار لطیفی میباشند. شاید در نگاه اول از کسی که او را به تازگی ملاقات کرده اند، خجالت بکشند اما دیری نخواهد گذشت که خجالتشان می ریزد و آرام می شوند. این مورد یکی از شایع ترین حالات خوابیدن است. در تحقیقی که انجام شد 41% از 1000 نفری که تحت آزمایش بودند به این حالت می خوابیدند. خانم ها دو برابر بیشتر از آقایون به خوابیدن در این حالت گرایش دارند.


چوب گرد

خوابیدن به پهلو در حالیکه دست ها پایین در کنار پهلو قرار دارد. این افراد به سرعت با دیگران ارتباط برقرار می کنند و از روابط اجتماعی بالایی برخوردار هستند. به راحتی به غریبه ها اعتماد می کنند و دوست دارند همیشه در جمع های بزرگ شرک کنند. البته این امکان هم وجود دارد که اندکی زودتر از سایرن گول بخورند.


آرزومند

افرادی که به پهلو می خوابند در حالیکه دست هایشان به سمت خارج و جلو است دارای طبع بازی هستند اما در عین حال می توانند شکاک، غرغرو و عیب جو نیز باشند. در تصمیم گیری قدری تعلل به خرج می دهند اما زمانیکه تصمیم به انجام کاری بگیرند، هیچ چیز نمی تواند آنها را وادار به تغییر نظرشان کند.


سرباز

خوابیدن به پشت در حالیکه دست ها به صورت صاف به پهلوها چسبیده باشد. افرادی که به این حالت می خوابند معمولاً ساکت و خوددار هستند. تمایل چندانی به هیاهو و سر و صدا ندارند و برای خود و سایرین مقررات و معیارهای متعددی قائل می شوند.

آزاد و رها

خوابیدن از جلو در حالیکه دست ها اطراف بالشت باشد و سر به یکی از طرفین چرخیده باشد. معمولاً افراد عجول، بی پروا، و کمی گستاخ به این شیوه می خوابند. آنها به سرعت عصبانی می شوند، به شدت آسیب پذیر هستند و انتقاد و قرار گرفتن در شرایط سخت را دوست نمی دارند.


ستاره دریایی


خوابیدن بر روی پشت در حالیکه دست ها در اطراف بالشت قرار دارد. این افراد به عنوان بهترین دوست ها برای دیگران به شمار می آیند چرا که به خوبی به حرف های دیگران گوش می دهند و هر موقع که نیاز به کمکشان باشد، حاضر هستند. آنها معمولاً علاقه ای ندارند که مرکز توجه دیگران باشند.

البته گونه های مختلف دیگری از خوابیدن نیز وجود دارد که در این مطالعه بر روی آنها آزمایش نشده است.پروفسور ایدزیکوسکی تاثیر نحوه خوابیدن بر روی سلامتی را نیز مورد مطالعه قرار داده است. او معتقد است که خوابیدن آزاد و رها برای سیستم گوارشی بسیار مناسب است. این در حالی است که موارد سرباز و ستاره دریایی موجب خور خور کردن شده و خواب خوبی را به همراه ندارند.

او معتقد است زمانیکه شکم آزاد باشد، افراد راحت می توانند تنفس کنند و اعما و احشا در آرامش کامل قرار می گیرند؛ اما اگر وزن بدن بر روی شکم قرار بگیرد، آنوقت میزان اکسیژن دریافتی تحلیل رفته و فشار بیشتری به شکم وارد می شود که این امر موجب خور خور می شود. البته ممکن است افرادی که در این حالات می خوابند تا صح از خواب بیدار نشوند، اما از ساعات خواب خود بهره کافی نبرده و انرژی زیادی دریافت نمی کنند.

همچنین تحقیقات او گویای این مطلب هستند که کمتر اتفاق می افتد تا افراد حالت های خوابیدن خود را تغییر دهند و در این میان تنها 5% بودند که اظهار می داشتند هر شب حالت های خوابیدن خود را تغییر می دهند

برچسب‌ها: روانشناسی
نوشته شده توسط محمدهادی صدری پور در ساعت 1:38 | لینک  | 

بواسیر    بواسیرعبارت است از سیاهرگ های گشاد شده یاواریس درراست روده یامقد.       علایم:التهاب وتورم مقد.وجودیک برجستگی در مقد.دردوخارش یاترشح مخاطی پس ازتخلیهی مدفوع.احساس این که پس از تخلیه ی مدفوع راست روده بطور کامل تخلیه نشده است.             عللایجادبواسیر:زیادنشستن در مستراح.زیادخوردن فلفل.یبوست طولانی مدت.نامنظم بودن دفع مدفوع.زور زدن هنگام تخلیه ی مدفوع.                                                                 درمان خوراکی:تره ی خام.انجیر.اسفناج.خرفه.برگه زردالو.خربزه.طالبی.گوجه فرنگی.خرمای نارس.هلیله سیاه.سنا.روغن گردو.تره.                                               درمان گیاهی:۱.خاکسترشاخه های انگور اگربه صورت پمادمالیده شودنافع است.۲.خوردن هسته ی تلخ زردالو ومالیدن روغن ان جهت مبتلایان به بواسیر مفیداست.۳.روغن کهنه ی نارگیل راباروغن هسته یتلخ زردالومخلوط کرده روی محل دردبمالید.۴.۵تا۶عددالوی خشک یابرگه ی زردالویا انجیرخشک راشب دریک لیوان اب خیس کنیدوصبح ناشتابااب ان ها میل کنید.۵.پوست پرتقال ونارنج جهت تخلیه مدفوع ورفع یبوست مفیداست.۶.روغن بابونه ی چشم گاوی وروغن زیتون جهت درد بواسیرمفیداست.۷.دم بادمجان وپوست درخت کاج ولاس خر باهم مخلوط کرده وهروز مقدار کم ان راسوزانده وباسن خودرا برهنه روی دود ان گرفت بسیار مفید است.      درمان ان باعرقیات:عرق کرفس.بارهنگ.ختمی.زرشک.بومادران.خارشتر.بنفشه سه رنگ.شنبلیه وعرق خرفه. درمان ان باابمیوه جات: اب هویچ.انگور.پرتقال.به.گلابی.زردالو.طالبی.واب سیب. موارد پرهیز:عرق بولاغ اوتی.پیاز.فلفل.پنیر.تخم مرغ.شرینی.سیر.گوشت.ماهی.پاچه.عدس.بادمجان.غذاهای شور وسبزی های تند.۱۳۹۱.محمدهادی صدری پور
برچسب‌ها: بیماری
نوشته شده توسط محمدهادی صدری پور در ساعت 1:34 | لینک  | 

1- زالو درماني :

زالو حيواني است كه به خون خواري معروف است بدني كرمي و حلقوي شكل دارد كه داخل بدنش شبيه يك لوله است كه يك طرف دهان و طرف ديگر مقعد زالواست كه با آن خود را به ميزبان متصل مي كند . زالو بوسيله دندانهائي شبيه اره كه روي سه آرواره ي خود در دهان دارد بعد از آنكه دهان خود را به ميزبان چسباند روي پوست برشي شبيه آرم بنز ((Y ايجاد مي كند اين برش بصورت يك دريچه ي سه لختي عمل مي كند از اين دريچه هم خون كثيف مكيده شده و همزمان بادكش بزاق زالو كه مملو از مواد مفيدي براي بدن انسان و موجودات ديگر است به داخل خون تزريق مي شود . هر چه هست در بزاق زالو است كه معجزه آسا بعد از وارد شدن به داخل خون به تمام بدن رفته و بيماريها را درمان مي كند تحقيقات گسترده اي در طول سالها روي عملكرد زالو به طور كل ،و بزاق زالو بخصوص انجام شده است اين تحقيقات با ارزش حكايت از اين است كه ما با حيواني معجزه گر روبرو هستيم كه در حفظ سلامت موجودات بخصوص انسان هنرمندانه عمل مي كند بيان بخش مهمي از رفتار و عملكرد زالورا در كتابي جداگانه نوشته ام اما بطور خلاصه چند جمله در مورد اين معجزه خلقت تقديم مي كنم . تاكنون محققين زالو در مقالات و كتب مختلف حدس زده اند حدود يكصد ماده مفيد در بزاق زالو وجود دارد كه تاكنون مكانيسم حدود سي ماده آن بدست آمده است . به عنوان مثال : هپارين ، كالين ، آنتي بيوتيك ، مواد ضد التهابي ، مواد بي حس كننده ي قوي و ....... در بزاق زالو وجود دارند كه از لحظه آغاز گزش ( برش آرواره هاي زالو ) عملكرد خود را با ورود به خون شروع مي كنند ، هپارين رقيق كننده ي خون است . كالين خونريزي ثانويه براي جلوگيري از عفونت ايجاد مي كند موادي كه نقش آنتي بيوتيك دارند هر نوع عامل بيماريزا را كه شامل ويروس ، باكتري ، قارچ و يا انگل باشد نابود مي كند مواد ضد التهابي بزاق زالو علاوه بر اينكه با هر گونه التهاب در داخل بدن مبارزه مي كند از ايجاد التهاب در محل گزش زالو جلوگيري مي كند . زالو شايد تنها حيواني است كه درد محل گزش خود را درمان مي كند و زخم آن را با مواد بزاق خود ترميم مي نمايد .         

2- تاريخچه زالودرماني

زالو درماني با توجه به فراز و نشيب هائي كه در جهان داشته ، تا بحال در كتب و مقالات،كسي نتوانسته است تاريخچه ي درستي از آن را بيان كند كه مهّم ترين دلايل آن به شرح زير است :

1- هر تغييري كه در حوادث طبيعي و غيرطبيعي ايجاد شده در تعداد ، ميزان مصرف و نحوه ي نگهداري زالوها مؤثر بوده است مثلاً جنگهاي جهاني اوّل و دوّم ، سيل ، طوفان ، سونامي و ...... در تعداد زالوها به شدت تأثير گذاشته اند .

2 - پيشرفت علم مدرن در كشورها ي مختلف و عدم آگاهي از مكانيسم اثر زالو بر بدن انسان در مقاطع مختلف زماني زالو را به فراموشي سپرده اند .

3 - حتّي در بعضي از كشورها مثل كشور ايران بعد از ظهور طب مدرن سالها زالو درماني جرم محسوب شده و تا كنون ادامه داشته است .

4 - بدليل عدم آگاهي ، محدوديتها ، شرايط مختلف زماني گاهي نسل زالو تا مرحله انقراض پيش رفته است .

5 - اهداف خودخواهانه ي بعضي از نويسندگان باعث شده كه تنها تاريخ زالو را محدود به بعضي از كشورهاي خود كنند و از كشورهاي ديگر سخني به ميان نيامده است .

6 - عملاً با حذف بعضي از كشورهاي مهّم كه هزاران سال زالو درماني در آنجا انجام شده تاريخ زالو درماني مخدوش شده است .

7 - تا كنون هيچ مورّخي صادقانه براي آگاهي انديشمندان و پزشكان ، تمام كشورهاي جهان را بررسي نكرده و تاريخي واقعي بر اساس واقعيّات بيان نكرده است .

8 - زالو مثل بسياري از علوم طبيعي مورد ظلم علم جديد قرار گرفته و دهها سال حتّي اجازه ي تحقيق و پژوهش را در مورد آن ممنوع كرده اند .

9 - اينجانب با مطالعه كتب ، مقالات و مراجعه به رسانه هاي مختلف نتوانسته ام تاريخ دقيقي اززالودرماني پيدا كنم . هر كشوري در معرفي تاريخ اين روش درماني در مورد سهم خود زياده روي كرده است به عنوان مثال دركتاب MLT تاريخ زالو درماني محدود به چند كشور اروپائي و چند دانشمند و پزشك آنها شده و از پزشكان بزرگي همچون بوعلي سينا ، رازي ، جرجاني كه سازمان بهداشت جهاني حتّي بوعلي را پدر پزشكي جهان مي شناسد و هزار سال قبل زالو درماني علمي را معرفي نموده است يادي نكرده اند .

امّا آنچه اينجانب در مطالعه ي تاريخ زالو درماني بدست آورده ام هر چند نمي تواند اصل ماجرا باشد چون نوشتن تاريخ دقيق زالو درماني امكان پذير نيست و نياز به سالها تحقيق و پژوهش تاريخي دارد . و شايد بنده هم متهم به خودخواهي در بيان تاريخ بشوم چون در مطالعه ي تاريخ زالو درماني فهميدم ظلم زيادي بر كشورم ايران روا داشته اند كه مهمترين آن اينكه طب سنتي ايران را در بسياري از كتب طب سنتي جهان بخصوص كتب زالو درماني ، طب عرب معرفي كرده اند كه اين كار خيانتي غير قابل جبران است. چون ما فارسي زبان هستيم و پزشكان ايراني هم فارسي بوده اند و تنها بعضي از كتب ما در دوره اي از تاريخ اجباراً به زبان عرب نوشته شده است البته در ميان اعراب هم پزشكان بزرگي وجود داشته اند كه مي توان آنها را طبيب عرب معرفي كرد .

مطالعات ما نشان مي دهد از زماني كه انسان پا به اين عرصه خاكي گذاشته زالوها وجود داشته اند چون نژاد انسان و زالو يكي بوده است و انسانها هزاران سال بعد از زالوها ظهور كرده اند به مرور در هر نقطه از جهان كه زالو بطور طبيعي رشد كرده ابتدا تصادفي و بعد آگاهانه زالو درماني انجام شده است . اما اينكه اولين بار كدام انسان ، انديشمند و يا طبيب به اين معجزه ي الهي پي برده است مشخص نيست . واقعيت امرآن است كه از حدود بيش از 5 هزار سال قبل كه طب در دنيا ظهور علمي تري داشته كشورهائي مثل يونان ، ايران ، چين و هندوستان پيش قراول طب سنتي بوده اند و دنيا هميشه از سقراط ، بقراط ، جالينوس و بوعلي سينا به عنوان پدر پزشكي جهان ياد كرده است تاريخ پزشكي جهان در هر بخشي ، از جمله گياه درماني ، زالو درماني و روشهاي ديگر درماني ، بدون اين دانشمندان و كشورهاي آنها مخدوش است . هزار سال قبل بوعلي سيناي فارسي زبان در كتاب قانون در طب به زبان عربي زالو درماني علمي را معرفي كرده و در بسياري از بيماريها آنرا براي بيمارانش بكار برده است و كتاب قانون بوعلي سينا چهار صد سال در كشور فرانسه تدريس شده است اما وقتي امروز از زالو درماني فرانسه كه دقيقاً بعد از تحصيل دانش بوعلي سينائي صحبت مي شود سخني از ابوعلي سينا و ايران به ميان نمي آيد . آيا اين تاريخ مخدوش نيست ؟ كتاب قانون چهار صد سال در اروپا رفرانس معتبر پزشكي بوده است چرا امروز وقتي كتابهاي زالو درماني از اروپا به ايران مي آيد سخني از ابوعلي سينا نيست ؟ مطمئناً پزشكان بزرگي در اروپا زالو درماني و مزاج شناسي را از 200 الي 300 سال قبل معرفي كرده اند اما آيا كسي پرسيده است كه اطلاعات خود را از كجا بدست آورده اند ؟

پس زالودرماني متعلق به تاريخي است كه در آن وارثان طب سنتي در جهان زيسته اند نه شاگردان آنها كه از بردن نام اساتيد خود امتناع مي كنند .

دركتاب MLTبخشي از تاريخ زالو درماني بعد از بوعلي سينا معرفي شده است .

زالو درماني حتّي در قرون وسطي هم وجود داشته است ابتدا بدون شناخت مكانيسم آنها تنها به منظور دفع ارواح خبيثه استفاده شده اند اما آرام آرام در گوشه و كنار جهان افراد زيادي كه امروز نام آنها را نمي دانيم و پيدا كردن آنها ممكن نيست هوشيارانه تر زالو را استفاده كرده و حرفهاي علمي تري در مورد آن زده اند . اما اگر مي خواهيم يك حركت صحيحي از تاريخ زالو درماني بيان كنيم نمي توانيم در مردابها و بركه ها به دنبال زالو درمانان واقعي بگرديم. بلكه بايد به حافظه ي معتبر پزشكي جهان مراجعه كنيم به سراغ دانشمنداني بگرديم كه در هر نقطه ي جهان بدون حس ناسيوناليستي از زالو سخن گفته اند و آنها را معرفي كنيم . تاريخ زالو توسط پدران پزشكي جهان رقم خورده است . امروز عده اي دوست ندارند تاريخ واقعي را معرفي كنند .

بعد از قرون وسطي با ظهور طب سنتي در جهان و گشايش دانشگاههاي بزرگ و ظهور پزشكاني همچون سقراط ، بقراط ، جالينوس و بوعلي سينا زالو درماني هر روز علمي تر از گذشته معرفي شد و به جهان عرضه گرديد .

ابتدا در كشورهائي كه فرهنگ كهن آنها در دل خود طب سنتي را جاي داده بود زالو درماني انجام شد بعد از دل اين فرهنگها تحت تأثير شرايطي كه در ابتداي اين بخش عرض كردم زالو درماني به كشورهاي پيش رفته برده شد . اين كشورها با استفاده از تكنولوژي پيشرفته خود تحقيقات آزمايشگاهي بسيار مهمّي روي آناتومي ، فيزيولوژي زالو و بزاق آن انجام دادند كه حيرت انگيز بود اما در كنار اين كارهاي بزرگ بعضي از كشورها از ياد بردند كه اصل ماجرا از كجا شروع شد. و آنها در جهت تكميل آن گام برداشته اند . اگر امروز از كشورهاي توسعه يافته اي همچون آمريكا ، آلمان و فرانسه مقالات و كتب زالو درماني به جهان عرضه مي شود مطمئناً ريشه در طب جالينوس و بوعلي سينائي دارد نه در علم پزشكي كه تاريخ عمر آنها به 200 يا 300 سال قبل بر مي گردد .

حتّي در تاريخچه اي كه مدرن نويسان امروز از زالو بيان مي كنند سخني از سرزمينها و اقليم هاي پرورش زالو به درستي به ميان نمي آيد .

مطمئناً كشورهائي همچون يونان ، ايران ، چين ، هندوستان و بعضي از كشورهائي كه طب سنتي در آنها ريشه دارد ريشه ي زالو درماني را بنا نهاده اند بعدها اقليم هاي مصنوعي همچون استخرهاي پرورش زالو تأسيس شده و امروز بانك زالو در كشوري مثل تركيه تأسيس شده است ساليانه ميليونها عدد زالو از روسيه به اروپا صادر مي شود و تجارت زالو به صنعتي بزرگ تبديل شده است اما آيا تاريخ زالو مربوط به كشورهائي است كه امروز بانك زالو دارند ؟

ما دست تمام آنهائي كه در هر نقطه ي جهان از قرون وسطي تا كنون دستي در تاريخ زالو درماني داشته اند را مي بوسيم و به عنوان طبيبان گمنام ياد مي كنيم و به دلايلي كه عرض كرديم از مطالعه كتب و مقالات مختلف نتوانستيم تاريخ واقعي و صادقانه اي از زالو درماني در خارج از كشورمان پيدا كنيم اشاره اي به تاريخ زالو درماني در ايران خواهيم داشت و هيچگاه ادعا نمي كنيم زالو درماني صد در صد ريشه در كشور ما دارد مقايسه اين تاريخ را با مطالب اين چنين به عهده ي محققين علاقمند مي گذاريم :

ايران سرزميني است كه در اكثر استانهاي آن زالو بطور طبيعي رشد مي كند كه در اين مورد استان گيلان ، مازندران و استانهاي همجوار آن شايد بيشترين تعداد زالو را داشته باشند و جالب اينكه ايران بهترين زالو ي طبي دنيا را در خود جاي داده و از دو نوع هيرودومديسيناليس و هيرودووربانا كه در دنيا به عنوان زالوي طبي شناخته مي شود در ايران به فراواني يافت مي شود سابقه ي زالو درماني در ايران به پيش از 5 هزار سال قبل بر مي گردد .

ابتدا زالو درماني در ايران جزئي از فرهنگ درماني عاميانه مردم بوده و در شهرها در ميادين و بازار مردم ظرفهاي زالو مي آوردند و مي فروختند در اكثر كتب معتبر طب سنتي ايران از زالو درماني به عنوان يك روش درماني ياد شده است اما آنچه دنيا نمي تواند آنرا انكار كند دو كتاب معروف قانون در طب بوعلي سينا و كتاب اعراض الطبيه جرجاني است كه اولي هزار سال قبل به زبان عربي و دومي به زبان شيرين فارسي 900 سال قبل نوشته شده است هر دو زالو درماني علمي را به جهان معرفي كرده اند و كتاب قانون در طب صدها سال در اروپا مرجع پزشكي جهان بوده است و اگر بگوئيم بوعلي سينا يكي از اولين پزشكاني در جهان بوده كه زالوي پزشكي را معرفي كرده و ايران يكي از اولين كشورهائي است كه زالو را پرورش داده و استفاده كرده اغراق نكرده ايم بهرحال تاريخ پزشكي جهان به اعتراف سازمان بهداشت جهاني ما را جزء اولين ها مي داند و زالو درماني در ايران قدمتي چند هزار ساله دارد .

اگر نگوئيم كه تاريخ زالو درماني مربوط به مهد طب سنتي جهان ،ايران است مي توان گفت زالو درماني در ايران بخش عظيمي از تاريخ اين روش درماني معجزه گر را بخود اختصاص مي دهد در عين حاليكه امروز ما براي كسب اطلاعات علمي در مورد زالو اجباراً از كشورهاي پيشرفته كمك مي گيريم اما اگر بيش از يكصد سال در ايران براي پزشكان زالو درماني جرم شناخته نمي شد امروز آوازه ي اين مكتب درماني ايراني جهان را فرا گرفته بود ما از ميكروسكوپهايمان براي تحقيق در هر چيز بي ارزشي به جز زالو استفاده كرديم اما كشورهاي اروپائي با مطالعه كتب طب سنتي ما همچون قانون در طب از ميكروسكوپهاي الكتروني براي تحقيق در مورد آناتومي و فيزيولوژي زالو سود بردند .

ما جرأت بيان اثر درماني زالو را در دانشكده ي پزشكي و بيمارستانهاي خود نداشتيم چون جرم و تمسخرآميز بود اما كشورهاي توسعه يافته دقيقاً در همين زمان زالو را به پيشرفته ترين بيمارستانها ، آزمايشگاهها و دانشكده هاي خود بردند و از دل تحقيقات پرهزينه خود براي ما كه هزاران سال قبل از زالو درماني سخن گفته بوديم كتاب نوشتند تاريخ زالو درماني در ايران مثل خود طب سنتي يك سناريوي غم انگيزي است كه بيان آن در حّد اين چند سطر نيست .

مقصر واقعي كسي جز خودمان نيست !

ما وقتي افتخارات خود را براي خود جرم مي دانيم چطور مي توانيم آن را به جهان معرفي كنيم مطمئناً اگر مورخان ، محققان و پژوهشگران جهان زالو درماني در ايران را در طول 10 سال گذشته پيگيري مي كردند متوجه مي شدند در عين حاليكه تمام پزشكان زالو درمان تحت فشار شديد وزارت بهداشت ايران و سازمان نظام پزشكي بودند چطور با زالو درماني كه ميراث كهن آنهاست توانستند هزاران نفر را از بيماريهاي گوناگون نجات دهند .پرونده هاي سياه پزشكاني كه در طول چند سال گذشته بدليل زالو درماني محكوم و توبيخ شدند گواه اين مطالب است كه خود مؤلف جزء آنان است .

پس هيچگاه نخواهيم توانست بدون نام ايران تاريخ صحيح زالو درماني را بدرستي و كامل بيان كنيم .

3- تفاوت زالو درماني در طب سنتي ايران با زالو درماني مدرن

در طب سنتي ايران هر داروئي داراي مزاج است و هر بيماري نيز مزاج خاص خود را دارد به همين دليل تمام مراحل درمان بايد بر اساس اصلاح طبع و مزاج باشد زالو كه يك داروي بسيار با ارزش و معجزه گر است داراي مزاج است و بايد با در نظر گرفتن مزاج بيمار استفاده شود از طرفي در توصيه ها و دستورات طب سنتي ايران ابتدا بايد به بيمار مصلح و منضج داده شود و بدن از اخلاط فاسد پاك شده بعد زالو درماني انجام شود تا اثر زالو بيشتر باشد . به همين دليل وقتي كه بيمار داراي غلبه اخلاط فاسد است نبايد زالو درماني كند چون خود زالو شايد تجمع يا تخليه نابجاي اخلاط شده و بجاي درمان و شفاي بيماران ، درد آنها را زياد تر كند يا اينكه تأثيري نداشته باشد . پس در طب سنتي ايران زالو درماني داراي مقدمات و مؤخرات است توصيه هاي جالبي قبل و بعد از زالو درماني وجود دارد كه مي تواند اثر درماني زالو را صد چندان كند .

اما در زالو درماني اروپائي و آمريكايي متأسفانه هيچ توجهي به مزاج زالو ، مزاج بيمار و اصلاح طبع نمي شود و زالو درماني بصورت ماشيني و شبيه دارو درماني مدرن انجام مي شود . يعني بدون توجه به سيستمهاي مختلف بدن و تعادل مزاج ، زالو درماني بصورت موضعي انجام مي شود

تجويز زالو مثل تجويز استامينوفن ، بدترين نوع زالو درماني است كه متأسفانه امروز در بسياري از كشورهاي جهان در حال انجام است . آنها نمي دانند كه اين كار ضربه ي مهلكي به علم زالو درماني مي زند چون تمام تحقيقات و پژوهش آنها نيز داراي اشكال است وقتي اصل زالو درماني ايراد داشته باشد اين اشتباه به كتب و مقالات منتقل مي شود و يك عمر اين علم را تحت تأثير خود قرار مي دهد .

به عنوان مثال اگر 100 نفر كه داراي بيماري انسداد عروق كرونر هستند براي زالو درماني انتخاب بشوند و براي آنها پاكسازي واصلاح طبع انجام نشود شايد در بعضي از آنها نتيجه ي معكوسي بدهد و حتي حال بعضي از بيماران بهتر نشود . نتيجه ي اين تحقيق ظالمانه است چون مي تواند اصل علم زالو درماني را نابود كند .

حالا تصور كنيد اگر زالو درماني اين صد نفر طبق توصيه ي طب سنتي ايران انجام شود يعني بعد از پاكسازي براي آنها زالو درماني انجام دهيم نتيجه ي تحقيق حيرت آور و معجزه آسا خواهد بود و در مقايسه با روش قبلي كاملاً نتايج متفاوت خواهد بود .

پس كشورهاي غربي مثل اشتباهاتي كه در طب مدرن مرتكب شدند در اين رشته نيز مرتكب شده اند . درعين حاليكه كارهاي تحقيقاتي و آزمايشگاهي بسيار با ارزشي انجام داده اند اما بدليل اشكال اساسي در روش درماني نتيجه ي كار آنها معكوس خواهد بود .

4- آنچه از زالو درماني نمي دانيم

آنچه در درمانهاي طبيعي اهميت دارد آن است كه در هر روش درماني علاوه بر مواردي كه بر اساس تحقيقات كشف مي شود رموز مهمترو گسترده تري وجود دارد كه نا شناخته مانده است و نياز به تجربيات و تحقيقات بيشتري دارد و حتي بعضي از اسرار وجود دارد كه با پژوهشهاي جديد كشف نمي شود چون اثر رموز آفرينش با روشهاي علم جديد قابل دسترسي نيست در مورد زالو درماني هم به همين صورت است ، تحقيقات بسيار مهمي در مورد اثرات درماني زالو انجام شده است و در گوشه و كنار جهان هر روز مطالب تازه تري درباره ي اين روش معجزه گر كشف مي شود . اما در مورد اين جانور خون خوار ناگفته هاي زيادي وجود دارد كه براي پيدا كردن آنها نياز به سالها تجربه و تحقيق است . آنچه امروز در گوشه و كنار جهان درباره ي زالو درماني مطرح شده است تنها بخش كوچكي از توانمندي هاي اين مخلوق معجزه گر است اينجانب كه بيش از 10 سال است زالو درماني انجام مي دهم و در هر بار استفاده از اين روش درماني نكات تازه تري بدست آوردم كه در هيچ كتاب و مقاله اي نديده ام . به عنوان مثال تا كنون در بعضي از مقالات و اخبار علمي نقل شده است كه از بزاق زالو حدود يكصد ماده ي مفيد ترشح مي شود كه هر كدام يك كار مهم در جهت سلامت بدن انجام مي دهد اما تا بحال هنوز در جهان هيچ مركز علمي نتوانسته است مكانيسم دقيقي از تمام اين يكصد ماده را كشف كند هر چند مكانيسم بيش از 30 ماده مختلف در بزاق زالو بدست آمده است كه همين تعداد هم به يك معجزه شباهت دارد اما مطالب نا گفته ي زيادي در مورد همين 30 ماده وجود دارد كه نياز به بررسي بيشتري دارد . وقتي يك پزشك با تجربه براي هر بيماري كه زالودرماني مي كند پاسخ مثبت مي گيرد آيا نبايد با جرأت اعلام كرد زالو نيز مثل سياهدانه ، حجامت، عسل و دهها داروي طبيعي ديگر درمان تمام دردهاست ؟ اما نكته اي كه بايد به آن توجه شود آن است كه در بعضي بيماريها زالو داروي اصلي ، و در بعضي ديگر داروي كمكي است مثلاً زالو در انسداد عروق كرونر قلب يك داروي اصلي است اما در مورد پسوريازيس يك داروي كمكي در كنار داروهاي ديگر است . و هر روز با كسب تجربيات ، تحقيقات و پژوهشهاي جديد گستره ي درمان با زالو وسيع تر مي شود . اينجانب با سالها تجربه ، تحقيق ، مطالعه و درمان در مورد زالو درماني با اطمينان كامل در اين لحظه اعلام مي نمايم كه نكات پنهان و كشف نشده در مورد زالو درماني خيلي بيشتر از مطالبي است كه امروز كشف شده است يعني علم جديد بسيار جاهل تر از آن است كه در مورد زالو سخن مي گويد مؤلف در طول درمانهاي شگرف خود دهها بيماري را با زالو درمان كرده است كه در هيچ كتابي دليل آن را نخوانده است و تنها با الهامات عيني تجربيات گرانقدر خود به آن رسيده است دقيقاً موضوع مثل روشن شدن يك لامپ برق است ما به محض آنكه كليد برق را مي زنيم لامپ روشن مي شود اما هيچ وقت جريان برق را با چشم نمي بينيم و تنها از آثار روشنائي در مورد مكانيسم برق صحبت مي كنيم در مورد زالو درماني هم چنين است ما به عنوان مثال بيماري را براي انسداد عروق كرونر زالو درماني مي كنيم اما در كنار باز شدن رگهاي قلب ، سنگ كليه ، سردرد و دردهاي استخواني ، سينوزيت او هم درمان مي شود كه صدها بار اين موارد را تجربه كرده ام مطمئناً تا كنون مكانيسم اثر زالو درماني در درمان سنگ كليه ثابت نشده است اما زالو سنگ كليه را درمان مي كند . و يا اينكه در زانو دردهاي ناشي از پارگي مينيسك ، سائيدگي غضروف (يا كندرومالشي) ، آرتروز ، پوكي (يا استئوپروز) ، عفونت و يا التهاب مفصل و استخوان اضافه زالو صد در صد درمان كننده است اما مكانيسم دقيقي در مورد همه اين درمانها اعلام نشده است . ولي مؤلف تا بحال هزاران بيمار مبتلا به اين دردها را درمان نموده و حتي پارگي مينيسك را هم درمان كرده است ، پس جهل ما در مورد يك روش درماني نمي تواند جلوي كار و پيشرفتمان را سد كند و در علم پزشكي بهبودي مهم ترين ملاك ارزش گذاري براي يك روش درماني است و كلام آخر آنكه ما با اطمينان خاطر ، جسارت و تجربيات كافي درمان مي كنيم ديگران تحقيق كنند. ومارانقد کنند.

5- درمان سنگ کلیه بوسیله زالو درمانی

یکی از اتفاقاتی که بار ها در حین زالو در مانی بیماران اتفاق افتاد دفع سنگ کلیه آنها بود بخصوص که وقتی پاهای بیماران را زالو درمانی کردم سنگهای کلیه راحت تر دفع شد اینکه با چه مکانسیمی این اتفاق مهم می افتد نیاز به تحقیقات بیشتر دارد اما در علم طب ، شفا مهم تر از مکانیسم است . هر چند که اگر این اسرار مشخص شود شیرین تر است .

6- خدايا براي کشتن زالو ها مارا ببخش
( ما در ايران وحشيانه زالو ها را مي کشيم )

در طول سالها زالو درماني وقتي زالو به بدن بيمار نمي چسبد ، و همه پرسنل تلاش مي کنند موفق نمي شوند مرا صدا مي کنند ، به محض انکه به اتاق زالو درماني مي رسم مطلبي طنز گونه براي بيمار مي گويم مي خند و زالو را مي گيرم و با محبت از او خواهش مي کنم بچسبد و زالو بلافاصله اين کار را مي کند و ميچسبد ، اين حيوان شفا دهنده و معجزه گر، مهربانانه بيماريهاي صعب العلاج و لاعلاج انسان و حيوانات را درمان ميکند ، تنها موجودي است که براي شفا گاز مي گيرد ، گزش زالو در جهت درمان و شفا است و اين يک حکمت الهي است ، به محض آنکه انسان را گزيد ماده اي بي حس کننده در همان محل تزريق مي کند و محل گزش را بي حس کرده و بيدرد مي کند ، در طول زالو درماني مهربانانه خون ناسالم انسان را مي مکد و در اين کار ويژگي دارد ، و همزمان موادي که در بزاق دارد به داخل عروق انسان مي فرستد ، اگر بگويم مي فهمد که براي چه دردي چسبيده است، شايد بگوئيد اغراق مي کنيد ، اما در طول سالها زالو درماني از رفتار اين حيوان معجزه گر چيزهائي آموخته ام که گاهي از ترس تکفير شدن توسط طرفداران علم جديد بيان نمي کنم ، خلاصه زالو بعد از زالو درماني هم ، محبت مي کند ، با استفاده از ماده کالين ، دستابيلاز و هيالورونيداز بزاق خود از عفونت محل گزش جلو گيري مي کند در کارش بسيار حرفه اي عمل مي کند ، و در انتها استادانه با يک عمليات ضد التهابي قوي محل گزش را ترميم مي نمايد ، و در نهايت بيماريهاي انسان را حکيمانه درمان مي کند . زالو در يک کلام پزشکي مهربان و حکيمي هوشيار است .

اما بعد از درمان ، در ايران ، ما بلافاصله بعد از آنهمه محبت به طرز وحشيانه اي زالو را مي کشيم

با تو جه به اينکه بيش از 10 سال است که در زمينه زالو درماني تحقيق ، پژوهش ، مطالعه و درمان انجام مي دهم و به بيان ديگر، بازالو زندگي کرده ام ، مطمئن هستم که وقتي بي رحمانه زالو را مي کشيم :

- با صداي بلند فرياد مي زند و ملتمسانه خواهش مي کند مرا نجات دهيد

- شديد ترين درد و سوزش عالم را حس مي کند

- با تمام وجود وقتي مي بيند که راه نجاتي نيست فردي را که زالو درماني مي کند و مسببين اين کشتن را نفرين مي کند

- آيا وقتي يک زالو درماني به قيمت از دست رفتن جانش است انتظار داريم براي شفاي بيمار درحين جان دادن دعا کند؟

- فکر کنيد يک نفر را طبابت کرده ايد و از مرگ نجات داده ايد بعداز طبابت نه تنها از شما تشکر نکند بلکه جان شما را بگيرد و شما را بکشد ، در حين اين جنايت اگر به درگاه خدا بخواهيد شکايت کنيد چه مي گوئيد؟

- بيماراني که زالو هايشان بعد از درمان کشته مي شود کامل جواب نمي گيرند چون نفرين زالو فضاي اتاق زالو درماني را درحين جان دادن زالو پر ميکند

- زالو يک هفته قبل از زلزله و سيل مي فهمد و با حرکات خود خبر مي دهد ، آيا با اين احساس قوي وقتي او را بعد از درمان ميکشيم چه احساسي مي کند؟

- ما براي آنکه متهم نشويم که بهداشت را رعايت نمي کنيم و بخاطر فرار از تنبيه نظارتي هاي مطب ها ، زالو را که به ما مهربانانه خدمت کرده اند فدا مي کنيم ، و متاسفانه بيماران هم به ما مي گويند بايد زالو يک بار مصرف باشد !

- زالوئي که خون خورده به هيچ عنوان آلوده نيست ، چون آنزيمهائي در بزاق و معده زالو وجود دارد که باکتري ، ويروس و تمام سوشهاي بيماري زا را نابود مي کند پس چرا بايد زالو راکشت ؟

- هربار که زالو را مي کشيم به والله قسم صداي فريادهايش را مي شنوم و با دلي پردرد از خدا مي خواهم، براي اين کار ظالمانه ما را ببخشد، و به زالو التماس مي کنم که اين کارو حشيانه ما را به حساب بيمار ننويسد و او را نفرين نکند .

- حيواناتي که پادرد دارند به استخر هاي زالو مي روند تا زالو ها روي پاهاي آنها بيفتند و زالو درماني شوند ، اين حيوانات براي آنکه زالو درداخل آب نيفتد آنفدر مي ايستند تا زالو از پاي آنها در داخل آب جدا شود ، نه اينکه در خشکي بيفتند و کشته شوند ، يعني حيوانات به فکر جان زالو هائي هستند که آنها را زالو درماني مي کنند. اما ما انسانها مي گوئيم زالوي يک بار مصرف و آنها را مي کشيم .

- در حال حاضر که اين مطلب را مي نويسم بارها تصميم گرفته ام که به همين خاطر زالو درماني را رها کنم ، اما چون اين حيوان معجزه گر با وجود اين همه رفتار ظالمانه ما ، باز هم شفا مي دهد ، ادامه مي دهم ، تلاش مي کنيم تا فرهنگ فهم زالو را گسترش دهيم و خيلي زود به روزي برسيم که بيماران ما و همراهان آنها بجاي انکه به دليل ترس از اينکه زالوئي که روي بدن ديگري بوده روي بدن آنها نيفتد ، بگويند بايد ببينيم زالو را يکبار مصرف مي کنيد و جلوي ما او را بکشيد ، بگويند شمارا به خدا زالو هائي که مرا درمان کردند نکشيد

- تصور کنيد اگر پشه ها ايدز و هپاتيت را منتقل مي کردند چه برسر مردم دنيا مي آمد؟ روزانه هزاران نفر در گوشه و کنار دنيا به ايدز و هپاتيت مبتلا مي شدند ، اما خداوند در نظام آفرينش حکمتي قرار داده است که اگر پشه اي که بيماران ايدزي و هپاتيتي را نيش زده بلافاصله فرد سالمي را نيش بزند ، فرد سالم به ايدز و هپاتيت مبتلا نمي شود ، يعني در بدن پشه آنزيم هائي وجود دارد که اين ويروسها را نابود مي کند و خوني که در بزاق پشه است آلو دگي ويروسي ندارد ، در مورد زالو هم چنين مکانيسمي وجود دارد .

دکتر حسن حاج طالبي

7- خارش محل گزش زالو طبيعي است

تعريف خارش :

خارش يک نشانه ايست که انسان به دلايل مختل در سطح پوست احساس مي کند . و از طريق گيرنده هائي به مغز مخابره شده و احساس خارش ايجاد مي گردد.

عواملي که باعث خارش مي شوندشامل :

1- عوامل فيزيکي : شامل انرژی خورشیدی، گرما، رطوبت (کم یا زیاد)، تحریک الکتریکی عصبی یا عضلانی

2- عوامل مکانيکي: مثل لمس، فشار، مکش، مواد بخصوص مثل مو، فایبرگلاس، پشم و حشرات که اینها باعث خارش فوری می‌شود و بیشتر از زمانی که تحریک وجود دارد باقی نمی‌ماند. اما در پوست‌‌های خشک و در افراد حساس باعث ایجاد احساس خارش پایدارتری می‌گردد.

3- عوامل شميائي:

الف) مواد محرک (اسیدها، قلیاها، دترجنت‌ها حتی آب و هوا): بیماران مبتلا به خارش مثلاً در اثر خشکی پوست، غالباً در اثر تماس پوستشان با هوا، هنگام درآوردن لباس‌ها دچار خارش شدید می‌شوند.

ب) آلرژن‌های تماسی (مثل نیکل)

ج) واسطه‌های شیمیایی: هیستامین، سروتونین، مرفین و …

واما خارش بعد از زالو درماني :

باتوجه به اينکه زالو درماني در دنيا هنوز در حال تحقيق و بررسي است . مطالبي که در مورد اين روش درماني در مقالات ، کتب و سايت هاي مختلف نوشته مي شود خالي از اشکال نيست . در چند روز گذشته درسايت زالو درماني حکيم جرجاني که زحمات زيادي در مورد معرفي زالو درماني کشيده است مطلبي ديدم تحت عنوان (رفع خارش و تورم پس از زالو درمانی ) ، فارغ از اينکه از مدير محترم سايت شنيدم يکي از دوستان کارکشته طب سنتي اين مطالب را نوشته اند که ايشان حق زيادي بر طب سنتي در ايران دارند ، اما با احترام به اين استاد عزيز بايد عرض کنم اکثر مطالب مقاله فوق اشتباه ، غيرعلمي و نارست است ، لذا با توجه به اينکه تا کنون دهها هزار مورد زالو درماني انجام داده ام و در زمينه اين روش درماني معجزه گر مطالعات گسترده اي داشته ام ، احساس کردم نوشتن مطالب نادرست در مورد زالو درماني مي تواند لطمات جبران ناپذيري به اين روش درماني معجزه گرکه در ايران مخالفين زيادي دارد وارد کند آنهم زماني که مطالب اشتباه در سايت هاي معتبر و با قلم اساتيد طب سنتي نوشته مي شود . اين بود که باز هم علي رغم اينکه مي توانستم با ارائه ذلايل متقن اين مطالب را بنويسم اما به دليل احترام به نويسنده آن مقاله ، به مطالب داخلي و خارجي رجوع کردم که خوشبختانه همه چيز در جهت تائيد مطالب اينجانب بود . لذا مطالب زير را در مورد خارش بعد از زالو درماني تقديم مي نمايم :

1- ابتدا ترجمه کتاب medical leech therapy صفحه 108 :

خارش موضعي

خارش موقت محل گزش زالو در چند روز اول پس از درمان طبيعي بوده و نبايد با واكنش هاي حساسيتي اشتباه گرفته شود . در يك بررسي در مورد اثربخشي زالو درماني در بيماران مبتلا به آسترئوآرتريتس زانو ، حدود 70 % از بيماران دچار خارش موضعي شدند كه پس از گذشت متوسط دو روز پايان يافته است .

خارش موقت با فرئاني قابل مقايسه اي اتفاق مي افتد ، اما در خيلي از موارد كه زالوها بر مفاصل محيطي براي مثال شَست بكار رفته بودند شدت خارش بيشتر بوده تا زماني كه مفاصل بزرگتر و مفصل هاي ستون فقرات تحت درمان قرار گرفته بوده است .

بيمار بايد پيش از درمان در مورد اين عوارض جانبي آگاه شود . بيمار نبايد هرگز محل

گزيدگي را بخاراند مخصوصاً وقتي كه زخم تازه بسته شده است ، زيرا باعث تأخير در بهبود زخم مي شود . ما در مانهاي خنك كننده ي موضعي مثل ضماد كشك ، ضماد مرطوب خنك و ضماد سركه را توصيه مي نمائيم . براي خارش هاي شديدتر ، توليدات تجاري ضد خارش ( مثلاً پماد فنيستيل ) يا آنتي هيستامين دهاني مي تواند مورد استفاده قرار گيرد . برخي پزشكان مقاديري از آنتي هيستامين را براي بيماراني كه سابقه ي خارش بعد از زالو دارند ( خارش و سرخ شدن ) تجويز مي كنند .

2- من تعجب کردم که دوستان من ، که در زمينه زالو درماني کتاب نوشته اند دليل خارش زالو را عفونت و حساسيت قلمداد مي کنند ، اين اسشتباه فاحش ، مي تواند در بيماران اضطراب ايجاد کند و آنها را از ادامه درمان منع کند ، و مهمتر اينکه ما وقتي در مورد يک مطلب پزشکي صحبت مي کنيم حتما ً بايد يک تعريف علمي در مورد آن داشته باشيم ، مهم نيست به زبان چه مکتب درماني دليل علمي بياوريم ، مهم آن است که بيهوده و اشتباه سخن نگوئيم .

3- علا.ه بر اينکه تمام محققين و مراکز معتبر زالو درماني ، خارش بعد از زالو درماني را طبيعي ميدانند ، تجربه شخصي ما هم اين مطلب را تائيد مي کند .مهمترين دلايل اين خارش :

- تحريک محل گزش توسط مواد بزاق زالو است که در اعصاب محيطي محل گزش اثر مي کند

- مکش زالو يکي از عوامل ايجاد اين خارش است

- خوني که در محل گزش دفع مي شود مملو از سودا و صفرا است که اين دو ، بخصوص صفرا مهمترين عامل خارش است .

- خارش بيشتر در اولين مرحله زالو درماني ايجاد مي شود چون سودا و صفرا در اين مرحله در خون بيشتر است .

4- خارش بعد از زالو درماني کاملا طبيعي است و با ساده ترين اقدامات بر طرف مي شود ، البته در کتاب زالو درماني پزشکي ، از آنتي هيستامين ها براي رفع خارش صحبت شده است ، اما در زالو درماني ايراني ما به هيچ عنوان از داروهاي شيميائي براي رفع خارش استفاده نمي کنيم چون مزاج را تغيير مي دهد ، به همين دليل بهترين اقدامات براي رفع خارش بعد از زالو درماني :

- کمپرس آب سرد

- ماساژ با سرکه يا آب ليمو

- کرم گل هميشه بهار

- ماساژ با روغن بنفشه

- خوردن عرق کاسني

دکتر حسن حاج طالبي

8 - زالو و زيبايي پوست

كافي است سري به سايتهاي معتبر اينترنت ، مجلات معتبر پزشكي و مطب پزشكان زالو درمان بزنيد تا متوجه اهميت استفاده از زالو در زيبايي پوست بشويد . رفته رفته در جهان رشته اي به نام زيبايي پوست با زالو ، تأسيس خواهد شد . چون اثرات معجزه گر اين موجود خونخوار ، در رفع جوش ها (آكنه) ، لك و چروك اثبات شده و يكي از بهترين داروهاي شفاف كننده ي پوست است . زالو علاوه بر اينكه بيماري هاي پوستي مثل : اگزما ، قارچ ، آلوپسي ها و ..... را درمان مي كند . نقش بسيار مهمي در زيبايي پوست دارد ، هر نوع تيرگي در پوست از نظر طب طبيعي و سنتي به دليل افزايش سودا و صفراي است و يا به عبارت عاميانه تر ناشي از كثيفي خون است ، زالو درماني باعث دفع خون كثيف و يا همان سودا مي شود ، كه اين کار بوسيله نقش خونخواري زالو انجام مي شود ، اما بزاق زالو با افزايش جريان خون در سطح پوست (بخصوص خون سالم و روشن) كه بهترين غذاي پوست است ، باعث شفافيت و زيبايي پوست مي شود كه اين كار بوسيله بزاق زالو انجام مي گيرد . ابو علي سينا ( دانشمند بزرگ ايراني و پدر پزشكي دنيا ) در فصل پوست و زيبايي ،كتاب قانون در طب خود مي نويسد : يكي از بهترين روش ها براي زيبائي و سلامت پوست آن است ، كه ابتدا خون تميز و سالم در بدن توليد شود ، بعد از اين خون بوسيله ي يك داروي طبيعي مثلاً انجير يا زعفران به سطح پوست برسد و از طرفي خون كثيف از پوست دور مي شود . زالو هر سه اين وظايف را به نحو احسن انجام مي دهد و با كمك بزاق خود در درمان مثلاً جوش صورت علاوه بر انجام وظايفي كه گفته شد نقش ضد التهابي و ضد باكتريائي دارد و هر نقطه از بدن كه آكنه داشته باشد بوسيله ي زالو براحتي درمان مي شود . چون زيبائي پوست كار حساس و مهمي است ، پزشك زالو درمان هم ، بايد حساسيت ويژه اي در كار خود نشان دهد ، نخست آنكه زالوهاي ريزتر را براي پوست انتخاب كند ، هر چه زالو ريزتر و تعداد آن بيشتر باشد ، شفافيت پوست بيشتر و بهتر مي شود و از طرفي دغدغه ي بجاي ماندن محل گزش ، از بين مي رود ، امكان دارد محل گزش زالوهاي بزرگ روي پوست بماند . در افرادي كه سبزه هستند حتماً دقت بيشتري داشته باشد ، محل گزش زالو بدليل صفراي موجود در پوست محل گزش زالو شايد ديرتر از بين برود . محل هاي زالو درماني در پوست براي زيبائي هم مهم است ، مثلاً بيشتر افراد براي زيبائي صورت زالو درماني انجام مي دهند ، وقتي ما مي خواهيم صورت را زالو درماني كنيم ابتدا زير چانه ، پشت گوش ها و يا كنار صورت را زالو درماني مي كنيم ، بعد اگر مشخص شد پوست شخص مشكلي ندارد مستقيم روي لك ، جوش يا چروك صورت زالو درماني مي كنيم گاهي زالو درماني روي سر ، زير چانه ، پشت گوش باعث مي شود همان نتيجه ي مهمي كه ما به دنبالش هستيم اتفاق بيفتد و نيازي به زالو درماني مستقيم نباشد . پس پزشك با تجربه براي زيبائي پوست محل هايي را انتخاب مي كند كه اگر بصورت نادر اثر گزش ديرتر از بين رفت در زيبائي كلي مشكلي به وسيله زالو درماني ايجاد نشود . يكي از هنر پيشه هاي هاليوودي بنام خانم دمي مور روي پوست توانسته است پوست خود را حدود 10 سال جوان تر كند .

اين هنرپيشه ي معروف با مصاحبه با شبكه هاي مختلف تلويزيون و سايت هاي اينترنت دلايل مهم زالو درماني روي پوست خود را شرح داده است ، حتي در بعضي از مجلات و سايتهاي معتبر تصوير اين خانم را در قبل و بعد از زالو درماني نشان داده اند .

زالو نه تنها زنده اش براي زيبائي پوست مفيد است بلكه از مرده ي زالو هم در تهيه مواد آرايشي استفاده مي شود ، يعني جسم زالو هم به براي حفظ زيبائي پوست ارزشمند است ، در سراسر جهان محصولات آرايشي زيادي از زالو ساخته مي شود ، مؤلف به تمام خانمها چه آنهايي كه پوست سالم دارند ، براي پيشگيري و چه آنهايي كه پوست آنها مشكل دارد ، براي بازگشت زيبائي توصيه ميكند ، حتماً زالو درماني كنند . تا متوجه عظمت و قدرت اين حيوان معجزه گر بشوند . مطمئناً كاري كه يك بار زالو درماني براي پوست انجام مي دهد هزاران كرم و يا محصولات شيميايي نمي توانند انجام دهند . تجربه ما نشان مي دهد زالو بهترين داروي جوان كننده ي پوست و بهترين محصول طبيعي براي زيبائي پوست است .


برچسب‌ها: زالو درمانی
نوشته شده توسط محمدهادی صدری پور در ساعت 17:4 | لینک  | 

 

هوالشافی

" حجامت و اثرات درمانی آن از منظر معصومین (ع) و طب جاری "

 

حجامت (Cupping)

        حجامت اصطلاحا" به روشي ازخونگيري اطلاق مي شود كه جهت درمان بعضي ازبيماريها بكار مي رود و داراي سابقه تاريخي هفت هزارساله مي باشد و به عنوان يك سنت الهي درروايات وسيره پيامبران وائمه اطهار(ع) مطرح گرديده وجزءاحكام امضائي اسلام است. درمنابع طب اسلام وطب سنتي حجامت به عنوان يكي ازاركان مهم درمان ذكرگرديده است وبيماري هاي گوناگون رادرمان مي كند و به صورت اختصاصي درمنابع طب اسلامي به شكل پيشگيرانه درمان همه بيماريها شمرده شده است و درمورد بيماريهاي خاص درمان تمامي بيماريهاي ناشي ازغلبه خون گفته شده است . بوعلي سينا اعتقاد دارد صفرا و سودا نيز ازطريق حجامت قابل دفع است .

جايگاه حجامت در طبّ سنتي و اسلامی


          تمامي ‌بزرگان طبّ سنتي ايران از حجامت به عنوان يكي  از اركان مهم  درماني ذكــر كرده ‌اند . محــــمد زكرياي رازي در كتاب "الحاوي" ، شيخ الرئيس ابوعلي سينا در كتاب " قانون در طب "، سيد اسمـاعيل جرجاني در كتاب " ذخيره خوارزمشاهي" و عقيلي خراساني در كتاب " خلاصه‌الحكمه في مجـــمع الجوامع"  به شـيــــــوه گسترده ‌اي پيرامون حجامت و كاربرد آن در درمان صحبت كرده ‌اند و از حجامت براي درمان بيـــــــــماري‌هاي فراگير و مهمي ‌مانند سكته قلبي ، ماليخوليا، سردرد هاي ميگرني و بخشي از بيماري‌هاي پوستي بهره مي‌گرفته‌اند.                                                      در طبّ اسلامي ‌و منابع مذهبي نيز توصيه‌هاي فراواني به‌ انجام حجامت شده ‌است.
          رسول اكرم (صلي االله عليه و آله و سلم ) و ائمه‌اطهارعليهم السلام خود حجامت مي‌كرده ‌اند و روش انجام آن را بيان فرموده‌اند و ويژگي‌‌هاي درماني آن را برشمرده ‌اند. در اين زمينه بيش از پانصد روايت مطرح است كه در كتاب «حجامت از ديدگاه ‌اسلام» جمع آوري شده‌ است.
        يكي از مهمترين رواياتي كه در زمينه حجامت در منابع معتبر روايي ذكر شده و در ذيــــل آيه یک ســــوره‌ مباركه اسري در تفسير الميزان و برخي از تفاسير ديگر آمده ‌است، حديث زير مي‌باشد:

 

حضرت رسول اكرم(صلي االله عليه و آله و سلم) مي‌فرمايند:


"در شب معراج ، وقتي كه به آسمان هفتم صعود كردم ، بر هيچ ملكي از ملائك گذر نكردم مگر اينكه گفتند يا محمد حجامت كن و امتت را به حجامت كردن امر بفرما." ( 11 )

 

         با يك چنين نگاه  وسيع و عمـــيق و روش درماني همه سونگـر است كه  " علــــم طـــب در كنــــــــار علم ديـــــن " قرار مي گيرد كه ( العلم علمان علم الابدان و علم الاديان) و مي داند كه خداوند اول طبيب است و آنگاه پيامبران و خاتم شان رسول گرامي اسلام (ص) منتظر نمي ماند كه جامعه بيمار شود و دســت نياز به ســـوي او دراز كنـــد ، قبل از بروز بيماري اقدام به پيشگيري دردهاي جامعه مي كند. با تعليم خداوندي انسان را مي شناسد و كليه عوامل حاكـــم و مؤثـــر بر او را مي دانــد. لذا برخي از دستــــوراتش از جمله توصيه هاي طبي براي همه انسانها و همه زمانهاست. بعضي از دستوراتــش براي سني خاص يا جنس خاص يا فرد خاص يا فصــــل خاص صادر مي شود.

 

          تمامي بزرگان طب سنتي ايران ازحجامت به عنوان يكي از اركان مهم درماني ذكر كرده اند . محمد زكرياي رازي در كتاب الحاوي ، شيخ الرئیس ابوعلي سينا در كتاب  قانون در طب ، سيد اسماعيل جرجاني دركتاب ذخيره خوارزمشاهي ، عقيلي خراساني دركتاب خلاصه الحكمه في مجمع الجوامع و بسیاری دیگر از مشاهیر پزشکی طب سنتی و اسلامی به شيوه گسترده اي پيرامون حجامت و كاربرد آن دردرمان امراض صحبت كرده اند و از حجامت براي درمان بيماريهاي فراگير و مهمي مانند " سكته قلبي ، ماليخوليا ، سردردهاي ميگرني و بخشي از بيمايهاي پوستي " بهره مي گرفته اند . در طب اسلامي و منابع مذهبي نيز توصيه هاي فراواني به انجام حجامت شده است. رسول اكرم (ص) و ائمه اطهار(ع) خود حجامت مي كرده اند و روش انجام آن را بيان فرموده اند وويژگيهاي درماني آن را برشمرده اند.

پيامبرخدا (ص): اگر خون درونتان به جوش مي آيد ، حجامت كنيد ، چرا كه خون ، گاه ممكن است دردرون شخص ، طغيان كند و وي را بكشد .(1)

پيامبر خدا (ص) فرموده : درد، سه چيز است و درمان نيز سه چيز . اما درد ، عبارت است از : خون ، تلخه و بلغم . درمان خون ، حجامت است ، درمان بلغم ، حمام است ، و داروي تلخه نيز راه رفتن .(1) .

امام حسن عسكري (ع)فرموده : پس از انجام حجامت ، انار بخور ، اناري شيرين ؛ چرا كه خون را فرو مي نشاند و خون را فرو مي نشاند و خون را در درون ، تصفيه مي كند(1) .

امام صادق ( ع ) فرموده : بهترین چیزی که با آن به مداوا می پردازید ، حجامت کردن ، دوا را بر بینی ریختن ، حمام نمودن و حقنه کردن ( وارد کردن داروی مایع از طریق رکتوم ) است .

پیامبر ( ص ) فرموده : هر وقت خون یکی از شماها به جوش آمد ، حجامت کند ، که او را نمی کشد . سپس فرمود : کسی از اهل بیت خودم را نمی بینم که در آن اشکالی ببیند .

حضرت علی (ع) فرموده : همانا حجامت بدن را سالم و عقل را استوار می نماید. (2)

پیامبر خدا (ص) فرموده : اگر در چیزی شفا باشد ، در تیغ حجام و در خوردن عسل است . ( 2)

امام رضا ( ع ) فرموده : باید حجامت کردن بعد از خوردن غذا صورت گیرد ، چونکه وقتی انسان سیر شد ، سپس حجامت کرد ، خون جمع شده و بیماری خارج می گردد و اگر با شکم گرسنه کسی حجامت کند ، خون خارج می شود ولی بیماری ( در بدن ) باقی می ماند. (2)

امام صادق (ع ) فرموده : حجامت کردن در سر موجب شفاء و بهبودی هفت بیماری است : جنون ، خوره ( جذام ) ، پیسی ( کک و سفیدی در بدن )، خواب آلودگی ، درد دندان ، ضعف بینائی و سر درد شدید . ( 3 )

پیامبر ( ص ) فرموده : در حجامت کردن شفاء و بهبودی از بیماری است . ( 4 )

امام صادق (ع ) فرمود : پیامبر خدا (ص) سه گونه حجامت می کرد : یکی حجامت در سر که آنرا " متقـدمه " می نامید ، و یکی بین دو کتف که آنرا " نافعه " می نامید و یکی بین دو کفــل ( ســــرین ) و بالای ران که آنــــرا " مغیثه " می نامید. ( 5 )

امام حسن عسگری ( ع ) فرموده : بعد از حجامت ، انار شریرین بخور که ( جریان ) خون را آرام و آنرا تصویه می کند. ( 6 )

رسول خدا (ص) فرموده : وقتی خون به هیجان آمد ، حجامت کنید ، چون خون وقتی به تردد و هیجان آمد ، صاحبش را می کشد. ( 8 )

حضرت صادق (عليه السلام) فرمود كه حجامت را در آخر روز بجا آوريد.

از حضرت امام على نقى (عليه السلام) منقول است كه: انار شيرين بعد از حجامت ، خون را ساكن مى كند، خون اندرون را صاف مى كند.

 

         امام رضا علیه السلام براى حجامت دعاى خاصى ذكر فرموده‏اند. این مطلب اهمیت همراهى درمان روحى و دعا درمانى با درمان‏هاى جسمى در طبّ اسلامى را اثبات مى‏كند. متن دعا چنین است :

 

         وقتى خواستى حجامت كنى، چهار زانو جلوى حجّام بنشین و بگو: " اَعوذ بِالّلهِ الكَریم فى حِجامَتى مِنَ العَین فِى الدَّم وَ مِن كُلّ سوءِ وَ الاَعلالِ وَ الاَسقام وَ الاَوجاع وَ الاَمراض وَ اَسئَلُكَ العافِیةَ وَ المُعافاة وَ الشِّفاءِ مِن كُلّ داء.»  ( 9 )

یعنى: « در حجامت خود به خداوند كریم پناه مى‏برم از خونریزى و از هر ناراحتی ، علت ، سختى‏ و درد و مرضی و (خداوندا) از تو عافیت و اسباب عافیت و شفاى از هر بیمارى‏ را طلب مى‏كنم.»

 

       از مجموعه‏ى احادیث و روایات برمى‏آید كه حجامت باید در زمان سیرى انجام شود و انجام آن به هنگام گرسنگى مضرّ است.در این رابطه از امام صادق‏علیه السلام روایت شده كه: « حجامت بعد از غذا خوردن باعث دفع عرق شده و قوّت ‏بخش بدن است.»

همچنین ایشان فرموده اند : « از حجامت در حال گرسنگى بپرهیزید.»

نیز فرموده: « بعد از خوردن طعام ، با حجامت خون جمع مى‏شود و بیمارى دفع مى‏گردد. اما اگر قبل از خوردن غذا حجامت انجام شود، خون دفع می شود، ولى بیمارى در بدن مى‏ماند.»

 

        امام رضا علیه السلام در رساله‏ى ذهبیّه، فرمایش مفصّلى در مورد خوراك بعد از حجامت دارند كه قسمتى از آن را در اینجا مى‏آوریم:

« پس از استحمام باید موضع فصد و حجامت را به وسیله‏ى پارچه‏ى كركى یا ابریشمى یا دستمال نخى كه لطیف و نرم باشد، بپوشانید. بعد یك حبه از تِریاق اكبر (نام یك داروى قدیم) به اندازه‏ى ماش میل كنید. پس از حجامت و فصد، آب میوه بنوشید و اگر میوه نیست، شربت بالنگ مصرف كنید و در جایى كه این امكانات وجود ندارد، بالنگ را زیر دندان بگیرید و روى آن جرعه‏اى آب نیم ‏گرم بنوشید. اما در فصل سرما باید سكنجبین عسلى  استفاده شود كه این شربت شما را از بیمارى‏هاى خطرناك لقوه، برص، بهق و جذام به اراده‏ى خداوند ایمن خواهد داشت.

      امام رضا (ع): سفارش مى‏كنم كه پس از حجامت یا فصد، آب انار را با مكیدن آن بنوشید. مكیدن آب انار خون را زنده و تن را با نشاط خواهد ساخت. پس از حجامت و فصد ، از خوردن غذاهاى نمك‏دار تا مدت 3 ساعت بپرهیزید، چون اگر این پرهیز مراعات نشود، بعید نیست كه انسان به بیمارى جرب دچار شود.

 

     امام حسن عسكرى‏ علیه السلام مى‏فرماید : « بعد از حجامت انار شیرین میل كنید، چون انار خون را آرام مى‏كند و آن را در مسیر خود صاف مى‏گرداند.»

 

پيامبر اكرم (ص) : جبرئيل چندان مرا به انجام حجامت دعوت كرد كه پنداشتم گويي حجامت واجب است. ( 14 )

 

مکانیسم حجامت در بدن


        حجامت در واقع اعمال يك استرس فوري است به سيستم ساكن دفاع عمومي بدن تا آن را برعليه كليه عوامل دروني و بيروني هشيار و فعال نمايد. حجامت با توجه به روش مورد انجام ومحلي كه انجام مي گيرد ، مي توانـــد چون نيشترزدن، عوامل عفوني درد آور و مخرب را از بدن خارج نمايد. حجامت درزيرگردن وجايگاه معين ميان دو كتف قادر است عوامل اصلي لخته شدن خون و فاكتورهاي انعقادي عامل در سكته هاي مغزي وقلـــــــبي را از سيستم خارج نمايد . زيراخون پراكسيژن خارج شده از ريه ها در اثر حالت تلمبه اي قلب و ريه ها كه ايجاد فـشار منفي در قفسه سينه مي كند وعمل مكش و دمش (دميدن) را سامان مي بخشد ، خون حاوي قطرات ريز چربـــي و لخته هاي مستعد كوچكي راكه ميل به هم پيوستگي در آنها زياد است را به عضلات پشت (نزديكترين مســــــــــير عروقي) پمپ مي نمايد و حجامت در محل مذكور آنها را به دام انداخته از بدن خارج مي نمايد . زيرا عوامـــــــل تشكيل لخته هاي مخاطره آميز از اين گلوگاه بسوي ساير نقاط بدن روانه مي شود و حجامت آنجا را پاك مي كنـــد.

 

کاربرد حجامت در بیماریهای مختلف

 

        در منابع طب اسلامي ‌و طبّ سنتي ، حجامت به عنوان يكي از اركان مهم درمان ذكر گرديده ‌است و بيماري‌هاي گوناگون را درمان مي‌كند و به صورت اختصاصي در منابع طبّ اسلامي ‌به شكل پيشگيرانه درمان بسیاری از بيماري‌ها شمرده شده ‌است. موسسه تحقيقات حجامت ايران و شعب مختلف آن طي پژوهش‌هاي مستمر بر روي بيش از پانصد هزار بيمار، تعداد 70 نوع بيماري را درمان نموده‌اند كه تعدادي از آنها به قرار زير مي‌باشد:
        افزايش كلسترول و تري گليسيريد، ديابت غير وابسته به ‌انسولين، اوره بالا، فشــــار خون بالا و فشار خون پايين، غلظت خون بالا، سرما‌خوردگي مكرّر، آنمي‌(كم خوني)، سرخجه، آبله مرغان، سرخك، زونا، ايكتر فيزيولوژيك نوزادان، پروستاتيت، ديسمنوره ، اليگومنوره، آمنوره، هيپومنوره، هيرسوتيسم ( پُرمويي)، برخي از انواع ناباروري زنان، كيست تخمدان، فيبروم رحمي، ويار حاملگي، مسموميت غذايي و دارويي، سردرد ميگرني، تصلب شرايين، اعتياد به مواد مخدر، هيپرتيروئيدي، هيپوتيروئيدي، هموروئيد، افسردگي، سنگيني سر، اسپاسم عضلاني، كاهش رشد و كوتاهي قد، لاغري، واريس، كمر درد، آرتروزها، آكنه و بثورات پوستي، كهير، آفت دهان، ريزش مو، گُرگرفتن بدن، اپيستاكسي مكرّر. ( 11 )

        مطالعه تحقيقي ديگر نشان مي دهد كه حجامت موجب افزايش نوروترانسميتر سروتونين در مغز مي شود و مي دانيم كه كاهش سروتونين يكي از اتيولوژي هاي اساسي ايجاد دپرسيون و اختلالات رفتاري مانند تهاجم و پرخاشگري است و اين يافته باليني را در بيماران پس از حجامت به فراواني مي توان ديد كه بصورت كاهش حالات افسردگي و افزايش آرامش رفتاري و تعادل كاركردهاي عصبي مغزي بيان مي شود. ( 13 )

     

      حجامت با خارج كردن ذرات چربي كه در فرآيند اكسيژنه شدن خون همچنان درمويرگهاي عضلات پشـت تنه گير كرده و پشت سر هم صف كشيده اند و انتقــال كند وتدريجي آنها به عروق گشـــادتر ومســيرهاي بازتـــر، مي تواند به رسوب وايجاد سده ( انسداد عروق مثلا CAD يا آمبولي ) مخاطره آميز پايان دهد و با ايجاد تله هاي گشاد عروقي در موضع (بدليل بادكشهاي ناحيه واطراف آن)وايجاد فشار منفي وحالت مكنده دراين تله ها مدتهــــا اين ذرات چربي رااز جريان عادي خويش باز دارد . حجامت خارج كننده صفراست وآرامش رابه انسان ارزانــي مي دارد . حجامت يك شوك عصبي موثر دربيماران روحي و رواني وافسردگی است و آغاز چالش هاي رواني را به بيمار القاء مي كند . حجامت كاهش دهنده فشار خون است و بمقدار زيادي از استعداد سكته هاي آني دربيماران مي كاهد(مثل خونريزي از بيني در بيماران فشارخوني). حجامت فاكتورهاي آلرژي (عوامل حســــــــاسيت زاي) دروني و بيروني كساني را كه كهير دارند يا كم كاري كبد داشته و به حساسيت هاي متعددي گرفتارند را از مسير مخرب وآزار دهنده بيمار به مسيري فرعي منحرف مي نمايد وايمني شخص را تجهيز مي كند و فرصت سامــــان دهي به سيستم دفاعي مي بخشد. حجامت درترك اعتياد موثر بوده هشدارهاي خود باوري واعتماد به نفــس را كه اولين ومهمترين فاكتور در ترك اعتياد تلقي مي شود صادر مي نمايد وسموم خون را تخليه مي كند. حجامت بلغم وسوداي پخته شده را كه قبلا" سست وقابل انتقال شده است ، همچون صفرا مي مكد و از غلظت و حدت آنهــــــا مي كاهد. حجامت باز كننده انسدادهايي است كه به آمنوره زنان انجاميده و با باز كردن مسيرهاي عروقي ، انتقال موضعي مواد ماليدني مثل كرم ها و لوسيون ها و پمادها را ازيك سو روي پوست وانتقال خونـــــي مواد دارويي خوراكي را از درون از سوي ديگر تسهيل ميكند. حجامت به سرعت تيرگي ديد را در بيماران ديابتي و فشارخوني كاهش مي دهد و با آثار شفابخش متعددش در بيماران با تيرگي شعور مقدمات هشياري را فراهم مينمايد. حجامت خارج كننده لخته هاي گرفتار در پيچ وخم عروق واريكوز ساقين وساير اندامهاست. حجامت دنيايي اســــت كه در پشت سرمان بوده و از اينكه گوشه چشمي بدان داشته باشيم ، غافل بوديم واكنون همت كرده ايم وتازه از درب آن وارد شده ايم و اين همه را ديده ولمس كرده ايم ومثل آن به (( آب در كوزه و ما تشنه لبان ميگرديم )) مي مانــد . (11)

        حجامت یک عمل لازم برای بدن انسان می باشد. پس وقتی که برای این کار تصمیم گرفته می شـــود ، لازم است از 12 تا 15 هر ماه برای عمل حجامت انتخاب شود. چون این ایام از لحاظ اینکه قمر به دوران تکامل بدری خود می رسد ، برای خون گرفتن صالح تر و مناسب می باشد. ولی اگر ماه به ایام آخرش برسد ، حجامت مناسـب

 

نخواهد بود ، مگر اینکه مقتضیات مزاجی آدمی ناگهان عمل حجامت را ایجاب کند که در این صـورت مانــــــــعی

نخواهد داشت . اما آنچه که مسلم می باشد ، این است که دوران تکامل ماه برای حجامت وقت مناسبی است ، چون در آن روزهای ابتدا و انتها ( که قمر در حال تکامل می باشد ) جریان خون آرامش ندارد . زیرا هر چقـدر قرص ماه بسوی کمال می رود ، خون در بدن انسان پر جوش و خروش می شود . همچنین بهتر است در انجام حـجامت سنین زندگانی آدمها رعایت شود . مثلا" یک جوان بیست ســــــاله می تواند در هر بیست روز یکبار حجامت کند . سی ساله ها هر سی روز می توانند حجامت را تکرار کنـــــند و چهل ساله ها در هر چهل روز یک مرتبه  و بقیه سنین به همین منوال رعایت گردد .                                                                                                              

         حجامت " نقره " ،  " نقره ، حفره کوچکی است که در منتها الیه ستون فقرات در پشت گردن قرار دارد ، فاصله این حفره با ســــــتون فقرات چهار انگشـــــت است " برای سنگیـــنی سر نافع اســت و هم چنــــین حجامت " اخدعین " ، " آن دو رگ را گویند که در پشت گردن به چپ و راست کشیده شده اند " ناراحتی های چشم و صورت را بر طرف می کند و به جریان خون در عضلات و عروق سر حالت عادی می بخشد. ( 7 )

 

 

 

جنبه های علمی حجامت از نظر طب جاری

 
         تلاش علمي ‌براي توجيه حجامت در جهان شروع شده‌ است و تاليفاتي نيز در اين زمينه منتشر گرديده‌است. كتاب «حجامت يك روش درماني آزموده شده‌ » حاصل پژوهشي است كه ‌آقاي دكتر « يوهان آبله » در كشـــــور    آلمان انجام داده ‌است. كتاب  (Cupping Therapy)حاصل مطالعات آقاي دكتر "  Ilkay Chirali" است كه در كشور آمريكا انجام شده ‌است. مركز تحقيقات طب در ايالت نيويورك نيز مشغول فعاليت پيرامون حجامت است  در كشور چين پيرامون مكانيسم اثر و كاربرد حجامت گرم و خشك مطالعاتي صورت گرفته ‌است. در كــــــشور مصر پزشكان متخصص ، تحقيقاتي را پيرامون اثر حجامت بر بيماري‌هاي گوناگون منتشر ساخته ‌اند . جمعي از پزشكان سوريه تحقيقاتي را پيرامون حجامت شروع كرده و گزارش اول آنان در كتاب « دواء العجيب » منتشر گرديده‌است.
        در دانشگاه شهيد بهشتي ايران هم در طی سالهاي 71 و 72 چند طرح پژوهشي پيرامـــــــون حجامـت اجرا گرديده‌است . از جمله " مقايسه خون وريد و خون حجامت از نظر فاكتورهاي بيوشيميايي"، " بررسي تاثير حجامت بر بيماري‌هاي عصبي و سردرد هاي ميگرني ". " بررسي اثر حجامت بر سروتونين خون " نيز پژوهش ديگري است كه در دانشگاه تهران انجام یافته و گزارش اوليه آن در پنجمين كنفرانس بين المللي طّب اسلامي ‌در هندوستان در سال 1999 ارائه گرديده ‌است. " بررسي نقش حجامت بر سيستم ايمـــــني " مطالعه‌اي اســـت كه در

 

 موسسه تحقيقات حجامت ايران صورت گرفته ‌است و همچنين " مطالعه نقش حجامت بر تنظيم كلسترول خون"

تحقيق ديگري است كه در سال 1381 در موسسه ‌انجام گرفته‌ است.
      در دانشگاه‌هاي كشورمان ، موضوعات متعددي به صورت پايان نامه دكترا تدوين شده ‌است. پزشكان و محققان عضو موسسه تحقيقات حجامت ايران نيز در تيم‌هاي گوناگون پژوهشي سازماندهي شده ، درمان بيماري‌هاي مختلف را با روش حجامت مورد تحقيق قرار داده ‌اند و در اين زمينه ‌اطلاعات ارزشمندي را به دست آورده‌اند، گزارش اوليه ‌اين تحقيقات در بيش از 40 مقاله تدوين و در موسسه قابل ارائه مي‌باشد .( 11 )

 

        امروزه واقعيت طب سنتي و بومي در دنيا برابر گزارش (WHO)  اجتناب ناپذير است و همه دولتها موظف شده اند كه به امر آموزش و گسترش طب سنتي خود اقدام كنند.( 12 )

 

 

 

تحقیقات جدید در خصوص حجامت در آلمان

      آقای یوهان آبل (JOHANN ABELE ) پزشك آلمانی در كتاب خود با عنوان " حجامت شیوه ی درمان آزمون شده " كه در سال 1997 چاپ شده، در مورد حجامت می گوید:

        "من اعتقاد راسخ دارم كه نه تنها امروز بلكه برای همیشه،‌ امر حجامت را در درمان بیماری ها نباید نادیده گرفت. حجامت پدیده ای است كه در خود تنظیمی كردن عملكرد بدن انسان دخالت دارد. امری كه هرگز با روش های دیگر نمی توان آن را جایگزین كرد... مطالعات ما نشان می دهد كه در آلمان می توان 75 درصد بیماری ها را با شیوه های درمان طبیعی از جمله حجامت مداوا كرد " . وی در كتاب خود از بیمارانی نام می برد كه تنها با یك بار حجامت ، بیماری چندین ساله شان بهبود یافته است و می افزاید:

       " جان كلام اینكه چگونه می توان شیوه ی درمانی حجامت را به دلیل اینکه متعلق به دوران قرون وسطی است، نادیده گرفت و از كاربرد آن صرف نظر كرد؟ در صورتی که می تواند در كوتاه ترین زمان ممکن، بدون ایجاد عوارض جانبی و هزینه گران و وقت گیر ، باعث بهبود بیماری در یك مرحله شود " . وی ضمن مقایسه حجامت با سایر روش های درمانی اظهار می دارد :

       " پزشكی كه با اثرات و كاربرد بادكش و حجامت در درمان بیماری های گوناگون آشناست، در برخورد با هر نوع بیماری بدون تردید،‌ ابتدا در اندیشه ی انجام حجامت است و بعد درمان های دیگر، زیرا در شرایط امروزی و با تعدد مراجعات، عملا" ثابت شده كه بادكش و حجامت آسان ترین و سریع ترین روش درمان است. "

 

نقش حجامت در درمان عوارض جانبازان شیمیایی

آقای دكتر كدیور فوق تخصص  جراحی قلب و عروق می گوید :

      "خود من موقع جنگ ایران و عراق در سال 1363 در مجروحین عزیز شیمیایی شده با گاز خردل و ادم حاد ریوی و تورم شدید نسوج اندام مختلف، عمل حجامت را توام با انداختن زالو به اندام های مبتلا به كار بردم و نتیجه موفقیت آمیز بود. در جنگ ویتنام نیز عمل حجامت در مجروحین و مبتلایان به ادم حاد ریوی حاصل از  DIOXINS (عامل نارنجی ) نجات بخش بوده است." ( 10 )

 

بيماران جهت انجام حجامت بايد به چه‌ اشخاص يا مراكزي مراجعه كنند؟


          حجامت يك روش درمانی پيچيده و داراي ظرافت‌هاي گوناگون مي‌باشد كه تجويز و اجراي آن بايــــــد زير نظر پزشكان آموزش ديده و آشنا به مباني طبّ سنتي و طبّ اسلامي ‌صورت پذیرد. اين پزشكان همچـــــــــنين بايـد پروانه حجامت مورد تاييد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي را دارا باشند و در دوره‌هاي باز‌آمــــــــوزي مرتبط با موضوع حجامت  نيز به صورت دائم شركت نمايند تا از يافته‌هاي علمي‌جديد حجامت بهره ‌منـد گردند‌.هم اكنون 1600 پزشك عمومي و متخصص آموزش ديده با پروانه ي حجامت كه توسـط وزارت بهداشــــــت ، درمان و آموزش پزشکی تأييـــــــد شده است، در سراسر كشور فعاليت مي كنند كه اگر هر كدام حداقل روزانه 10 نفر را حجامت كنند، در سال بيش از 4 ميليــــون نفر را حجــــــامت مي كنند. جالب اين كه بسياري از بيماران و مراجعه كننــــدگان قبل از حجامت، در بالاتـــرين سطوح تخصصي ويزيت شده اند و سپس به حجامت روي آورده اند. فقط تعداد پزشكاني كه حجامت شــــــدند و در مؤســــسه پرونده دارند 5 هزار نفر هستند. به علاوه پزشكان بسياري هم اهل حجامت شدن هستند كه تشكيل پرونده نداده اند. ( 15 )

 

آيا استفاده ‌از فوايد حجامت تنها براي درمان بيماري‌هاست ؟

 
      بيشترين كاربرد انواع حجامت در بُعد پيشگيري از بيماري ‌هاست و با مكانيسم‌هاي مختلفي از جمله تنظيم سيستم ايمني، تنظيم تركيبات بيوشيمي ‌و هورموني خون و تنظيم سيستم اعصاب خودكار بدن (سمپاتيك و پاراسمپاتيك) موجب پيشگيري از بيماري‌ها مي‌گردد و بدين ترتيب كاربرد حجامت بيشتر در بُعد پيشگيري است و جزو بهداشت پيشگيري طبّ اسلامي ‌محسوب مي‌شود. ( 11 )

 

 

مزایای حجامت نسبت به ساير روشهاي درماني متداول

     درمجموع حجامت يك روش درماني بدون عوارض جانبي است و اگر به صورت تخصصي از آن استفاده شود ، برتري هاي فراوني نسبت به روشهاي درماني جاري مانند مصرف داروهاي شيميايي و جراحي دارد. مزيت هاي درمان با حجامت مي توان بطورخلاصه بدين شرح بيان كرد:

1 -  حجامت يك روش درماني بدون عوارض جانبي است.
2 -  حجامت براي كليه سنين كاربرد دارد .
3 -  حجامت با حداقل توان فني و تجهيزات اجرايي مي‌تواند بيماري‌هاي سخت و مزمن را درمان كند.
4 -  حجامت هيچ ‌گونه وابستگي فني، علمي ‌و ابزاري به خارج از كشور ندارد.
5 -  در حجامت فاكتورهاي مداخله‌گر وجود ندارد و يك رفتار كامل ، موجب درمان مي‌شود.

6 -  حجامت چون يك دستور ديني است، توان جلب تاثيرات رواني (سايكوتيك) در آن بالاست و از اين طــــــريق علاوه بر افزايش سطح درمان‌پذيري، موجب تقويت فرهنگ و اعتقادات مذهبي و ارتباط انسان به خداوند تبارك و تعالي مي‌شود. ( 11 )

 

توصیه های قبل از حجامت

 

 

  1 - بهتر است با شکم خالی حجامت انجام نشود . بنابراین یکساعت قبل از حجامت (ترجیحا شربت عسل ) یا آب انار یا ماءالشعیر لیمویی میل شود.

2 -  مصرف سیگار در روزی که قصد حجامت دارید ممنوع است.

3 -  تا 12 ساعت قبل و بعد از حجامت مقاربت جنسی انجام نشود.

4 -  قبل از حجامت ، حتما عینک را از چشم بردارید.

 

5 - حجامت در دوران عادت ماهيانه زنان ممنوع می باشد. ( 16 )

 

 

 

 

 

 

توصیه های بعد از انجام حجامت

 

1 - تا ۲۴ساعت بعد از حجامت ، مصرف سيگار ، انجام کارهای سنگين ، مقاربت جنسی ، مصرف ماهی و غذاهای شور ممنوع می باشد.

2- پس از حجامت نيز توصيه می شود يک ليوان شربت عسل يا يک عدد انار و يا يک عدد ماءالشعير ليمويی ميل شود.

3- تاثيرات درمانی حجامت معمولا از جلسه دوم درمان شروع می شود ، از اينرو بايستی عجله نکنيد و نگران نباشيد و تا پايان دوره درمانی از هر گونه قضاوت نمودن پرهيز نمائيد.

4- صبح روز بعد از حجامت می توانيد استحمام نمائيد ( اما موضع حجامت را فقط با آب خالی بشوئيد و ليف و صابون نزنيد.)

5- در صورت انجام حجامت توسط پزشکان مورد تائید وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، نباید نگران بيماری مسری و خطرناک ( ايدز و هپاتيت و ...) باشید ، زيرا تمام وسايل حجامت (تيغ بيستوری - ليوان حجامت - گاز استريل و ...) يکبار مصرف می باشند .( 16 )

 

        امید است با شناخت بیش از پیش توصیه های بهداشتی و درمانی دین مبین اسلام بویژه معصومین (ع) و سایر دانشمندان طب اسلامی و سنتی ، در احیاء و حفظ این میراث گرانبها کوشا بوده و با انجام مطالعات و تحقیقات لازم در خصوص دیدگاههای این بزرگواران و بهره مندی از منویات ارزشمند ایشان در زمینه طب ، تنی سالم و تندرست داشته باشیم.

 

                                                                                        

 

                                         والسلام علکیم و رحمه ا... و برکاته

  

 

منابع :

 

1 – طب الائمه ، عبدالله بن بسطام و حسین بن بسطام ، مترجم جابر رضوانی ، قم : نورالزهرا (ع) ، 1385

2 – بحار ، ج 59 ، ص 114

3 – بحار ، ج 59 ، ص 126

4 – بحار ، ج 59 ، ص 135

5 – بحار ، ج 62 ، ص 120

6 – بحار ، ج 62 ، ص 123

7 – نسخه های شفا بخش ( بهداشت و درمان از دیدگاه معصومین (ع) ، حیدری نراقی ، علی محمد ، قم : میثم تمار ، 1386

8 – دور نمایی از دایره المعارف طب اسلامی ، نورانی ، مصطفی ، گنج معرفت ، قم : 1386

9 -  بحار، ج 62 ص 117

10 -  منبع اینترنتی http://www.ebtekarnews.com/ebtekar/News.aspx?NID=21499

11 -  منبع اینترنتی http://www.tabadolnazar.com/forum/showthread.php?p=922713

12 – منبع اینترنتی http://www.kayhannews.ir/860521/6.htm

13 – منبع اینترنتی http://www.qudsdaily.com/archive/1384/html/12/1384-12-27/page9.html

14 - بحارالانوار ج 62 ص126

15 – منبع اینترنتی http://www.parsiteb.com/news.php?id=56&action=viewFullContent&groupId=74

16 – منبع اینترنتی http://shafadahandeh.persianblog.ir

نويسنده: تهیه و تدوین از : مجید – خ

 


برچسب‌ها: حجامت
نوشته شده توسط محمدهادی صدری پور در ساعت 17:0 | لینک  | 

مقدمه
بنام خداوندی که جان آفرید و برای هر دردی درمان آفرید. گِل سرشت آدمی را از زمین برداشت و تخم درمان دردهای وی را نیز در زمین کاشت، سپس جان و روان این تن خاکی را به نفخۀ الهی بیاراست و دستور زندگی او را بی کم و کاست به دست پیامبران بنگاشت و ریسمان محکم هدایت را از آسمان رحمت بر سر او بیاویخت و به او اختیار داد تا بر آن چنگ زند و در پرتو عترت پاک پیامبر قرار گیرد و در طریق وسطی گام نهد و زیست کند و در این جهان که مزرعه‌ای است بزرگ و محدود توشه‌ای برای حیات جاودان برگیرد. و از فرصت‌های این عمر کوتاه بهره گیرد و از سنگریزه‌های اعمال خود به اختیار، جهنمی سوزان و یا بهشتی جاودان بسازد.
بنابراین است که رفتارهای درمانی طب اسلامی در این نوشتار معرفی گردد، از این جهت قبل از اینکه بحث شروع شود، تعریف مشخصی از طب اسلامی ارائه می‌شود تا جهت‌گیری مقاله و منابع و سوی بحث ما تعیین گردد.
الف- گروهی بر این عقیده‌اند که مجموعۀ تفکرات و نبشتارهای دانشمندان پس از اسلام در ایران را طب اسلامی بنامند و این جمعیت دانشمند، عمر تفکراتشان تا نیمۀ اول قرن چهاردهم ادامه دارد و اگر این تعریف را مصداق درست طب اسلامی بنامیم نگارنده بیش از هزار و دویست عنوان کتاب از این متفکران پیرامون طب شناسایی کرده و در یک کتاب‌شناسی گرد آورده است. اگر از من بپرسند که آیا این مجموعه تفکرات که نتایج درمانی نیز دربردارد طب اسلامی است، خواهم گفت، نه – چون علیرغم وجود بخش عمده‌ای ازدستورات مذهب درلابلای روش‌های تشخیص وتداوی ودرمان علما و حکما و بهره‌گیری از امدادهای غیبی و معنوی و ساماندهی دستورات و رفتارهای ائمه دین به صورت رفتارهای درمانی یک روش درمان کاملاً مذهبی و اسلامی نیست و شالودۀ آن بر طب تجربی یونانی استوار است و از اعتقادات مذهبی و تجربیات مردمی و تتبعات و ابتکارات شخصی حکما نیز برای تکمیل آن استفاده شده است.
ب- عقیدۀ دومی وجود دارد که اسلام دین کامل است و برای زندگی انسان برنامۀ جامعی دارد و اگر مذهبی برای نجات انسان از عمق رذالت و خفت برنامه‌ای دارد و می‌تواند او را تا اوج فلاح و سعادت برساند، پس یقیناً تحقق این برنامۀ روحی بدون وجود یک برنامۀ جسمی میسر نیست و بر اساس این دیدگاه از همان پیامبران و امامانی که درمان روح را داده‌اند درمان جسم را نیز جویا شدند.
و بنابراین تعریف دیگری از طب اسلامی مطرح است و آن اینکه برآیند مجموعه دستورات مذهب مندرج در قرآن کریم و منابع احادیث و روایات که به صورت مستقیم از رابط وحی نقل شده و یا از ادیان پیامبران و ائمه علیهم‌السّلام استفاده شده است و یا در رفتارها و اخلاق آنان مشاهده گردیده و برای ما نقل شده است، طب اسلامی است و ساماندهی آن در قالب یک مجموعه و مکتب درمانی راهگشای بشریت در درمان بیماری‌های جسم و روان خواهد بود.
ج- نظریۀ سومی نیز هست که می‌توان گفت نظریۀ حاکم است و می‌گوید اساساً در اسلام طب وجود ندارد و درمان مبتنی بر تحقیق و تجربه است و اسلام مردمان را در این زمینه به خود واگذاشته است و بُرد علم را بیش از بُرد وحی می‌داند و تفکرات پیامبران را در بُعد جسم موقوف به زمان ابلاغ رسالت آنان می‌پندارند و وسعت زمانی برای آن قائل نیستند، البته این گروه غالباً برای سایر تفکرات اسلام در بُعد تربیت روح و روان و یا روابط اجتماعی و حقوقی وی نیز قائل به تبعیت محض از دین نیستند.
این اعتقاد موجب شده است تا نگاهی جامع از روی تحقیق و تفحص به دستورات اسلام افکنده نشده و از سر اعتقاد مورد بررسی قرار نگیرد و تفکرات و اندیشۀ طب اسلامی قالب و نظام نیافته و سامانی نداشته باشد و رهنمودهای نجات‌بخش اسلام بسان دری ارزشمند و شفابخش در خرابه‌های جهل و فراموشی و عناد در گوشه کناره‌های تاریخ دفن گردد.
امید قطعی ما این است که نسل انقلاب اسلامی در دهۀ سوم به منابع معتبر مذهبی روی آورد و دستورات مذهب در زمینۀ درمان را جمع‌آوری و سامان دهد و با بیان علم، آن را کاربردی سازد و با وضع قوانین مناسب و ایجاد بستر فرهنگی شایسته در رفتارهای اجتماعی مسلمانان جاری و ساری سازد.
و اینک فرصت را غنیمت شمرده و تصویری خلاصه و جامع از رفتارهای درمانی در طب اسلامی را تقدیم می‌داریم، باشد تا فرصتی پدید آید و تمامی نکات ظریف بحث به صورت مبسوط و مستدل هر کدام در قالب پِژوهشی مستقل به جامعۀ علمی ارایه گردد.

آیا رفتارهای درمانی اسلام علمی است؟
این سؤال که آیا رفتارهای اسلامی علمی است یا خیر، ذهن بخش عظیمی از مردم را پر کرده است و درک غیرواقعی از این حقیقت موجب انزوای ظالمانۀ آن از صحنۀ فرهنگ و اندیشه شده است و از این جهت برای تنویر فکر مخاطب سعی می‌شود تا این غبار از چهرۀ منور احکام درمانی اسلام زدوده شود.
قبل از ارائه این توضیح لازم است تعریفی از علم ارایه گردد. اگر تعریفی گویا و جامع از علم را از مجموعه تعاریف موجود جویا شویم به این پاسخ‌ها خواهیم رسید.
الف- برآیند تفکرات بشر در طول تاریخ و تبلور تجربیات وی را علم گویند. بر اساس این تعریف ممکن است کاوش فکری و تلاش بشر منجر به کشف قانون قطعی حاکم بر روابط اجتماعی، نظام طبیعت، شالودۀ خلقت و روابط اجزاء ماده بشود و یا برعکس به لحاظ عدم توان استیلا بر کلیت حاکم بر جهان به نکته‌ای توجه کرده و عمیق شود و دقت و تمرکز او بر یک نقطه، او را از توجه به روابط و ضوابط حاکم بر نظام کلان هر موجود و ارتباط آن با جهان هستی بازدارد و از فهم قوانین حاکم بر آن غافل بماند و علم با چنین تعریفی همیشه در حال تحول است که برخی این تحول را رشد می‌نامند و به نظر نگارنده همه جا این تحول رشدآمیز نبوده و چه بسا سیری انحرافی و گاهی قهقرایی داشته است که در این مقال فرصت ذکر مثال نیست.
ب – تعریف دوم از علم تعریفی است که از منابع اسلامی استفاده می‌شود و بر اساس این تعریف علم نور است و خداوند آن نور را در قلوب کسانی قرار می‌دهد که می‌خواهد (یا شایستگی دارند). «اَلعِلمُ نُورٌ یَقذِفُهُ الله فی قُلُوب مَن یَشاء» و گاهی به صورت قدرت تشخیص به کسانی داده می‌شود که خود نگهداری خداگونه داشته باشند «وَ مَن یَتَقِ الله یَجعَل لَکُم فُرقاناً» و قطعاً ارکان اصلی علم در دست کسانی است که خداوند آنان را راسخون در علم شمرده است و آنان از پایداران و تیزبینان و حقیقت بینان این عالمند و بر اساس اتفاق آراء محدثین و مفرسین، این دسته کسان جز ائمه اطهار علیهم‌السّلام نیستند.
علی ایحال راه‌های وصول به علم با تعریفی که گذشت منحصر به طرق ذیل است:
1- راه مستقیم بی‌پیرایه و بی‌شائبه و بی‌تردید وحی که از سوی پروردگار عالمیان به عنوان علم مطلق و به وسیلۀ فرشتۀ ویژۀ وحی بر پیامبران و معصومین از غیر پیامبران مطالبی گفته می‌شده و یا حقیقتی برای آنان عیان می‌گردیده است که علم محض و بدون ضرورت تکمیل و تجدیدنظر و ازلی و ابدی بوده و برای همیشه تاریخ نظریه‌ای معتبر و ماندگار است.
2- از طریق الهام و اشراق خداوند به کسانی که دارای قلبی پاک و ضمیری روشن و نیکخواه هستند مطالبی می‌دهد که بر حسب گنجایش و وسعت خواست و نظر آنان رهگشای راهی از مسیرهای مورد نیاز زندگی است، چه کوتاه چه بلند، چه جزئی و چه کلی، به هر حال این علم محض و از مبدأ علم مطلق است و نمی‌توان گفت تکرار تجربیات بشر در تاریخ موجب ضرورت تجدیدنظر در این نوع از آگاهی خواهد شد.
3- علمی که به صورت غریزه و انجام رفتار ناخودآگاه خداوند در موجودات ذی‌حیات روی کرۀ زمین به ودیعه نهاده است و به وسیلۀ آن آگاهی، نیاز خود را تأمین می‌کنند و خود را با سرد و گرم طبیعت می‌سازند و به حیات نسل خود ادامه می‌دهند و از خود دفاع می‌کنند و برای خود لانه می‌سازند و در دل خاک برای زمستان خود توشه انبار می‌کنند.
این علم نیز قطعی و ماندگار است و چون از منبع علم مطلق دریافت شده است لازم به تکمیل و تجدیدنظر نیست – مار همیشه از پونه فرار می‌کند (به عنوان گیاه ضد سم) و گربه همیشه از سنبل‌الطیب استفاده می‌کند برای رفع دل درد و مسکّن گربه قرن بیستم به دیکلوفناک روی نمی‌آورد و ببر با خوراک نروک مانع زایمان خود می‌شود و به قرص ضدبارداری اعتنا نمی‌کند و...
بنابراین با تعریفی که از علم گذشت آن علمی همه سونگرتر و ژرف‌اندیش‌تر و سازگارتر است که با وحی و الهام ارتباط تنگاتنگ‌تری داشته باشد و از سرچشمۀ الهام و اشراق بهره‌مند و با قوانین طبیعی حاکم بر سرشت جهان و هستی و جهانیان منطبق‌تر باشد، در این صورت این علم مفید، کارا، مشکل‌گشا، ساده و غیرقابل تجدیدنظر و منطبق با عقل و اندیشه و بی‌زیان و عوارض جانبی و موافق روح و روان و طبیعت جسم آدمی خواهد بود و اگر بخواهیم این تعریف را تطبیق دهیم فقط در علمی می‌یابیم که منتسب به اسلام عزیز و مرتبط به پیامبران و ائمه علیهم‌السّلام است.

ویژگی‌های عمومی رفتارهای درمانی در طب اسلامی
در اندیشۀ اسلام انسان اسوۀ خلقت و عصارۀ جهان و به تعبیری کامل‌تر انسان خودِ جهان است و بر اساس این تعریف انسان محور و مدار اصلی است و از مجموعه سیارات و فلکیات و خورشید و ماه و ستارگان و امواج ساطع شده از آنان تأثیر می‌پذیرد و از تمامی شرایط حاکم بر محیط زیست و معیشت اعم از مادی و معنوی و حیوانی و نباتی آسمانی و زمینی، ریز و درشت و خرد و کلان بهره می‌گیرد و از سوی دیگر استعداد و گنجایش و توان او به گونه‌ای است که می‌تواند بر تمامی ارکان خلقت مسلط و چیره گردد و جهان را به تسخیر مادی و معنوی خود در آورد.
و با این همه باید همسان و هم‌آوا با تمامی موجودات خلقت به سوی خداوند تعظیم کند و با خضوع و خشوع به حمد و تسبیح او سبحانه و تعالی و تابع و تسلیم امر او سر به سجدۀ عبادت بساید.
از این جهت رفتارهای درمانی مناسب انسان اسلام رفتاری است دارای ویژگی‌های عمومی ذیل که به ضرورت تصویرپردازی و خلاصه‌نگاری در این مقال به ترتیب ذیل بیان می‌گردد:
1- آمیختگی معنویت در تمامی رفتارهای درمانی مشهود و مستتر است و سرلوحۀ هر رفتاری رعایت آداب معنوی، نیت شفا و آغاز عمل به نام حضرت باریتعالی است، بر اساس این باور که درد او را می‌دهد و درمان نیز هم.
2- ابزار شفا و یا دوای هر درد از نظر اسلام در حلال نهفته است و خداوند درمان را در حرام خلق نکرده است و روح حاکم بر رفتارهای درمانی و شالودۀ حاکم بر این است که شفا در حرام نیست و تحت شرایط عادی و غیراضطراری از درمان حرام استفاده نمی‌شود.
3- عاملین اجرای رفتارهای درمانی نباید اجری را بر مریض تحمیل نمایند که خارج از طاقت و توان او باشد و اساساً ارتزاق و معیشت در حال عسرت مردم سُحت و زوربگیری و حرام شمرده شده است.
4- معمولاً رفتارهای درمانی اسلام اعمالی ساده با حداقل ویژگی‌های فنی، جامع، موافق با سرشت و فطرت انسان و سازگار با اقتصاد عوام و در عین حال کاربردی، عمیق و پرفایده و قابل اجرا به وسیلۀ تمامی مردم در تمامی شرایط و بدون زیان و عوارض جانبی می‌باشد.
5- اجرای رفتارهای درمانی اسلام ایجاد هماهنگی طبیعت جسم انسان با روح و روان وی و هم‌چنین همسانی جسم و روان با طبیعت و محیط زندگی به تعبیر جامع و کلان آن است و هیچگاه جسم را به جنگ و مقابله با طبیعت وادار نمی‌کند بلکه یک نوع همسویی با طبیعت برای بهره‌مندی از پرتوهای درمانی آن است. ضرورت هماهنگی رفتارها با ساعات و ایام و فصول و سال‌های مختلف نمونه‌ای از این مقوله هماهنگی‌هاست.
6- رفتارهای درمانی اسلام، عام، ساده، فراگیر، ارزان و در هر حال قابل حصول است و مشمول قشر خاصی از اقشار اجتماعی نمی‌شود و توانایی مالی و جغرافیایی ویژه‌ای را به انحصار نمی‌طلبد و در حقیقت رفتارهای درمانی اسلام جلوۀ عالی رحمت عام و فراگیر الهی است که مشمول خاص و عام و کافر و مسلمان می‌شود و در صورت عمل به تساوی مؤمنان از آن بهرۀ بیشتری می‌برند.
7- از ویژگی‌های برتر رفتارهای درمانی اسلام نقش پیشگیرانۀ آن و به تعبیر جاری نقش بهداشتی آن است و بر این اساس جامعۀ اسلامی تدبیر خود را به بیمار نشدن معطوف کرده است نه بیمار درمان کردن ولی چنانچه کسی بیمار شد نیز راه درمانی ساده برای آن دارد.
8- هیچکدام از رفتارهای درمانی اسلام موضعی مخصوص یک نقطه بدن و مخالف نقطه‌ای دیگر، یک بُعدی و جزئی‌نگر و غیرجامع و یکسونگرانه نیستند و همه عوامل مورد نیاز بدن را مدّ نظر دارند و هیچگاه موجب انفکاک شرایط روحی از جسمی نمی‌گردند.
9- عمل به رفتارهای درمانی اسلام ورود به یک محوری است که دارای حلقه‌های پیوسته است و با عمل به یک رفتار و تعطیل رفتاری دیگر نتیجۀ کامل حاصل نمی‌شود. رعایت دقیق تمامی دستورات طریق حصول سعادت و سلامت کامل است. خوردن نمک قبل و بعد از طعام حجامت سالیانه می‌خواهد، ضرورت وجود سرکه در کنار سفره و نوشیدن آن حلوای پسین می‌خواهد، سحرخیزی صبحگاهان و بهره‌مندی از پرتوی سپیده و شفق، خواب چاشتگاهی دارد، روزه‌داری و ترک غذای در انظار خورشید را صبحانۀ سحرگاهی می‌باید. معاشرت نیکوی در بستر خواب شامگاهی می‌طلبد، دفاع شجاعانۀ روحی و جسمی از شرف و حیثیت و ندای حماسی سر دادن و هم‌آوایی با بانگ جرس جسورانه و غیرتمندانه، اشک خاضعانه پنهان از ریب و ریا و عبادت خالصانه به درگاه خداوند جبار و ذوالجلال می‌طلبد. فرزند صبور و زیبا و شجاع و سالم و عالم از خدا خواستن، لقمۀ حلال، نیت پاک، نگاه ناآلوده به نامحرمان و ورود به بستر با بسم‌الله می‌خواهد.
10- دواء در دست طبیب و شفاء از آنِ خداست اما تا زمانی که خداوند تبارک و تعالی اراده نفرماید شفاء حاصل نمی‌شود و بنابراین زمانی شفاء حاصل است که دست قضای پروردگار مانع شفاء نگردد که در این صورت نیز فلسفۀ بیماری و درد حکمت دیگری است که بطور کلی بدین ترتیب در روایات مطرح است:
الف – علت ایجاد بیماری بر چند است یا عدم رعایت اصول رفتارها است که موجب پیدایی بیماری گردیده است که در این صورت بروز بیماری موجب تنبه است.
ب – علت ایجاد بیماری و درد ناشی از گناهی است که مرتکب گردیده است و آن موجب غفران گناهان و پاکی بیمار از ذنوب است.
ج – علت ایجاد بیماری و درد امتحان است، که خداوند دردی عطا می‌فرماید تا انسان را به صبر بیازماید و بر او اجری و درجه‌ای بیافزاید.
بنابراین زمان القای شفای الهی بر فرد بیمار زمانی مقرر نیست بلکه محدودۀ زمانی مقدری است که هر گاه آن زمان به پایان رسید شفا نازل می‌گردد و تب و درد از بیمار زایل می‌شود.
این همه به اذن پروردگار است و آنچه می‌تواند تقدیر را تغییر دهد چیزی جز دعای خالصانه و درخواست از پروردگار متعال و اجابت او جل شأنه نیست. پس طبیب ضمن اینکه از قانونمندی حاکم بر جهان و طبیعت در درمان بهره می‌گیرد به هیچ وجه از نقش قطعی خالق یکتا در اراده به شفاء غافل نیست و پیوسته از خداوند می‌خواهد تا شفاء را در دوای او جاری سازد.
11- رفتارهای درمانی در طب اسلامی تأثیرات کوتاه مدت و مقطعی ندارد و برد تأثیر آن در برخی موارد یکسال، یا یک عمر را در بر می‌گیرد و در بیشتر موارد موجب تأثیربخشی در ژن و نسل انسان می‌گردد و اگر چنانچه جهت‌گیری درمانی آن را جستجو کنیم در یک مقطع زمانی نمی‌توانیم تحقیق و تفحص را متوقف نمائیم. لقمه‌ای حرام نسلی را دگرگون می‌سازد و دانۀ خرما که در معدۀ زن باردار قرار گیرد موجب صبوری فرزند می‌شود و یا وجود برخی بیماری‌ها را ناشی از رفتار ناشایست مرد در هنگام زناشویی می‌داند. حجامت داروی بیماری‌های یکسال است، اثر سیاه‌دانه تا هفت سال در بدن می‌ماند.

در آداب درمان
12- طب اسلامی علاوه بر دستورات درمانی پیشگیرانه در بعد جسم و روان و در کنترل مشکلات فوری و اورژانس نیز دارای طرح‌های درمانی اعجازآمیز است و می‌تواند بیمار را از مشکلات اساسی برهاند.
بوعلی سینا می‌گوید؛ اگر کسی در اثر سکتۀ قلبی مُرد، او را تا 72 ساعت دفن نکنید، اگر درمانی داشته باشد حجامت است و... اگر کسی در معرض گزش گزنده‌ای زهرناک قرار گرفت، می‌توان با حجامت موضع گزش و حجامت عام او را از خطرات اساسی رهانید، تب مزمنی را می‌توان با یک قاشق مرباخوری سیاه‌دانه کنترل کرد، و هم‌چنین فشارخون بالا را با همین مقدار سیاه‌دانه، زخم‌های عمیق را می‌توان با عسل درمان کرد، بیمار از هوش رفته را می‌توان به هوش آورد، مادری که طفل او با پا از رحم خارج می‌شود و نیازمند سزارین است، می‌توان با گذاشتن قطعه‌ای یخ روی شکم مادر، سر طفل را به سوی رحم چرخانید...
13- تعریف بیمار و بیماری در طب اسلامی منحصر به‌ زمان بروز درد نیست و درد یک هشداردهنده و هدایت‌کننده است برای بیمار جهت اقدام به درمان و جهت طبیب برای تشخیص و تعیین مسیر درمان. و از سوی دیگر لفظ مریض فقط به بیماران جسمی اطلاق نمی‌شود.
در تعابیر قرآن کریم به تکرار آیاتی از قلوب بیمار می‌خوانیم و این بیماری که همان بیماری روحی و روانی است بسیار عظیم‌تر و سنگین‌تر از بیماری‌های جسمی است. وقتی که صحبت از قلوب بیمار می‌شود مصادیق آن را کافران و منافقانی ذکر می‌کند که سر به سجدۀ خدا نمی‌سپارند و ایمان به خدا و قرآن و رسول خدا و روز بازپسین ندارند و زمانی که با چنین بیمارانی برخورد می‌شود اصرار آنان بر گناهانشان و پافشاری بر راه غلط و گمراهی‌شان موجب می‌گردد تا خداوند بر بیماری آنان بیافزاید.
14- رهایی از مرگ زودرس در بخشی از رفتارهای طب اسلامی مستتر است و ادعا دارد که اگر چنانچه این رفتار انجام شود دچار مرگ نخواهد شد مانند اینکه حجامت کنید قبل از اینکه غلیان خون شما را بکشد ولی به هر حال زمانی که مرگ فرا رسید و اجل مقدّر و پایان زندگی مقرر گردید دیگر حدی برای تلاش طبیب وجود ندارد و تابع و تسلیم امر مقدّر است و در این صورت چنانچه راه درمانی وجود داشته باشد آن راه را منحصر به دعا می‌داند؛ هم‌چنانکه امام رضا علیه‌السّلام در ادامۀ روایتی می‌فرماید؛ «برای مرگ هم دارویی وجود دارد» و زمانی که سؤال می‌شود داروی مرگ چیست، می‌فرماید؛ «دعا.»

منابع طب اسلامی چیست؟
زمانی که معیارهای مطرح شده فوق را به عنوان ویژگی‌های طب اسلامی مورد توجه قرار می‌دهیم اولین سؤالی که پیش روی ما قرار می‌گیرد این است که منابع طب اسلامی چیست؟
منابع طب اسلامی به ترتیب عبارتند از:
الف – قرآن مجید و کتب آسمانی و احادیث منقول از پیامبران الهی و ائمه علیهم‌السّلام
ب – سیرۀ انبیاء و ائمه علیهم‌السّلام
ج - الهام و استنباط از قانونمندی‌های حاکم بر نظام طبیعت
د - الهام و اشراق
ه – تبلور تجربیات حکما در طول تاریخ و پزشکان و محققان پیرامون بهداشت و درمان.
منابعی که در آن احادیث و سیرۀ انبیاء و ائمه علیهم‌السّلام نقل گردیده است و پیرامون نکات قرآنی بحث شده است، بیش از دو هزار و هشتصد عنوان است که حداقل یک جلد کتاب و حداکثر آن به صد و بیست جلد کتاب بالغ می‌گردد.
جمع‌آوری نکات دارای بُرد بهداشتی و درمانی از لابلای این منابع عظیم کاری است مقدس و بسیار پربرکت و از نظر وفور نکات طی شفابخش و عمدتاً اعجازآفرین و دارای پشتوانۀ تجربی تاریخی و استعداد پژوهش‌های علمی راهگشای بسیار فراوان. در این زمینه فقط به یک مثال بسنده می‌کنیم.
خداوند تبارک و تعالی در قرآن کریم عسل را شفابخش عموم مردم معرفی کرده است. این داروی مهم وقتی که وارد حوزۀ درمان می‌شود می‌تواند از دیدگاه اصول تشخیص طب اسلامی تمامی بیماری‌های سرد را پوشش دهد و این بیماری‌ها امروزه بیش از نیمی از بیماری‌های بشر را شامل می‌شود.
گزارشات علمی محققان جهان پیرامون کاربرد عسل در درمان از پنج هزار مقاله گذشته است. و گزارشات علمی پیرامون نمک از بیست میلیون مقاله افزون‌تر است. کاربرد دستورات بهداشتی، امر و نهی قرآن پیرامون مواد غذایی و توجه این کتاب عظیم به برخی از مواد غذایی ویژه مانند انگور، خرما، انجیر، زنجبیل، انار، شیر، گاو زرد، شتر، گوشت پرندگان و... نمودار یک جهت‌گیری پژوهشی بسیار ارزشمند برای محققانی است که به خداوند اعتماد دارند.
از سویی دیگر زمانی که خداوند تبارک و تعالی به بیان‌های گوناگون سعی می‌کند بیماری‌های اساسی بشر را در قرآن، بیماری قلب (روح و روان) معرفی نماید، نشانگر این معنی است که تجویز غذاهای شفابخش مادی بدون لحاظ ابعاد معنوی زندگی روانی انسان ثمربخش نیست و انسان هم‌چنان بیمار باقی می‌ماند.
- الهام از قانونمندی‌های حاکم بر نظام طبیعت
جهان کتاب بسیار بزرگ و پرورقی است که اوراق آن را میلیون‌ها مخلوق از نوع حشرات، پرندگان و خزندگان و پستانداران تشکیل می‌دهد.
به اعتبار تاریخ نقلی و تاریخ علمی عمر حیات این موجودات بیش از عمر حیات انسان امروزی و از نسل حضرت آدم علیه‌السّلام است و این حیوانات در طول میلیون‌ها سال در روی این کرۀ خاکی زندگی می‌کنند و این زندگی دچار اشتباه و خطا نبوده و هیچ حیوانی در مشی حرکت خود تجدید نظر نکرده است و در مسیر زندگی یک رفتار ثابت را تکرار کرده است.
عقل غریزی هدایت‌گر این جانداران عقلی است که از طرف خداوند رحمان در وجود آنان به ودیعت گذارده شده است و با برنامه‌ریزی او رایانۀ مغز طراحی گردیده است. این کتاب پرورق، حجیم و با سابقۀ عظیم تاریخی می‌تواند زمینۀ بسیار قابل اعتمادی برای سوژه‌ها و پیش‌فرض‌های پژوهشی ما باشد.
مثلاً اگر می‌بینیم که مار از پونه فرار می‌کند باید بیاموزیم که پونه ضد سم است و یا اگر اسب زالو خورده‌ای نمک می‌خورد، بیاموزیم که نمک دافع زالو از اندام گوارشی است و یا اگر فلان مرغ برای جوجه‌های منقار زردش مامیرا می‌برد، بیاموزیم که مامیرا ضد زردی و یرقان است. و قس علیهذا هزاران مورد از این نمونۀ اطلاعاتی که دارای پشتوانۀ تجربی با چند میلیون سال است در حالیکه این کتاب دارای ضرورت بازنگری و ویراستاری مجدد نیست.

الهام و اشراق
همۀ دانشمندان جهان و همۀ کسانی که راهی نو برای بشر گشوده‌اند در تمامی رشته‌های علوم و در زندگی خصوصی خویش، نشانی از جرقۀ نور الهی در قلب مشاهده کرده‌اند. برخی از این دانشمندان این سرمایه را آشکار کرده‌اند و بی‌پیرایه برای مردم گفته‌اند که فلان معضل علمی را با توسّلی به بارگاه راسخون فی العلم (ائمه و انبیاء) علیهم‌السّلام و یا قرائت نمازی و استمداد از خداوند حل کرده‌اند.
به هر حال ضمیرهای روشن و قلوب پاک در یک لحظه شربتی از علم می‌نوشند که با هر جرعۀ آن مشکلی از مسیر انسان برداشته می‌شود. و این موضوع منحصر به علم طب نیست و همۀ شاخه‌های علوم از آن بهره‌مندند. فراوان نسخۀ درمانی ویژه وجود دارد که منشاء دستوری آن الهام و اشراق بوده است.

تبلور تجربیات حکما....
سنگ بنای طب با اندیشه‌های ادریس پیامبر (علیه‌السّلام) که در تاریخ علم هرمس اول نامیده شده است، گذاشته شد و از آن پس پیامبران هماره این رشتۀ علمی را تغذیه و هدایت میکرده‌اند. می‌گویند زبور داود که حاوی آئین زندگی بشریت بوده است، یکصد و بیست جلد بوده است.
ابن عباس در حدیثی از معصوم نقل می‌کند؛ حضرت داود علیه‌السّلام هنگامی که به محراب عبادت می‌ایستاد، گیاهی در گوشۀ محرابش سبز می‌شد و با او تکلم می‌کرد. حضرت از او می‌پرسید نام تو چیست، در چه آب‌وهوایی روییده می‌شوی، خاصیت برگ تو چیست، شاخه‌های تو چه دردی را دوا می‌کند، دانه‌هایت چقدر ماندگار است و درمان کدام بیماری است، ریشه‌ات شفای چه دردی است... گیاه پاسخ می‌گفت و حضرت این اطلاع را به سمع مردم می‌رساند.
این روند ادامه داشت، و اتفاقات درمانی در طول تاریخ نیز بر اوراق کتاب طب می‌افزود تا اینکه بقراط از این اطلاعات موجود و مفید لکن از هم گسیخته یک نظام کامل طب معماری نمود و جالینوس بر زینت‌های آن افزود و دیقوریدوس داروخانه‌های آن را پر کرد و دانش گیاه‌شناسی را به کمال رساند و بدین ترتیب مکتب طب یونانی شکل گرفت و تا این زمان گردونۀ تاریخ قرن‌های دوم تا سوم پس از میلاد را نشان می‌دهد.
در این سوی جهان نیز ساسانیان به ایجاد دانشگاه جندی شاپور همت گماردند و با ترجمۀ متون یونانی به سریانی و سپس به عربی و استخدام برخی پزشکان یونانی و با استفاده از فرهنگ بومی یک مکتب دیگری از طب ساختند و با بکارگیری طبیبانی از هند از فرهنگ شرق دور نیز بهره گرفتند و به وسیلۀ خانوادۀ بختیشوع که حکیمان ارثی آن زمان بودند این رشته را به حکومت اسلامی سپردند. این جا دیگر زبان علم به طور رسمی به عربی تغییر شکل کامل داد، چون زبان حکومت عربی بود و در این موقعیت بود که به زعم برخی تاریخ‌نویسان غربی طب‌العرب و به تعبیر برخی دیگر طب اسلامی متولد شد. تا این اندیشه در ذهن ایرانیان مسلمان شکل گرفت و تفکر فلسفی اسلامی نیز با آن در آمیخت و سه چهار قرن پخته و پرتجربه شد، آمیزه‌ای از اندیشه‌های اسلامی نیز در آن رسوخ کرد تا به دست حسین پسر سینا مشهور به بوعلی سینا رسید. هوش، درایت، تفکر اسلامی، روح بزرگ و ذهن تلاشگر و پرکار شیخ‌الرئیس از آن ساختمان جدیدی ساخت که با معماری اولیه بقراط متفاوت بود، و در جای جای این ساختمان با احترام تفکر جالینوس را نیز به نقد کشید و از آن قانون ساخت و اساس و پایه بنیان نهاد. و سنگ این بنا را در حال جنگ و گریز در گوشه‌های مختلف ایران جمع کرد. اصفهان، بخارا، بلخ، گرگان و ری و بالاخره پس از بازخوانی این قانون در شهر همدان به مردم ایران تحویل داد.
در گوشه‌ای دیگر تفکرات بقراط و جالینوس را یک شخصیت مؤمن، پرکار، انسان دوست، باهوش و فداکار دیگری به نام محمد به تجربه گذاشت. او با این تفکرات، بیمارستانی برپا کرد، امکانات دولت عضدالدوله را در ری به خدمت گرفت. بیمار درمان کرد و پزشک تربیت نمود و بر اساس این تفکرات یک سیستم درمانی و یک نظام طبی احداث نمود، محمد زکریای رازی نوشت و کار کرد و تجربه اندوخت و بیمار درمان کرد تا به جایی رسید که سخت رودرروی استاد قرار گرفت. تفکرات فلسفی وی را در کتاب الشکوک علی جالینوس به نقد کشید و نظرات درمانی‌اش را نیز در جایی دیگر... با حکمای معاصر خویش به مجادله برخاست تا در محضر مباحثه‌ای ادعا کرد که می‌توان بیماری‌ها را در یک فرصت کوتاه درمان کرد و کتاب برءالساعه را مستند این ادعا ساخت. و شاگر شاگردش اخوینی در بخارا گل کرد و خلاصۀ تجربیات سی سالۀ درمانی‌اش را در هدایه‌المتعلمین به زبان پارسی به تحریر کشید و اینجا طب اسلامی و ایرانی شد و اینجا قرن پنجم است.
حکما و فلاسفه گاهی این علم را با نجوم در آمیختند و گاهی از جفر و عدد کمک گرفتند تا معضلات طب را حل کنند و گاهی برای حل مشکلی به عرفان و الهام چنگ زدند و زمانی از اطلاعات ناب دین محمدی به آن افزودند تا در خراسان این بار قلم به دست عقیلی افتاد، او فقه و اخلاق و تجربه و فلسفه و نجوم و حدیث و دعا را با طب در آمیخت و از آن در اصول درمان خلاصه‌الحکمه فی مجمع‌الجوامع ساخت و داروها را نیز در مخزنی انباشت و آن را مخزن‌الادویه نامید.
در آنسوی جهان اعظم خان هندی نیز اندیشه‌های حسین پسر سینا، محمد زکریای رازی و چند تن دیگر از بزرگان طب را بر هم انباشت و فشرد و مجربات آن را استخراج کرد و بصورت اکسیر در آورد و با افزودن تجربیات خود در هند بزرگ آن را اکسیر اعظم نامید و به زبان پارسی آمیخته با برخی واژه‌های سانسکریت آن را نگاشت.
در این سوی جهان نیز مسلمانان ننشستند، بلکه با مجاهده و تلاش از رنگ و لعاب طب یونانی کاستند و خمیرمایۀ اسلامی به آن افزودند. تفکرات پیامبران و مشی داود پیامبر را شیخ داود انطاکی سامان داد و حق مسلمانی ادا کرد.
و هم‌چنان این حرکت ادامه یافت تا به طب ناصری رسید، این گل‌ها که از این بوستان بزرگ معرفی شد کامل نبود، نمونه بود و شاید همه معطرهای آن نیز نبود، و از ذخیرۀ خوارزمشاهی و کامل‌الصناعه و طب‌الملکی نیز غافل شدیم. شخصیت‌های بزرگ فراوانی این مسیر را طی کردند و نوشته‌های ارزشمندی از خود بجای گذاشتند. شیخ آقابزرگ تهرانی در الذریعه بیش از هزار و چهارصد کتاب طبی فقط از نویسندگان شیعه معرفی کرده است. پس عدم ذکر نامشان دلیل ناسپاسی به خدمت آنان نیست که درود بر روان پاکشان.
و از زمان هرمس اول تاکنون هر سطری از سطور طب متکی بر تجربه‌ای و هر کلمه‌ای از آن تجربه شده بر صفحۀ زندگی شخصی است که انسان بوده است، نفس می‌کشیده است، می‌زیسته است و زندگانیش را دوست می‌داشته است.
و اگر با این دستورات دردش درمان شده است، تجربه‌ای ارزشمند و اگر در سطری نوشته است که کسی مرده است تجربه‌ای گران به دست ما رسیده است، بسیار گران. تاریخ خلقت، زمان مطالعۀ ما و بستر خلقت، داروخانۀ ما و انسان‌ها، اوراق کتاب مورد توجه ما بوده‌اند.
آیا ما حق داریم تمامی این تلاش‌ها را و تمامی سرمایه‌های هزاران سال بشر را یکباره با برچسب طب سنتی دور بریزیم؟! آیا این خیانت نیست، آیا ناسپاسی نیست، آیا این ناسپاسی موجب عذاب خداوند نیست؟!
و چنین کردیم و با رو کردن به مکتب اللوپاتی یکباره تمام ثروت اجداد خود را در سرداب فراموشی دفن کردیم و هیهات که حتی تأسف نیز نخوردیم.
و زمانی که در تهران دانشگاه تأسیس کردیم دیگر هیچ ورقی از این اوراق ارزشمند را نخواندیم و...
و می‌گوییم:
الف – تمامی این اندیشه‌ها را متبلور سازیم.
ب – با قرآن و احادیث و سیرۀ ائمه تطبیق دهیم و با جهت‌گیری دینی اصول اساسی آن را سازگار نموده و بنای طب کاربردی بسازیم.
ج – تفکرات مغایر با روح مذهب و تفکرات انبیاء را از آن دور کنیم.
د – نسخه‌های مشترک، همسو و متکی به تجربیات دیرین را برملا و متعین نماییم.
ه – با الهام از اندیشه‌های بدست آمده و استفاده از ابزار علمی روز و فرازهای برجستۀ طب اللوپاتی و سایر مکاتب درمانی، ساختمانی جدید با جهت‌گیری و اساس اسلامی بسازیم.

ارکان درمان در طب اسلامی چیست؟
ارکان بهداشت و درمان در طب اسلامی بر پنج تطهیر استوار است که با اجرای کامل آن درمان تن و روان کامل می‌شود. اینگونه جمع‌بندی برآیند یک استنباط نظری از تمامی دستورات دینی از مجموعه منابع مذهبی اعم از اخلاق و فقه و طب و اقتصاد است، که به صورت عناوین فشرده بیان می‌شود.
1- تطهیر جسمی
2- تطهیر معدی
3- تطهیر خونی
4- تطهیر جنسی
5- تطهیر روانی
توضیح کامل پیرامون تمامی عناوین مزبور نیازمند نگارش چندین جلد کتاب است که انشاءالله در برنامۀ مطالعۀ ما در فرصت‌های آتی است. (به توفیق الهی انشاءالله) برای مثال: تطهیر خونی.
رأس آن حجامت است و بازوان قدرتمند آن فصد است و سرانگشتان هنرمند این تطهیر زالواندازی (
Hirudo Therapy) است.

ابزار تشخیص در طب اسلامی
ابزار عمومی و فراگیر برای تشخیص در طب اسلامی طبایع و مزاج‌ها است، مزاج‌شناسی پایه و اساس تشخیص در طب اسلامی است، که باید به صورت اطلاعات عمومی بخش سادۀ آن را منتشر ساخت و بخش فنی آن را نیز به پزشکان آموخت.
ابزار فنی و تخصصی برای تشخیص نبض است، نبض وسیله‌ای بسیار دقیق برای شناخت چگونگی فعالیت ارگان‌های مختلف بدن است.
بول و براز (ادرار و مدفوع) نیز ابزار دیگری برای تشخیص فنی بیماری است که بیشتر به وسیلۀ طب سنتی به کار گرفته می‌شود ولی در طب اسلامی جایگاه ویژه‌ای ندارد.

ابزار درمانی در طب اسلامی
بطور کلی ابزار درمانی در طب اسلامی به سه بخش عمده تقسیم می‌شود:
1- داروها
2- رفتارها
3- دعاها.
در داروها، عسل و سیاه‌دانه در مرحلۀ اوج قرار داد. سُعد و سرکه و سنبل‌الطیب در مرتبۀ عالی می‌درخشند، زنجبیل و زعفران و زیتون در تمام نسخه‌ها حضور دارند، انجیر و انگور و انار بر سفره‌های آسمانی حضور دارند.
خرما و خرفه و خربزه از میوه‌های محبوب خدا و حضرت فاطمه (س) و رسول اکرم (ص) نامیده می‌شوند. گلاب و عسلاب و جُلاب از نوشیدنی‌های مورد توجه طب آسمانی‌اند.
گلنگبین و سرکنگبین و ترنجبین از معجون‌های خوشمزه و راهگشا برای درمان بیماری‌های گوناگون شمرده می‌شوند.
بادام و بارهنگ و بادرنجبویه غذای مغز و درمان زخم داخلی و نشاط‌بخش مورد توجه امام رضا علیه‌السّلام، حکما و حضرت امیر علیه‌السّلام نامیده می‌شود.
فوفل، فرنجمشک و غاریقون، اعصاب را فرح می‌بخشند و خلاصه دسته‌ای از داروها هستند که جمعیت کوچک آنها چهارده و جمعیت متوسط آنها چهل و جمعیت بزرگ آنها هفتاد دارو و بیشتر می‌باشند و با این جمعیت می‌توان همۀ بیماری‌های بشر را درمان نمود.

رفتارهای درمانی در طب اسلامی
در دستورات دینی پیرامون بهداشت و درمان یک سلسله رفتارهایی وجود دارد که انجام آن موجب پیشگیری از بروز بیماری و در صورت وجود بیماری موجب درمان آن می‌گردد.
ذکر تمامی این رفتارها در این مقال میسر نیست ولی ناگزیر رفتارهای مهم و اساسی درمانی که مورد توجه ویژۀ پیامبران و ائمه علیهم‌السّلام بوده است، نقل می‌گردد. مهم‌ترین رفتارها در پیشگیری و درمان عبارتند از:
1- حجامت 8- مسواک
2- قی 9- تعطّر
3- تنقیه 10- امساک و روزه‌داری
4- مسهل 11- تغذیه بر اساس رعایت قواعد شایسته
5- حمام 12- تزکیه و دوری از پلیدی‌های اخلاقی، مالی و رفتاری
6- نوره 13- تزویج به تناسب مزاج و توان عمومی
7- سعوط 14- تعبد و تقویت روان.

بدیهی است که هر کدام از رفتارهای درمانی فوق دارای نظام و قواعد و آئین‌نامه‌های اجرایی و ضوابط تجویز ویژه‌ای هستند که به طور جداگانه باید تألیف و تدوین گردد. و موارد کاربرد آن مشخص شود.

ظرف زمان و مکان
رفتارهای درمانی جسم به تناسب موقعیت زمانی و جغرافیایی هر کدام قاعدۀ اجرایی ویژه‌ای پیدا می‌کنند، اما رفتارهای درمانی روان همه جا ثابت و به عنوان ارکان و اساس بهداشت روان در تمامی موقعیت‌های زمانی و مکانی ضروری و غیرقابل تغییرند.
مثلاً بهترین زمان انجام حجامت در فصل بهار است و زمان نامناسب برای انجام حجامت در اوج سرما و در دی ماه است. به همین ترتیب، قی، مسهل خوراندن، حمام و تغذیه و تزویج به تناسب موقعیت جغرافیایی کاربردی بیشتر و کمتر پیدا می‌کند. اما دوری از پلیدی‌های اخلاقی و تعبّد و تقویت روان که در قالب نمازهای یومیه و رعایت آداب زندگی سعادت‌بخش برای انسان طراحی گردیده است همیشه و همه جا لازم به اجراست؛ صداقت، امانت، دوری از بخل و حسد و کینه و حرص و آز و ریا و دروغ و تهمت تابع موقعیت جغرافیایی و زمان ویژه‌ای نیست.

افتتاح بحث
آنچه در این کتاب مورد بحث و توجه قرار گرفته است، یکی از رفتارهای درمانی طب اسلامی است که در آن سعی شده است با استنباط از مجموعه احادیث و روایات یکی نظام تجویز و تشخیص مناسب برای آن طراحی گردد. کتاب «حجامت از دیدگاه اسلام» اولین کتابی است که سعی شده است در آن به صورت کاربردی از احادیث، سیستم درمانی ساخته شود و دستورات دینی را در نظام بهداشت و درمان وارد کند و ضمن بیان ویژگی‌های درمانی، زیرساخت فقهی و مبانی حقوقی و حدود ثغور اقتصادی و ضمان آن را مطرح سازد.
حوزۀ وسیعی که حجامت از دیدگاه اسلام در بخش پیشگیری از بروز بیماری‌ها و درمان بیماری‌ها به خود اختصاص می‌دهد و هم‌چنین وسعت کاربرد آن از ابتدای طفولیت تا پایان عمر موجب گردیده است که حجامت به عنوان یک رکن بزرگ از ارکان درمان به حساب آید.
امیدواریم با الهام از عنایت ویژه‌ای که اسلام به این مبحث دارد و هم‌چنین توجهی که حکمای بزرگ تاریخ طبابت به این موضوع داشته‌اند، متخصصین متعهد جامعۀ پزشکی را برانگیزد تا با پژوهش علمی ابعاد علمی این سنت الهی را کشف و برای جامعۀ بشریت برملا سازند و از این مبحث زمینه‌ای برای نرم‌افزار تولید علم فراهم سازند.
و از خدا می‌خواهیم مؤلف را موفق سازد تا تمامی رفتارهای درمانی اسلام را از منابع دینی جمع‌آوری و مدون ساخته و در اختیار جوامع درمانی قرار دهد.
والله الموفق و له المستعان


برچسب‌ها: بیماری
نوشته شده توسط محمدهادی صدری پور در ساعت 16:58 | لینک  | 

قبل و بعد از حجامت

ارسال شده توسط محمدهادی صدری پور به موسسه حجامت در 1/9/1389:: 9:21 صبح

 امام رضا علیه السلام در رساله‏ى ذهبیّه، فرمایش مفصّلى در مورد خوراک بعد از حجامت دارند که قسمتى از آن را در اینجا مى‏آوریم:

« پس از استحمام باید موضع فصد و حجامت را به وسیله‏ى پارچه‏ى کرکى یا ابریشمى یا دستمال نخى که لطیف و نرم باشد، بپوشانید. بعد یک حبه از تِریاق اکبر (نام یک داروى قدیم) به اندازه‏ى ماش میل کنید.

پس از حجامت و فصد، آب میوه بنوشید و اگر میوه نیست، شربت بالنگ مصرف کنید و در جایى که این امکانات وجود ندارد، بالنگ را زیر دندان بگیرید و روى آن جرعه‏اى آب نیم‏گرم بنوشید.

اما در فصل سرما باید سکنجبین عسلى  استفاده شود که این شربت شما را از بیمارى‏هاى خطرناک لقوه، برص، بهق و جذام به اراده‏ى خداوند ایمن خواهد داشت.

امام رضا (ع): سفارش مى‏کنم که پس از حجامت یا فصد، آب انار را با مکیدن آن بنوشید. مکیدن آب انار خون را زنده و تن را با نشاط خواهد ساخت.

پس از حجامت و فصد از خوردن غذاهاى نمک‏دار تا مدت 3 ساعت بپرهیزید، چون اگر این پرهیز مراعات نشود، بعید نیست که انسان به بیمارى جرب دچار شود...»

ب - پرهیز از حجامت به هنگام گرسنگى :

از مجموعه‏ى احادیث و روایات برمى‏آید که حجامت باید در زمان سیرى انجام شود و انجام آن به هنگام گرسنگى مضرّ است. از امام صادق‏علیه السلام روایت شده که:

« حجامت بعد از غذا خوردن باعث دفع عرق شده و قوّت‏بخش بدن است.»

حضرت صادق‏علیه السلام فرمود :

« از حجامت در حال گرسنگى بپرهیزید.»

حضرت هم‏چنین فرمود:

« بعد از خوردن طعام، با حجامت خون جمع مى‏شود و بیمارى دفع مى‏گردد. اما اگر قبل از خوردن غذا حجامت انجام شود، خون دفع می شود، ولى بیمارى در بدن مى‏ماند.»

ج - دعاى حجامت امام رضا علیه السلام :

امام رضا علیه السلام براى حجامت دعاى خاصى ذکر فرموده‏اند. این مطلب اهمیت همراهى درمان روحى و دعا درمانى با درمان‏هاى جسمى در طبّ اسلامى را اثبات مى‏کند. متن دعا چنین است :

« وقتى خواستى حجامت کنى، چهار زانو جلوى حجّام بنشین و بگو: اَعوذ بِالّلهِ الکَریم فى حِجامَتى مِنَ العَین فِى الدَّم وَ مِن کُلّ سوءِ وَ الاَعلالِ وَ الاَسقام وَ الاَوجاع وَ الاَمراض وَ اَسئَلُکَ العافِیةَ وَ المُعافاة وَ الشِّفاءِ مِن کُلّ داء.» (بحار، ج 62 ص 117)

یعنى: « در حجامت خود به خداوند کریم پناه مى‏برم از خونریزى و از هر ناراحتی، علت، سختى‏ و درد و مرضی و (خداوندا) از تو عافیت و اسباب عافیت و شفاى از هر بیمارى‏ را طلب مى‏کنم.»

د - پرهیز از مقاربت و هیجان‏هاى عصبى قبل و بعد از حجامت :

امام رضاعلیه السلام در رساله‏ى ذهبیّه مى‏فرماید :

« فصد و حجامت پس از عمل جماع خوب نیست. باید میان جماع و حجامت و فصد، حداقل دوازده ساعت فاصله باشد... پس از حجامت نباید بلافاصله به زنان نزدیک شد.

به علاوه مقرر است که انسان بعد از حجامت، از حرکت زیاد و خشم و هیجان بپرهیزد.»

تفاوت خون حجامت با خون اهدا شده

ارسال شده توسط محمدهادی صدری پوردر 22/8/1389:: 4:12 عصر

پاسخگوی سئوالات زیر آقای حسین خیراندیش، رئیس انجمن تحقیقات حجامت ایران می باشد.

1- جناب آقای خیراندیش، بفرمایید با وجود شتاب علم در دنیای امروزی، می توانیم از "حجامت" به عنوان یک روش درمانی استفاده کنیم؟

هر روش درمانی که سابقه ی بیشتری داشته باشد، از نظر علمی معتبرتر به حساب می آید، زیرا تجربیات درمانی مثبت یا منفی به معنای حیات انسان ها یا اتلاف جان انسان هاست.

وقتی گفته می شود یک روش درمانی هزار ساله یا هفت هزار ساله، یعنی میلیاردها انسان در طول سال های متمادی، این روش درمانی را تجربه کرده اند و از آن بهره گرفته اند، بنابراین ما حق نداریم تجربیاتی را که به قیمت جان انسان ها تمام شده است، به راحتی زیر پا یا کنار بگذاریم.

این که برخی می گویند روش درمانی قدیمی به جرم قدیمی بودن منسوخ است، از نظر علمی استدلال غیرعقلایی و غیرعلمی است، زیرا اگر بخواهیم هر روشی را جایگزین کنیم، باید دوباره جان انسان ها را ملاک تجربه قرار دهیم تا بعد از سال ها بفهمیم این روش درمانی مفید هست یا خیر؟

2- در بین روش های طب سنتی، چه روشی می تواند برای درمان همواره مورد استفاده قرار گیرد؟

در بین مجموعه ی روش های طبی که شامل استفاده از گیاهان دارویی، داروهای معدنی و حیوانی و رفتارهای درمانی است، تنها رفتار استراتژیک، فراگیر و عمیق مورد استفاده در تمامی طول عمر از طفولیت تا کهنسالی، "حجامت" است که به منظور درمان یا پیشگیری انجام می شود.

انسان برای پیشگیری از ابتلا به بیماری ها می تواند با سالی حداقل یک یا دو مرتبه حجامت کردن، بسیار کمتر در معرض بیماری قرار گیرد و برای درمان به تناسب نوع بیماری، مزاج و طبع خود می تواند از یک نوع حجامت خاص به صورت حجامت گرم و خشک (بادکش) یا حجامت تر(خون گیری) استفاده کند.

در مؤسسه ی تحقیقات حجامت ایران بیش از40 طرح برای حجامت گرم و خشک و حدود 70 طرح برای حجامت تر طراحی شده و هم اکنون توسط پزشکان اجرا می شود.

بنابراین اولاً همه ی حجامت ها خون گیری نیست. ثانیاً میزان دفع خون نقش اساسی در درمان ندارد، به طوری که حتی با گرفتن تنها 3 سی سی خون می توانیم به درمان برسیم و بالاترین حجم خون در حجامت 30 تا 50 سی سی است و جریان خون بعد از آن قطع می شود.

پس نگرانی در مورد کاهش حجم خون بی مورد است. ضمن این که درمان به وسیله ی حجامت برای بیماری های مختلف فرق دارد. مثلاً حجامت بیمار مبتلا به سردرد میگرنی  با بیمار دیابتی  یا بیمار دارای دیسکوپاتی (بیماری های مربوط به دیسک) با بیمار سیاتالژی(مربوط به عصب سیاتیک) متفاوت است.

3- با اهدای خون، گردش خون بهتر انجام می شود و خون اهدا شده هم مورد استفاده قرار می گیرد، در حالی که خون حجامت دور ریخته می شود؟ آیا خون ورید(اهدا شده) با خون حجامت تفاوتی دارد؟

در طرحی پژوهشی که در بیمارستان لقمان حکیم تهران انجام شد، فاکتورهای بیوشیمی موجود در خون وریدی(خون اهدا شده) را با خون حجامت، هم زمان مقایسه کردیم که تفاوت های فاحشی مشاهده گردید. طوری که فقط میزان کلسترول خون  حجامت، 5/2 برابر بیشتر از خون ورید بود، بنابراین برای کاهش میزان کلسترول خون، انجام حجامت بسیار مفید است.

هم زمان سم موجود در خون حجامت را با سم خون وریدی مقایسه کردیم که دریافتیم سم موجود در خون حجامت 23 برابر سم خون وریدی بود که با توجه به فراوانی مسمومیت های غذایی،  شیمیایی، آلرژیک  و تنفسی که بر اثر پراکندگی سرب و آلاینده های دیگر در محیط های صنعتی و عمومی و شهرهای بزرگ وجود دارد، حجامت برای مقابله با این تهدیدات جانی کافی است.

جالب است بدانید که پیامبراکرم(ص)، حضرت علی(ع) و امام صادق(ع) این موضوع را متذکر شده اند که "سم از هر کجا وارد بدن شود، از محل حجامت خارج می شود" یا "از موضع حجامت، چیزی جز سم دفع نمی شود".

میزان کلسترول خون حجامت، 5/2 برابر بیشتر از خون وریدی است، بنابراین برای کاهش میزان کلسترول خون، انجام حجامت بسیار مفید است. همچنین سم موجود در خون حجامت 23 برابر سم خون وریدی است.

4- آیا حجامت می تواند برای مجروحان و مصدومان شیمیایی، مفید باشد؟

ما کشوری هستیم که به اشکال مختلف در معرض تهاجم دشمن قرار داریم و جنگ های قرن بیستم به بعد جنگ های میکروبی و شیمیایی است که روش جدید پزشکی در مقابله با این جنگ ها هیچ راه جلوگیری ندارد.

در زمان جنگ تحمیلی، بسیاری از جانبازان شیمیایی که حتی به آلمان اعزام شدند در همان جا شهید شدند و الآن هم هر روز شاهد شهادت جانبازان شیمیایی هستیم.در حالی که ما تجربه کردیم کسانی که موقع شیمیایی شدن حجامت کردند به طور کلی ریه آنها پاک شد و متخصصان ریه ی ُبُرنش مشاور مؤسسه ی تحقیقات حجامت ایران می گویند: تنها کسانی از مرحله ی درمان ما خارج می شوند که حجامت کرده باشند.

بنابراین اگر خدای نکرده بمبی شیمیایی و میکروبی در شهری یک میلیونی منفجر کنند چه کاری می توانیم کنیم؟ ما می گوییم در این لحظه هر کسی می تواند دیگری را بلافاصله حجامت کند که به گفته رسول خدا(ص) "سم از محل حجامت خارج می شود" و ما این را در تحقیقات و پژوهش های خود ثابت کرده ایم

بر اساس طب سنتی انسان های دارای مزاج دموی، صفراوی و معتدل بیشتر به حجامت تر (خون گیری)، انسان های بلغمی به حجامت گرم و خشک (بادکش) و انسان های سوداوی مزاج با تمهیدات دارویی به حجامت تر نیاز دارند.

نمونه های دیگری از بیماری ها وجود دارد که با حجامت درمان شده اند؛ مثلاً برای درمان یک کودک 2 ساله که دارای بیماری هیدروسفالیک (سر بچه بزرگ می شود و در طب کلاسیک با گذاشتن "شنت" آب مغز را به طور مستمر دفع می کنند) بود، سه مرحله حجامت در طول سه ماه، با حجم خون گیری 3 سی سی در هر مرحله انجام شد و کودک درمان گردید.

در مورد دیگری حجامت باعث تقویت هورمون رشد برای افزایش قد در 50 نفر شد.

بسیاری از پزشکان تعجب می کنند و می گویند: " مگر می شود چنین بیمارانی را درمان کرد؟" جواب این است که بله، این کار شدنی است.

بنابراین حجامت روشی به ظاهر ساده و در واقع فوق العاده پیچیده است که مزاج فرد، موضع حجامت، تعداد خراش، میزان خراش، میزان بادکش، زمان حجامت و تمهیدات آن نقش مهمی در درمان و پیشگیری از بیماری دارند.

بر اساس طب سنتی  انسان های دارای مزاج دموی، صفراوی و معتدل بیشتر به حجامت تر (خون گیری)، انسان های بلغمی به حجامت گرم و خشک (بادکش) و انسان های سوداوی مزاج با تمهیدات دارویی به حجامت تر نیاز دارند.

منبع: روزنامه ی قدس

نویسنده محمدهادی صدری پور


برچسب‌ها: حجامت
نوشته شده توسط محمدهادی صدری پور در ساعت 16:56 | لینک  | 

سابقه:

حجامت دارای سابقه تاریخی هفت هزار ساله می باشد.

حجامت چیست؟

بوسیله حجامت خونهای آلوده و غیر قابل استفاده (مانند روغن سوخته وسایل نقلیه) از بدن خارج می شود. این خونها به مرور زمان در پشت و برخی دیگر از نقاط بدن جمع شده و در فرصتهای مناسب به تدریج توسط بدن خارج می شود اما عملکرد بدن در این زمینه بسیار کند است به گونه ای که به مرور زمان بر تراکم این خونهای آلوده افزوده می شود و سلامتی ما را تحت تاثیر قرار می دهد.

روش حجامت:

محل حجامت پشت کمر است. ابتدا بوسیله لیوان مکش مخصوص خونهای آلوده در نقطه خاصی جمع می شود و سپس توسط تیغ چند خراش سطحی ایجاد می شود. این کار هیچ دردی ندارد. سپس خونهای آلوده وارد لیوان شده و دور ریخته می شود. لیوان و تیغ حجامت استریل و یکبار مصرف می باشند.

حجامت در اسلام:

حجامت در اسلام جایگاه خاصی دارد و در این زمینه حدیثهای فراوانی نقل شده است.

فواید حجامت:

ثابت شده که حجامت برای حدود هفتاد بیماری اثرات پیشگیرانه و درمان کننده دارد. برخی از آثار درمانی و پیشگیرانه حجامت موارد زیر است:
افزایش کلسترول و دی گلیسیرید خون- دیابت غیر وابسته به انسولین- اوره بالا- فشار خون غیر طبیعی «بالا یا پایین» - غلظت خون بالا- مسمومیت غذایی و دارویی- سردرد میگرنی- تنگی رگها- اعتیاد به مواد مخدر- افسردگی- سنگینی سر- اسپاسم عضلانی- رشد ناکافی و کوتاهی قد- لاغری- واریس- کمر درد- آرتروزها- آکنه و بثورات پوستی- کهیر- آفت دهان- ریزش مو - پر مویی بدن- گر گرفتن بدن- تاری دید- خواب رفتگی و بیحسی عضلات- بیماریهای تناسلی زنان- ناهنجاریهای عصبی- کم اشتهایی- کم هوشی - فراموشکاری- جوش صورت- سکته قلبی- مالیخولیا- سرماخوردگی مکرر

عوارض جانبی:

حجامت هیچگونه عارضه ای برای بدن ندارد. اما این افراد می بایست از حجامت خودداری نمایند: زنان باردار- افرادی که در دوران قاعدگی قرار دارند- افرادی که مشکلات انعقادی خون دارند و بیماران هیموفیلی.

قبل از حجامت:

قبل از حجامت معده نباید خالی باشد- بدن خسته نباشد- مایعات بدن در حد مناسب باشد- نزد افرادی حجامت نمایید که پروانه حجامت مورد تایید وزارت بهداشت را دارا باشند- قبل از حجامت یک عدد انار میل نمایید- بهترین زمان برای حجامت در هفته طبق احادیث معصومین عصر دوشنبه است- از حجامت در صبح زود و بخصوص قبل از صبحانه جدا پرهیز نمایید- بهترین زمان برای حجامت در سال اوایل بهار و پاییز است.

بعد از حجامت:

تا ۱۲ ساعت بعد از حجامت از مصرف لبنیات مانند شیر - خامه- کره- پنیر- بستنی-ماست- دوغ- کشک و نیز غذاهای ترش مزه خودداری نمایید- مصرف عسل بلافاصله بعد از حجامت توصیه می شود- صبح روز بعد از حجامت محل حجامت را با آب خالی و بدون ماساژ و شامپو بشویید.

اسامی برخي بیماریهای درمان شده با حجامت :

1- افزایش کلسترول و تری‌گلیسرید (چربی خون بالا) 2- اوره بالای خون
3- فشار خون بالا 4- فشار خون پائین
5- غلظت خون بالا (پلی‌سایتمی) 6- سرماخوردگی‌های مکرر  
7- آنمی فقر آهن 8- سرخجه
9- آبله مرغان 10- سرخک
11- زونا 12- اوریون
13- پنومونی 14- مخملک
15- آنفلوانزا 16- ایکترفیزیولوژیک
17- دیسمنوره 18- الیگومنوره
19- آمنوره 20- هایپومنوره
21- هایپرمنوره 22- سندرم پره کلماتریک
23- سندرم کلماتریک 24- کیست تخمدان
25- مسمومیت داروئی 26- مسمومیت غذائی
27- مسمومیت شیمیائی و گازهای شیمیائی 28- سردرد میگرنی
29- سردرد عصبی 30- دردهای کهنه و مزمن اندام‌ها
31- سندرم خستگی مزمن بدن 32- اسپاسم عضلانی
33- کاهش رشد و کوتاهی قد 34- لاغری
35- سیاتالژی (درد سیاتیک) 36- سندرم کانال کارپ
37- دیسکوپاتی‌ها 38- کمردرد Low back pain
39- آرتروز کتف و زانو 40- آکنه و بثورات پوستی
41- کهیر 42- اگزما
43- درماتیت تماسی 44- خارش پوستی
45- آفت دهان 46- تعریق فراوان بدن
47- گر گرفتگی بدن 48- پولیپ بینی
49- ناخنک چشم 50- اپیستاکسی مکرر
51- بلزپالزی (فلج عصب صورت) 52- PTSD
53- تصلب شرائین 54- گرفتگی عروق کرونر
55- Cheat pain (درد قفسه سینه) 56- طپش قلب، آریتمی‌های قلبی و p.v.c
57- اعتیاد داروئی 58- اعتیاد به سیگار و مواد مخدر
59- هیپرتیروئیدی 60- هیپوتیروئیدی
61- افسردگی 62- سنگینی سر
63- اختلالات رفتاری کودکان 64- آلرژی
65- آلرژی غذائی 66- آسم آلرژیک
67- آسم 68- رماتیسم
69- دندان قروچه 70- هموروئید

نویسنده محمد هادی صدری پور


برچسب‌ها: حجامت
نوشته شده توسط محمدهادی صدری پور در ساعت 16:54 | لینک  | 

داروهای اساسی در طب اسلامی

1-قران(ذکر-دعا درمان)

2-قسط

3-کندر

4-رازیانه

5-نعناع

6-سنجد

7-خرفه

8-سنا

9-سعد

10-صبر زرد

11-بنفشه

12-خریق سفید

13-کرفس

14-نخود

15-هلیه

17-آویشن

18-جو

19-افتاب

20-خاکشیر

21-کنجد

22-اب

23-روغن حیوانی

24-عسل

25-سرکه

26-گل سرخ(گلاب)

27-خرما

28-بادام

29-انجیر

30-زیتون

31-سیاه دانه

32-زنجبیل

33-شیر

34-کاسنی

35-انار

36-انگور

37-کشمش

38-به

39-اسفند

40-بارهنگ


برچسب‌ها: دارو
نوشته شده توسط محمدهادی صدری پور در ساعت 16:52 | لینک  | 

 

در حجامت قبل از تیغ زدن خون را توسط مکش در زیر پوست جمع می کنند

                                  خون پس از خروج از پوست لخته می شود. متخصصان طب سنتی این لخته را خون کثیف می دانند

حجامت یا کوزه انداختن تر[۱] به یک روش درمانی سنتی عربی و همچنین طب سنتی ایرانی و طب اسلامی گفته می‌شود که بر گرفته از روش قدیمتر کاپینگ تر است. در طب سنتی کاپینگ به معنی ایجاد خلا بر روی نقاط خاصی از پوست بدن به وسیله‌ای همچون بادکش اطلاق می‌شود که برای رسیدن به اثرات درمانی خاصی انجام می‌شود[۲]. در در حجامت یا کاپینگ خیس قبل از ایجاد خلاء خراشهایی روی سطح پوست ایجاد می‌شود تا ایجاد خلا منجر به خروج خون از بدن شود. کاپینگ از روشهای باستانی درمان است که علاوه بر چین در یونان نیز توسط بقراط به عنوان یک روش درمانی ذکر شده است. کاپینگ تر علاوه بر دنیای اسلام در اروپا نیز تا قرن ۱۸ مورد استفاده بوده ولی با فراگیر شدن طب تجربی و مهجور شدن تئوری اخلاط چهارگانه این روش نیز به تدریج مهجور شده است.[۳]. امروزه در کشورهای عربی و مسلمان حجامت مقبولیت بیشتری دارد. مقبولیت حجامت در میان مسلمانان ناشی از حدیثهایی است که از پیامبر اسلام در توصیه به حجامت نقل شده است. در طب سنتی ایرانی و طب اسلامی حجامت به عنوان رکن درمان به حساب می‌آید، اما با فراگیر شدن طب تجربی در برخی جوامع اسلامی این روش در این کشورها نیز تقریبا مهجور شد. در ایران به دلیل عدم اثبات مفید بودن حجامت و خطرات بالقوهٔ آن از قبیل انتقال عفونت، خطر خونریزی و... معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورخ ۲۳ شهریور ۱۳۷۷ انجام حجامت توسط پزشکان در مطب‌ها را ممنوع نمود که این بخشنامه به دلیل مغایرت با شرع بر اساس نظر فقهی شورای نگهبان با حکم دیوان عدالت اداری در ۱۷ تیر ۱۳۸۰ لغو شد.[۴] در حال حاضر وزارت بهداشت ایران سیاست حمایت و گسترش حجامت را به عنوان جزئی از طب سنتی و اسلامی ایران مورد نظر قرار داده است.[۵] با این حال بسیاری از پزشکان طب تجربی حجامت را به عنوان روش درمانی قبول ندارند. دکتر ایرج فاضل در این مورد گفته است:[۶]

امروز حجامت هیچ پایه و اساس علمی ندارد و کسانی که آن را ترویج می‌کنند، قصد سوءاستفاده دارند و باید از فعالیتشان جلوگیری شود... مردم اگر اقدام به حجامت می‌کنند، باید عواقب احتمالی آن از جمله ابتلا به هپاتیت، ایدز و دیگر بیماری‌های عفونی را نیز بپذیرند.

با این حال مؤسسه تحقیقات حجامت ایران اعتقاد دارد حجامت می تواند یک روش درماني موافق با فرهنگ اسلامي‌و بدون عوارض جانبي و فراگير است و بخش عمده‌اي از مشكلات درماني مسلمانان جهان را می توان با سنّت الهي حجامت درمان کرد. [۷]

سازمان انتقال خون ایران از دریافت خون افراد حجامت‌کننده تا یک سال پس از حجامت به علت احتمال انتقال بیماریهای منتقله از خون خودداری می‌کند.[۸]

تاریخچه [ویرایش]

استفاده از شاخ حیوانات برای ایجاد اثر مکشی روی پوست جزو اولین روشهای ابداعی بشر در امر درمان است. ساده‌ترین کاربرد آن مکش چرک یا سم و نیش حیوانات بوده است. شواهد این نوع کاپینگ در تمامی نقاط جهان یافت شده است. اما قدیمی‌ترین شواهد مستند مبنی بر استفاده از کاپینگ در پزشکی به مصر باستان (۱۵۰۰ قبل میلاد) باز می‌گردد. پس از آن شواهد این روش درمانی در نوشته‌های چینی در هزار سال قبل میلاد یافت شده است. کاپینگ به عنوان بخشی از طب سنتی چین و در قلمرو طب سوزنی امروزه نیز کاربرد دارد. در قرن هفتم قبل میلاد در لوحه‌های خط میخی یافت شده از امپراطوری آشور نیز از کاپینگ یاد شده است و پس از آن بقراط در قرن پنجم قبل از میلاد از این روش درمانی نام برده است.[۹] قدمت کاپینگ در ایران به قبل ازاسلام می‌رسد. بهرام گور یکی ازپادشاهان ساسانی چون درمان بیماری خود را منحصر به این روش یافت دستور داد تااین درمان در ایران رایج گردد[نیازمند منبع]. براساس استنادات تاریخی[نیازمند منبع] این روش درمانی در دانشگاه جندی شاپور تدریس می‌شده‌ است و ردپای فرهنگی آن در ادبیات کشور مشاهده می‌گردد[نیازمند منبع]. کاپینگ خیس یا حجامت در احادیث اسلام بسیار یاد شده و پیامبر اسلام حجامت را در کنار غسل و آیات قرآن از راههای شفای امت اسلام نامیده است. بعدها بسیاری از بزرگان طب سنتی ایران از حجامت به عنوان یکی از ارکان مهم درمانی ذکر کرده‌اند. محمد زکریای رازی در کتاب الحاوی، شیخ الرئیس ابوعلی سینا درکتاب قانون در طب، سید اسماعیل جرجانی در کتاب ذخیره خوارزمشاهی عقیلی خراسانی درکتاب خلاصه الحکمه فی مجمع الجوامع به شیوه گسترده‌ای پیرامون حجامت وکاربردآن دردرمان صحبت کرده‌اند واز حجامت برای درمان بیماری‌های فراگیر و مهمی ‌مانند سکته قلبی؛ مالیخولیا؛ سردردهای میگرنی و بخشی از بیماری‌های پوستی بهره می‌گرفته‌اند.[نیازمند منبع]

حجامت و علم پزشکی [ویرایش]

در منابع طب اسلامي و طب سنتی حجامت به عنوان یکی از ارکان درمان ذکرگردیده‌است. بوعلی سینا اعتقاد داشت علاوه بر خون، صفرا و سودا نیز از طریق حجامت قابل دفع است.[نیازمند منبع]

گسترش انجام حجامت و خونگیری در طب اسلامی و غربی بر پایه طب اخلاطی که بیماریها را ناشی از اختلال در اخلاط چهارگانه بدن یعنی خون، بلغم، صفرا و سودا می‌دانست است. بر این اساس بیماریهای ناشی از ازدیاد خون با حجامت درمان می‌شدند. استفاده از اخلاط چهارگانه برای توضیح و درمان بیماریها که به عنوان یکی از حیاتی‌ترین پایه‌های طب فرض می‌شد در قرن نوزدهم با انجام آزمایشات علمی و راهیابی روش علمی در طب کم کم به فراموشی سپرده شد. با این حال این نوع نگرش به بیماریها و درمان هنوز در قرن ۲۱ هم پیروانی دارد.[۱۰]

تحقیقات علمی کافی در مورد مفید بودن حجامت وجود ندارد. مطالعات غیر مستقل به خصوص در سالهای اخیر در ایران در مورد اثرات حجامت انجام شده است. در دانشگاه شهید بهشتی ایران درسال‌های ۱۳۷۱-۱۳۷۲ چند طرح پژوهشی پیرامون حجامت اجرا گردید که از آن جمله «مقایسه خون ورید و خون حجامت ازنظر فاکتورهای بیوشیمیایی»، «مقایسه مواضع حجامت با مسیر مریدیان‌های طب سوزنی»، «بررسی تاثیر حجامت بربیماری‌های عصبی سردردهای میگرنی»، «جمع آوری منابع موجود در خصوص حجامت» به صورت پایان نامه دکتری برای پزشکان عمومی است[نیازمند منبع]. «بررسی اثر حجامت بر سروتونین خون» نیز پژوهشی دیگر است که در دانشگاه تهران در شرف انجام است[نیازمند منبع].

 

تحقیقات علمی [ویرایش]

برای اثبات‌پذیری کامل این مقاله به منابع بیشتری نیاز است یا منابع ارائه‌شده به‌درستی ارجاع داده نشده‌اند.
لطفاً با توجه به شیوهٔ ویکی‌پدیا برای ارجاع به منابع با ارایهٔ منابع معتبر این مقاله را بهبود بخشید.
مطالب بی‌منبع در آینده مردود و حذف خواهندشد.

 

در درستی مطالب این مقاله اختلاف‌نظر وجود دارد.
برای اطلاعات بیشتر صفحهٔ بحث را ببینید.

به طور کلی با توجه به وسعت فوائدی که برای حجامت ذکر می‌شود تحقیقات اندکی در مورد حجامت انجام شده است. مدافعین حجامت ادعا می‌کنند که حجامت درمان طیف گسترده‌ای از بیماریهای مختلف می‌باشد و حتی اثر در پیشگیری از بیماریها دارد. این بیماریها شامل چربی بالای خون[۱۱]، دردهای عضلانی، کمردرد[۱۲]، سردردهای عصبی و میگرنی[۱۳]، بیماری‌های پوستی شامل آکنه، پسوریازیس، حساسیت‌های دارویی، غذایی، فصلی، اعتیاد به مواد مخدر، عوارض بیماری‌های انسدادی عروق کرونر، عوارض بعد از یائسگی (منوپوز)، دردهای قاعدگی در زنان (دیسمنوره) و برخی بیماری‌های عفونی، هورمونی و غدد است. در مورد مفید بودن حجامت در بهبود این بیماریها هیچ تحقیق مستقلی تاکنون ارائه نشده‌است.

یکی از مشکلاتی که نتایج مطالعات انجام شده در مورد حجامت را کم ارزش می‌سازد عدم استفاده از روش درمانی مشابه در گروه کنترل است تا اثر تلقین (پلاسبو) در مطالعات حذف شوند[۱۴]. لذا نتایج مثبت درمانی به دست آمده در مطالعات انجام شده را می‌توان به این اثر تلقین نسبت داد[۱۵]. به خصوص ایمان داشتن به روش درمانی در موثر بودن آن روش بسیار مهم است[۱۶]. لذا با توجه به باورهای دینی مسلمانان در مورد حجامت نتایج تحقیقات علمی در این مورد نیز می‌توانند ناشی از اثر تلقین باشند.

موسسه تحقیقات حجامت ایران نیز شروع به انجام طرح‌های تحقیقاتی زیادی در این زمینه کرده است[۱۷][۱۸] [۱۹] [۲۰] [۲۱] که برای نمونه حسين خيرانديش، رئيس انجمن تحقيقات حجامت ايران با اشاره به یک طرح تحقیقاتی در بیمارستان لقمان چنین ادعا نموده است که میزان کلسترول خون حجامت (در شرایطی که توسط متخصص این کار انجام شود) حدود ۵/۲ برابر خون وریدی می‌باشد و نیز میزان سموم موجود در خون در خون حجامت حدود ۲۳ برابر سموم[نیاز به ذکر نام سموم] موجود در خون وریدی می‌باشد.[۲۲][نیاز به تایید توسط منبع معتبر و مستقل]

عوارض جانبی حجامت [ویرایش]

با وجود دقت فراوان در شرایط انجام حجامت توسط متخصصین در صورت انجام حجامت توسط غیر متخصص در طب سنتی یا طب اسلامی (مانند طب عامیانه) امکان بروز عوارض مختلفی است.

1.     انتقال بیماریهای عفونی مثل ایدز و هپاتیت در صورت عدم رعايت اصول بهداشتي

2.     خونریزی و عوارض ناشی از آن (بیماریهای قلبی عروقی در افراد مستعد و ...) و ایجاد یا تشدید کمخونی در صورت ايجاد خراش ها پوستي بيش از حد مجاز

3.     اسکار یا اثر زخم در روی بدن در صورت ایجاد شکاف‌های های خطی توسط تیغ(درحجامت سوزنی(ایجاد زخم با نوک تیغ حجامت) جای زخم کوچک بوده و پس از مدتی اثر آن ناپدید می شود)

4.     افزایش ریسک بروز لخته‌های خونی، (سکته مغزی در پی حجامت در گردن[۲۳]) به همین دلیل متخصصان حجامت توصیه می‌کنند بعد انجام حجامت شخص دراز نکشد و حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی همچون دویدن انجام دهد تا احتمال بروز لخته کاهش یابد.(در منابع طب سنتي هم انجام حجامت در گودي پشت گردن به شدت منع شده و خطر ديوانگي براي آن ذكر شده است)

5.     هموفیلی اکتسابی[۲۴]

متن مورب

موسسه تحقیقات حجامت ایران [ویرایش]

موسسه تحقیقات حجامت ایران در سال ۱۳۶۵ تشکیل شد پس از طی مراحل مقدماتی پژوهش و تحقیق در سال ۱۳۶۹ موسسه تحقیقات حجامت ایران به ثبت رسید (به عنوان یک موسسه غیردولتی). در سال ۱۳۸۰ طبق رأی شورای نگهبان قانون اساسی و دیوان عدالت اداری حجامت دارای جایگاه قانونی در نظام درمانی و بهداشتی کشور شد. این موسسه با داشتن بیش از ۱۴۶۰ نفر پزشک عضو رسمی‌در سراسر ایران و برخی کشور ‌‌های جهان ضمن انجام طرح‌‌های پژوهشی پیرامون حجامت، عهده‌دار گسترش حجامت در کشور می‌باشد . اعضای هیات علمی‌ و مشاوران موسسه تحقیقات حجامت ایران شامل هفتاد نفر از پزشکان و محققان در رشته‌های مختلف پزشکی، روانپزشکی، بهداشت و تغذیه، زیست‌شناسی، علوم پایه، گیاه‌شناسی، داروسازی و علوم اسلامی می‌باشند[۲۵]

نظر سازمان انتقال خون در مورد حجامت [ویرایش]

به علت گسترش مراکز حجامت در ایران احتمال انتقال برخی بیماریهای عفونی همچون هپاتیت بی، سی و ایدز از طریق حجامت وجود دارد. سازمان انتقال خون ایران با توجه به این احتمال در صورت انجام حجامت تا یک سال فرد را معاف از اهدای خون می‌نماید. [۲۶]

تقدم اهدای خون بر حجامت در شرایط خاص [ویرایش]

به گفتهٔ غلامرضا رضوانی فقیه شیعه و عضو شورای نگهبان حجامت شرعاً مستحب است، اما اگر بین حجامت و اهدای خون به اشخاص مسلمان و محقون‌الدم (شخصی که کشتنش جایز نیست) که اهدای خون موجب نجات جان آنان خواهد شد، فقط یکی ممکن باشد، اهدای خون تقدم دارد.[۲۷]

ادعای اینکه اهدای خون جایگزینی بی خطر برای حجامت است [ویرایش]

با فرض اینکه در طب سنتی هدف از حجامت خروج خون از بدن بوده و در اهدای خون نیز همین کار انجام می‌شود برخی اهدای خون را به عنوان جایگزینی مدرن و مفید برای جامعه برای حجامت مطرح کرده‌اند[۲۸]. دکتر لنکرانی وزیر بهداشت کابیته اول احمدی نژاد در این مورد گفته است:

اصل حجامت که در تعالیم دینی ما نیز آمده است، جز روش‌های طبابت است اما با توجه به این که روش‌های کم خطر و موثر مانند اهدای خون وجود دارد، آن‌ها را پیشنهاد می‌کنیم.

از طرفی با توجه به گسترش مراکز حجامت در ایران متصدیان و صاحبان این مشاغل با این استدلال که در حجامت خروج خون کثیف ولی در اهدای خون، خون تمیز خارج می‌شود به جذب اهداکنندگان خون پرداخته‌اند. استدلالی که مورد تایید متخصصین طب تجربی نیست[۲۹].

منابع [ویرایش]

1.     قزوین.دانشکده پزشکی - طب سوزنی

2.     Subhuti Dharmananda, Ph.D. cupping.

3.     The History of Cupping - www.healthtraditions.com.au

4.     [۱]. Free Health Encyclopedia, ۲۰۰۶

5.     Fars News Agency : حجامت مورد تأیید وزارت بهداشت است

6.     : سایت پورتال سازمان انتقال خون ایران :

7.     : سایت مؤسسه تحقیقات حجامت ایران :

8.     MehrNews.com - Iran, world, political, sport, economic news and headlines

9.     The History of Cupping - www.healthtraditions.com.au

10.                        Humorism

11.                        The effect of wet cupping on serum lipid concentra... [J Altern Complement Med. 2007 Jan-Feb] - PubMed result

12.                        The effectiveness of wet-cupping for nonspecific l... [Complement Ther Med. 2009] - PubMed result

13.                        The efficacy of wet-cupping in the treatment of te... [Am J Chin Med. 2008] - PubMed result

14.                        Brachialgia paraesthetica nocturna can be relieved... [Complement Ther Med. 2006] - PubMed result

15.                        Alternative Medicine Success Largely Due To Placebo Effect - Health News - redOrbit

16.                        Placebo effect behind many natural cures - Health - Alternative medicine - msnbc.com

17.                        تحقیقات بنیادی - موسسه تحقیقات حجامت ايران-موسسه تحقیقات طب اسلامی-Iran Institute Of Research on Hejamat

18.                        طرح‌های پژوهشی اجرا شده - موسسه تحقیقات حجامت ايران-موسسه تحقیقات طب اسلامی-Iran Institute Of Research on Hejamat

19.                        طرح‌های پژوهشی در دست اجرا (بالینی) - موسسه تحقیقات حجامت ايران-موسسه تحقیقات طب اسلامی-Iran Institute Of Research on Hejamat

20.                        طرحهای تحقيقاتی و پژوهشی موجود در مؤسسه - موسسه تحقیقات حجامت ايران-موسسه تحقیقات طب اسلامی-Iran Institute Of Research on Hejamat

21.                        طرح‌های پژوهشی در دست اجرا (پایه) - موسسه تحقیقات حجامت ايران-موسسه تحقیقات طب اسلامی-Iran Institute Of Research on Hejamat

22.                        تù ؕوت خون حجؕمت بؕ خون ؕهدؕ شده

23.                        Can traditional "cupping" treatment cause a stroke? [Med Hypotheses. 2010] - PubMed result

24.                        Acquired hemophilia A associated with therapeutic ... [Am J Emerg Med. 2008] - PubMed result

25.                        http://www.hejamat.ir/fa/ ‌موسسه تحقیقات حجامت ایران

26.                        سازمان انتقال خون ایران، بروشور آگاهی از رفتارهای پرخطر، ۱۳۸۹.

27.                        ‌دیدار عضو محترم شورای نگهبان از سازمان انتقال خون ایران سایت پورتال سازمان انتقال خون ایران

28.                        MehrNews.com - Iran, world, political, sport, economic news and headlines

29.                        : سایت پورتال سازمان انتقال خون ایران 

 

 

 


برچسب‌ها: حجامت
نوشته شده توسط محمدهادی صدری پور در ساعت 16:45 | لینک  | 

۱

يا محيي
معرفي طب اسلامي
 
حمد و سپاس خداي را كه جهان آفريد بر پايۀ دو عنصر ← گرمي و سردي.
از گرميها جهان عالي و از سرديها جهان سفلي آفريد و سپس فرمود: «بلغت خلقنا من زوجين».
از برآيند اثر اين دو عنصر چهار عنصر خلق كرد كه به ترتيب آنها را آتش، هوا، آب و زمين ناميد و از برآيند اثر اين چهار عنصربستری آفريد كه نظام خلقت شد.
از گرميها آسمان و آسمانيها آفريد؛ جن، ملائك كه همه از جنس آتش بودند (اشاره به ابليس كه به انسان سجده نكرد و دليل آورد كه من از آتش آفريده شدهام و انسان از خاك، پس من از انسان برترم و بر انسان سجده نخواهم كرد).
اما زمينيها از سردي آفريده شدهاند.
بستر زمين از برآيند اثر عنصر آرايش داده شده است. اولين خلقت خدا روي زمين گياهان بود كه به تناسب استفاده از هر كدام از اين عناصر تمايل به گرمي. سردي، خشك و تري داشتند و خلق بعدي حيوانات بودند كه به تناسب اين كه در كدام موقعيت جغرافيايي خلق شده‌اند و سرشت اصلي چه باشد،  تبلور رطوبت، آتش و دم و يا سودا هستند و برخي هم تبلوردو  و يا سه عنصر هستند. سپس تصميم به خلق كامل گرفت. ملكهاي را مأمور كرد كه از هر گوشهاي از كرۀ زمين مقداري خاك بردارد به هم در آميزد و اين آميزش را به مدت معلوم (40 روز) در معرض بارش باران و به مدت معلوم در مقابل آفتاب قرار داد و سپس آدم را خلق كرد كه عنصر مادي بود و سپس عنصر آسماني به او افزود «و اذا نفخت فيه من روحي». به اين ترتيب انسان به عنوان تبلور كل عناصر مادي، زميني و آسماني (گرمي – سردي- خشكي و تري) و عنصر روح الهي ايجاد شد. پس خلق اول به عنوان تبلور مجموعه كمالات خلقت پديد آمد و انسان ايجاد شد و از حيث مادي و معنوي سرآمد كل خلائق شد و خداوند به خود تبريك گفت: «تبارك ا… احسن الخالقين».
خلقهاي قبل يا زميني بودند و يا آسماني ولي انسان تبلوري از عناصر مادي و معنوي بود و سپس از پيكرۀ آدم، خلق ديگري به عنوان زوج آفريد و از اين پس بحث طب شروع مي‌شود.
خلقت از اين پس از طريق نطفه است. و بحث انسان شروع مي‌شود كه اولين غذاي آنها و آخرين غذاي آنها و غذاي هميشگي و بهترين و جامعترين غذاي آنها ................... است كه بهترين غذا در جهان و آخرت است.
به تناوب ميزان بهرهمندي انسان از آتش، آب ، هوا و خاك گرايش انسان به يك يا چند عنصر افزايش مي يابد . از اينجا مزاج پديد ميآيد.
1. مزاج با گرايش آتش (صفراوي)
2. مزاج با گرايش هوا  (دموي)
3. مزاج با گرايش خاك (سودا )
4. مزاج با گرايش آب (بلغمي)
5. مزاج معتدل
به همين ترتيب انسانها در سراسر جهان پخش شدند. به تناسب اين كه انسان در كدام موقعيت جغرافيايي زيست كند (گرم و خشك، گرم و تر، سرد و خشك و سرد و تر و يا معتدل) گرايش مزاجي پيدا مي‌كنند. چون ميزان بهرهمندي از اين عناصر موجب ايجاد ساختار مي‌شود. همچنين در هر موقعيت جغرافيايي گياهان خاص بر اساس مزاج همان منطقه رشد مي‌كنند و انسان از اين گياهان استفاده مي‌كند و در اين مرحله طب منطقهاي پديد ميآيد كه انسانهايي با گرايشات منطقه‌اي تواناييهاي طبيعي متفاوت؛ هوشمندي، كندی ذهن، حاضر جوابي، گرايشات اخلاقي ويژه؛ تيز هوشي، پخمهاي به دليل موقعيتهاي جغرافيايي متفاوت، آب و هوا و غذاي متفاوت ايجاد مي‌شود. بيماريها، خواستهها و آرمانها و فرهنگها متفاوت مي‌شود.
در يك موقعيت جغرافيايي محل خيزش فيلسوفان است، جاي ديگر تولد قانونگرايان و جاي ديگر محل تولد انقلابيون و افراد طرفدار تحول و دگرگوني و هنر و خلق است. پس بنابراين جامعه شناسي و جهان شناسي منطقهاي و طب منطقهاي در اين قسمت ايجاد مي‌شود.
اين روند ادامه مييابد.
 در سن جنيني به تناسب ميزان بهرهمندي انسان از غذا در رحم و بهرهمندي سرشتي از رحم مادر و نطفۀ پدر جنس مؤنث يا مذكر شكل ميگيرد. گرايش به سردي اگر باشد، مؤنث مي‌شود و گرايش به گرمي جنس مذكر را پديد ميآورد.
زمان تشكيل نطفۀ مذكر تا تشكيل جنین مذكر، 4 هفته و در مؤنث 5 هفته است. و در اينجا مزاج مادر به مزاج طفل بر ميگردد. مثلاً مادري كه شيريني دوست داشته حالا تمايل به ترشي دارد كه بارداري گرم يعني حمل پسر دارد.
به همين ترتيب تا تولد ادامه مييابد. از چهرۀ طفل، رنگ مو، رنگ پوست ، خواب زياد و كمي خواب گرايشان طفل را ميفهميم. اگر رنگ مو بور، كم مو و موهای روشن و طفل پرخواب ، پوست روشن باشد، طفل سرد است.
اگر با موهاي خشن، پر رنگ ، بلند و مشكي باشد، طفلي پر جوش و خروش و كم خواب و باهوش است.
به همين ترتيب مزاج سن شروع مي‌شود. هر چه موي سر پررنگتر باشد، جست و خيز بيشتر است و حركات سريعتر است كه به دليل گرمي مزاج است. و نصيحت او را تربيت نمي‌كند بلكه غذا او را آرام مي‌كند و يا حجامت.
چند دوره طي مي‌شود.7 سال اول، دوم ، سوم تا28 سالگي تا از مزاج گرم و تري به گرم و خشکی ميرسد و بالاخره سن اعتدال ايجاد مي‌شود. كه سن اعتدال از نظر حكما 40-35 سالگي است. اما در زمان ما 35 سال است چون غذاها همه نامعتدل هستند.
در سن 28-21 سالگي  در اوج گرمي ، موها شروع به ريزش مي‌كنند. كه اگر صفراوي شد، موي سر و اگر دموي شد موي فرق ميریزد و اگر هر دو باشد، موي وسط و جلو ميريزد. در 28 سالگی ريزش متوقف مي‌شود. چون آتش روبه افول است. بعد پيش ميرود تا35 سالگي رطوبت  متوقف و گرما بر جلوی سر جای خود باقی است. در کشورهای معتدل سن اعتدال 40 سال است و در کشورهای غربی 30 سالگي و در كشورهاي آسيایی و آسياي ميانه و جنوب شرقي 35-30 سال است. البته تغذيه و رفتارهاي معنوي در اينجا نقش دارد. از35 سال به بعد شيب حركت به سوي سردي شروع مي‌شود. به تناوب ميزان غذا و بهرهمندي معنوي از تغذيه شيب تند يا كندتر است. تا سن 60 سالگي كه به سن ثبات در سردي مي‌رسيم. در 60 سالگي به تناسب ميزان بهرهمندي از گرمي ادامۀ عمر او تأمين مي‌شود. اگر بهرهمندی از گرمي بيشتر بود، 60 ساگي را به خوبي زيست و امتداد میدهد كه تا 120 تا 5000 سال و بيشتر قابل امتداد است. بر اساس تئوري طب اسلامي، اگر انسان در حال اعتدال زندگي كند، عمر جاودانه دارد. پس عمر نوح توجيه علمي دارد و نيز امام زمان علیهالسلام و دو نفر شناخته شده  در جهان كه فردي 2500 سال و ديگري احتمالاً 7000 سال عمر دارد توجيه طبي و علمي دارد.
اگر انسان در حال اعتدال باشد، مي‌تواند معمر باشد و عمر بلند داشته باشد. به هر حال گرايش انسان به سوي سردي يعني گام او به سوي مرگ است و تبلور عالي سردي مطلق  مرگ طبيعي مي‌شود.
مرگ اين گونه اتفاق ميافتد. جسم كه تبلور اجسام مادي است به خاك مي‌رود: «كل شي یرجع الي اصله». جسم از عناصر مادي تشكيل شده بود. اما عنصر ديگري از روح الهي هست كه به بالا ميرود تا 40 روز به دليل عادت روح به جسم دور او ميچرخد و بعد آرام آرام از او فاصله گرفته و با سرعت نور به سوي عالم بالا ميرود و در جايگاه خاص خود قرار ميگيرد. به تناسب اين كه اعمال و رفتار انسان در جهان به گرمي و يا سردي نزديك بوده، اعمال زميني يا آسماني بوده است، وابستگي انسان به زمين كم و به آسمان بيشتر مي‌شود و پلههاي آسماني را طي مي‌كند تا به ستارۀ طارق برسد كه 1 ميليون برابر خورشيد حجم دارد و براي هر مؤمن 10 برابر كل زمين جاي وجود دارد. كه زندگي جاودانه در آن شروع مي‌شود. و روح تلاشش را شروع مي‌كند. بخش عمده‌اي  از خدمتهاي او كمك به همين انسانهاي روي زمين است. تا حد بسياري مربوط به حل گرفتاريهاي مربوط به خودش است و حل مشكلات خودش، نار ساييها و بدهكاريها و… و بعد رشد مي‌كند و راه كمال را ميپيمايد تا به مرجع عالي اعلي برسد.
پس اين تلاش، كنش و شدن هميشه ادامه دارد. جهان شدني است مستمر و هميشگي به سوي كمال. حلقه گردونه روي زمين كه از خاك شروع شد، به نطفه انجاميد و در قالب جسم تبلور يافت. به سوي كمال تلاش دارد و حتي فهم هم مرحلهاي از كمال است. چون ميسوزد تا پالايش شود از پليديها و بعد پاك شود و رشد كند. اين روندي است كه ما مي‌خواهيم براي اين دورنما تجسم بسازيم و تعريف ارائه دهيم.
زيست خوب آن بهداشت مي‌شود و تدارك رفتارهايي براي ايجاد اعتدال آن درمان مي‌شود.
اما هر چه بگوئيم بهداشت و درمان طبيعي است. يك سري نقصهايي در او مييابيم كه آن نقص معنويت موجود درسرشت اوست.
طبي كه ارتباط دقيق جامع ماديت و معنويت موجود و تبلور يافته در جسم را تعريف مي‌كند، طب اسلامي ناميده مي‌شود. تمامی مكاتب دنيا طب را بر اساس مشاهده تعريف كردهاند؛ خيلي دقيق و جدي. اما عالم به سلولهاي يك اندام جاهل به سلولهاي اندام ديگر مي‌شود كه نقص طب كلاسيك است. اما نقص مهمتر آن است كه تعريف كلي از ماديت جسم دارند اما ارتباط جسم با جهان چه؟ يعني محيط زيست (موقعيت جغرافيايي محيط زيست چه نقشي در سلامت انسان دارد يا نه، در جايي كه انسانهايي دروغگو زندگي مي‌كنند يا انسانهاي پاك. اينها در سلامت ما نقش دارد يا نه؟)
و نيز ارتباط با مونسان چه نقشي در سلامت دارد.
بحث بُعد غذا است كه در طب كلاسيك تعريف پروتئين و ويتامين است. اما بدست آمدن پروتئين از طريق حلال يا حرام آيا مي‌تواند نقشي در سلامت يا بيماري ما داشته باشد يا نه، اين صحبت را طب اسلامي بايد توضيحي براي آن ارائه بدهد.
در عاشورا دو گروه مسلمان روبري هم ايستاده بودند. هر دو نماز ميخواندند، حتي نماز شب مي‌خواندند، هر دو اهل روزه بودند، هر دو فرياد تكبير براي حمله به هم داشتند، گروه دشمن كافر نبودند، همه مسلمان بودند ولي رو در رو ايستادند كه علت رودررويي اين گروه با امام حسين، نقش غذاي حرام بود كه باور اينها را متغير كرد غذاي حرام مي‌تواند باورهاي انسان و تواناييهاي جسمي و روحي انسان را تغيير دهد.
آيا مي‌دانيد كه ميانگين هوشي ايرانیها بالا، آمريكا ئیها پائينتر است،‌چرا؟
چون موقعيت جغرافيايي زيست، بهرهمندي بيشتري از آتش داشته باشد،‌هوش افراد بيشتر مي‌شود.
در خود آمريكا بچههاي تگزاس باهوشتر از كاليفرنيا هستند.
در امریکا ايرانيها را در موقعيتهاي مديريت ناسا قرار ميدهند، چون باهوشترند. پس محيط زيست با غذاي غالب، فرهنگ، رفتار و هوشياري و هوشمندي ميسازد.
و رفتارهاي انسانها بسته به موقعيت زيست متفاوت است.
اينجا ميفهميم كه چرا لكنت زبان در اروپا وجود دارد و موقع صحبت مِنمِن مي‌كنند و چرا افسردگي در سنين نوجواني بسيار زياد است اما در هند همه شادابند و ميرقصند.  چون موقعيت جغرافيايي ژاپن سرد و تر است و غذاي غالب ماهي و برنج است و اگر شلاق حركت اجتماعي نبود همه در خواب بودند.
اما هواي هند گرم است و غذاي غالب تندي و گرمي است و آنها را وادار به شادابي مي‌كند.
طب كلاسيك يك قالب دارد كه در همه جا اين قالب را ميخواهد تحميل كند كه امكانپذير نيست. براي هر كس بسته به موقعيت جغرافيايي تعريفي از شخصيت، مزاج، توانايي روحي، جسمي و جنسي وجود دارد كه بايد شناخت، تعريف كرد ، تغذيه ، بهداشت و درمان براي او تعريف كرد.
 بعد از اينجا غذاهاي ديگر را بايد تعريف كنيم. فردي ممكن است غذاي خوراكي و ساير رفتارهايش درست باشد اما افسرده است. كه اين فرد به غذاي انس نياز دارد، كه پزشك بايد اين را تشخيص دهد و كمبودش را بفهمد و برايش نسخه كند. و اما براي انس در دنيا و آخرت تعريف داريم. ما بهشت مادي و بهشت انس داريم كه در بهشت انس خوبان رفيق، هم فكر و هم دل وجود دارد، گاهي ما سر بهترين سفره از غذا لذت نميبريم چون از همسفره خوشمان نميآيد. غذاي ديگري هست كه ارتباط ما را با جهان خلقت برقرار مي‌كند، گاهي ما غذاي انس مادي را هم داريم اما احساس سنگيني داريم كه با مجموعه عناصر مادي نياز ما را تأمين نمي‌كند و بايد با غذاي معنويت و عالم اعلي خودمان را سير كنيم و بايد غذاي ديگري وارد تن و روان ما شود. كه آن دعا است. گاهي فرد دعا مي‌كند اما احساس خوبي پيدا نمي‌كند، كه مي‌گوئيم جنس دعا با غذا بايد همسان باشد. اگر غذاي سنگين يا حرام خورده باشد، دعا با آن سازگار نيست.
يا حرف نا متناسب هم زده باشد، با جنس دعا سازگار نيست. ظرف با مظروف بايد هماهنگ باشد. اگر هماهنگ شد، بال پرواز فراهم مي‌آيد و پرواز به سوي اوج فراهم مي‌شود. آن قدر پرواز كه حتي وقتي زنده هم هستي مي تواني جسم را خالي كني. انسان تا  72 ساعت مي‌تواند جسم خود را خالي كند. كسي مي‌تواند اين كار را بكند كه از غذاي ورائي بهرهمند باشد. اما بيشتر از 72 ساعت امكانپذير نيست. چون آن قدر به روح خوش ميگذرد كه نميخواهد برگردد.
گاهي ما خواب خوب يا بد ميبينيم. آيا ما آنچه در خواب ميبينيم ، در بيداري هم ميتوانيم ببينيم؟ بله. كه اين گفتۀ آيت ا.. حسن زاده آملي است؛ جسم اگر صاف شود، هالههاي ديوار را مي توان برداشت. چگونگي ايجاد اين و برداشت اين هاله را طب اسلامي تعريف مي‌كند. متأسفانه طب اسلامي مهجور است.
طب اسلامي مهجور به جهل بشريت است. آن قدر مهجور كه حتي علماي عالم به اين طب هم اجازۀ حضور در هيچ محفلي براي بيان ايدههايشان را ندارند و حتي برخي عالمان ميگويند اسلام هم طب دراد، آيا با روايات مي‌شود بيماري درمان كرد؟ بله.
طب اسلامي كلنگر است. با نگاه به سپيدي مو مي‌فهمد كه هر چه مو سپيدتر است گوارش ضعيفتر است در نتیجه توانايي جنسي كمتر است. خستگي زودتر اتفاق ميافتد و استعداد افسردگي بيشتر است.
طبيب خط خلط را دنبالکرده و كليت تمام جسم را بررسي مي‌كند.
مثلاً تشخيص بيش فعالي كودك از روي موهاي سيخ سيخ كودك مشخص خواهد شد. يا وقتي كسي تبلور دم داشت حتي بسياري از بيماريهايي كه فرد ذكر نمي‌كند، طبيب مي‌تواند بشمارد و با درمان همۀ آنها بهبود مييابد. غلبۀ دم، جنون آني ميدهد و ميل به زنا افزايش مي‌يابد. پس با درمان حتي جرائم اجتماعي كاهش مي يابد. با اين توضيح مشخص مي‌شود كه با تشخيص مزاج مي‌توان پيشبيني كرد كه چه مشكلاتي براي فرد و اجتماع پديد مي‌آيد و آنها را كنترل كرد. (درمان پيشگيرانه)
كلنگري در بُعد جسم – روان، رفتار جسمي ، جنسي  و اخلاقي در حوزۀ طب اسلامي است. بيشترين جرائم در زمان 14-12 ماه قمري اتفاق ميافتد . درگيريها، خود كشي، دعوا ها، تصادفات و دعواهاي اداري بيشتر در اين زمان است. چون جاذبۀ  ماه در بدن انسان موجب بالا آمدن تركيبات سبك معلق در خون به محيط فوقاني مي‌شود و درگيري ذهني به وجود ميآيد و آن قدر به اين درگيري نمود و وفور دارد كه انگليسيها قانون دارند كه جرائم اين روزها را مشمول عفو میکند.
جاذبه ماه روي آب دريا و خون حجامت اثر دارد. كه نقش متقابل ظرف هستي با مظروف را نشان مي‌دهد.  (جهان و انسان).
بهترين افراد كسانياند كه منجم باشند و برتر از آنها منجم و فيلسوف و برتر از آنها طبيب، منجم، فيلسوف و عارف و برتر از آنها طبيب،فيلسوف و عالم به علم جبر و عدد هستند.
كتابهاي مربوط به طب اسلامي بيشتر از 1000 عدد هستند كه توسط مسلمانان نوشته شده است. براي مطالعه اينها را بايد گلچين كرد، بايد ديد كدام مؤلف غير از طب، كتابي در نجوم دارد. و يا غير از نجوم تأليف عرفان دارد و آيا نوشته در جفر و فلسفه دارد پس نوشته اين مؤلف ارزشمند است. چون مشرف به جهان هستي است ، فرد با خواندن به اوج ميرسد.
سكته قلبي 43% مرگ و مير در ايران را تشكيل ميدهد و ساير بيماريها هم همين طور اما نويسندگان طب كلاسيك ديد كلي نسبت به جهان ندارند و در بسياري از موارد از درمان بيماريها عاجزند. آنهم وقتي به درمان برسد فقط براي جسم است و تكليف روح مشخص نيست.
ويژگي طب اسلامي اين است كه هر كس با هر سطح از علم و اطلاع توانايي درك و بهره از آن را به تناسب فهم خود دارد.
زمان ايرانبان كه ايران به نام او ناميده شده است (اولين حاكم ايران ) به او خبر رسيد كه مردم كشورش مي‌ميرند، متوجه شد كه در مسير آب حيواناتي مرده اند و آب را آلوده كرده‌اند. دستور داد كه  نعنا و پونه در ديزي غذا بريزند. 7000 سال از آن موقع گذشت تا who در سال71 با وزارت بهداشت اعلاميه دادند براي كنترل اسهال و استفراغ آب دوغ و نعنا به مردم بدهيد. بيائيد يافتههاي خودمان را جمع كنيم كه ما ايرانيان ثروتمندترين انسانهاي روي زمين هستيم.
1460 عنوان كتاب طبي داريم كه بسيار زياد است اما بسياري از آنها گوشۀ كتابخانۀ مرعشي نجفي خاك خوردهاند . 2500 سال تمدن ايران بر جهان حاكم بوده و دهها سال جنگ داشته است. پس براي درمان زخمها چه ميكردهاند، خونريزي ناشي از زخمها را چه كار  ميكردهاند جواب عسل است. عسل براي درمان هر زخمي كافي است.
اگر كسي تغذيۀ مردم را بر اساس مزاجشناسي تصحيح كند، آنها بيمار نخواهند شد. سن سلامت افزايش و دو برابر مي‌شود و ميزان اميدواري به زندگي بسيار افزايش مييابد.
طب اسلامي ادعا دارد مي‌تواند فرد را به نوجواني برگرداند «الرجوع الي الشباب». كه گل نسخهاش سياهدانه و عسل است. طب هم اكنون بيماري فرنگی گرفته و دلش مي‌خواهد همه چيز را به زبان انگليسي بگويد.
طب اسلامي با تحريف مخالف است. چون همۀ مردم بايد از طب بهره ببرند. لازم نيست براي روستا هاي دور آمبولانس خريداري شود تا فرد با خونريزي معده را به شهر برساند. به او بايد گفت جوشانده بارهنگ به همراه عسل درمان هر زخم دروني و بيروني است كه براي درمان عفونت هم عرق نعنا بايد به آن اضافه كرد.
پس طب اسلامي مشمول عام و خاص است. هر دارويي ارزشمندتر است، در جهان به وفورتر يافت مي‌شود. اين سيستم درماني طب اسلامي است. نه سيستم صهيونيستي كه داروي ارزشمند او گرانتر و نايابتر است.
رازي با جالينوس دعوایی، ميگويد؛ جالينوس در طب هم اشكالاتي دارد و داروي قطع نخاع را شيرين بيان مطرح كرده كه بسيار وافر است.
همه با هر سطح آگاهي از طب اسلامي بهره ميبرند.
آيا طب اسلامي توانايي درمان بيماريهاي اورژانس را دارد؟ بله دارد.
اگي بمبي شيميايي در يك منطقه افتاد و 1 ميليون نفر درگير شدند، طب كلاسيك چه مي‌كند؟
طب اسلامي ميگويد: سم از هر جا وارد  بدن شده باشد، از جاي حجامت خارج مي‌شود. پس با حجامت ميتوان جلوي را آسيب را گرفت.
به روش خوراكي، رفتاري، پنداري و دعا ميتوان همۀ بيماريها را درمان كرد. جاهايي كه نقص وجود دارد طبيب جاهل به درمان است، نه اينكه طب قابليت درمان ندارد.
طب اسلامي فراگير، كامل، جامع و نجاتبخش بشريت خواهد بود.
احيا طب اسلامي موجب احياي نسل خواهد شد. عمر و سن سلامت را افزايش ميدهد. نسلي زيبا، پرتوان، باهوش و عاقل پديد خواهد آورد. سطح هوشياري در جامعه رو به افزايش است. به دليل وفور مصرف غذاهاي سرد. كسي كه سوسيس و كالباس زياد ميخورد فردي پخمه مي‌شود. بر زيبايياش هم اثر ميگذارد. ويتیليگو ميگیرد؛ چهرۀ زشت، خواب زیاد، توان جسمی  کم ، جسارت در محيط اجتماعي  کاهش مي يابد. هميشه ميخواهد حاشيه برود و در صحنههايي كه جسارت اجتماعي ميخواهد شركت نمي‌كند.
20% بودجه ملي صرف بهداشت و درمان مي‌شود. با احيا طب اسلامي در اقتصاد پيشرفت خواهيم داشت.
ما بايد به جايي برسيم كه در هر كجا بگويند اگر بيمار هستي يك پزشك مسلمان در يك گوشه دنيا پيدا كن تا تورا درمانت كند.
براي حاذق شدن در طب اسلامي حدود2 سال عمومي 5 سال تئوري تخصصي و 2 سال بيمارستان نياز است كه فرد توانمند و متخصص در همۀ زمينهها تريبت مي‌شود كه تربيت اين فرد در طب كلاسيك 103 سال وقت نياز دارد (7 سال عمومي رشته تخصصی24×4).
روند از بين بردن طب اسلامي، در جهان سياسي بوده است نه عملي.
آيا طب اسلامي طب علمي است؟ روند خروج طب اسلامي علمی نبوده است كه حالا بخواهيم با علم ثابت كنيم. با علم نفهميدهاند كه عسل مفيد نيست و عرق نعنا و….
هر كس هم اكنون موضع ميگيرد ، موضع سياسي ميگيرد.
تركيب تمامي هيئتهاي اقتصادي ارسال شده از زمان صفويه به بعد به ايران پزشك بودهاند، چون ميگفتند اگر طب را از ايران بگيريم همه چيز را گرفتهايم. اينها در زمان صفويه موفق نشدند تا زمان ناصرالدين شاه.
الگود ميگويد؛ با تصويب ضرورت وجود ديپلمه طب در ايران ميخ تابوت طب سينوي در ايران كوبيده شد. و اينها آماده براي استعمار مي‌شوند. وقتي مرجع تقليد در انگليس درمان مي‌شود، اين چه ادعاي اسلامي است؟
تا زماني كه در طب مستقل نشدهايد هر گونه ادعاي استقلال پوچ است.
اقتصاد، استقلال، سياست و سلامت و معنويت با طب مربوط  است. چرا؟
ديني كه توانايي درمان زخم ساده را ندارد چگونه ادعا مي‌كند كه شما را تا عرش الهي بالا مي‌برد ما اگرطب اسلامي را رايج كرديم. ساير موارد را هم ميتوانيم ادعا كنيم.
تغيير سيستم طب ، تغيير بسيار سنگين و همه جانبه است.
كارتلهاي دارويي، كارتلهاي نفتي، را در جيب كوچك خود ميگذارند. آسپرين 5 ميليارد مشتري در جهان دارد و يك سيكل معيوب دارد ← مصرف آسپرين ← زخم معده ← داروی دیگر.
در طب كلاسيك تغیير احتمالات را رشد علم گويند. تحقيق بدون جهتگيري صحيح ارزشمند نیست. جهتگيري تحقيق و پژوهش را دين و حكمت نشان ميدهد. جهتگيري تعيين شده و با ابزار مدرن علمي تحقيق شود. اين در اختيار طب اسلامي است.
اگر بخواهيم تحولي عظيم در رشد طب داشته باشيم، بايد از طب اسلامي ايده بگيريم و منجر به تحول ميشويم.
بايد تلفيق عالمانه بين طب اسلامي و طب كلاسيك فراهم كرد تا رشد علم فراهم آيد و طب فراگير و جامع و كامل خواهيم داشت تا زمينه فراهم آوردن سلامت خودمان و انتشار علم فراهم آيد.
نكته:  درما300 بيماري با يك روش، معادل دكتري تخصصي همان رشته است.
هوالشافي


برچسب‌ها: طب سنتی
نوشته شده توسط محمدهادی صدری پور در ساعت 16:43 | لینک  | 

تعریف حجامت

 

حجامت در واقع اعمال یک استرس فوری به سیستم ساکن دفاع عمومی بدن است تا آن را برعلیه کلیه عوامل درونی و بیرونی هشیار و فعال نماید.

بیشترین کاربرد حجامت در بعد پیشگیری است و با مکانیسمهای مختلفی  از جمله تنظیم سیستم ایمنی ، تنظیم ترکیبات شیمیایی و هورمونی خون و تنظیم سیستم اعصاب خودکاربدن ازابتلا به انواع بیماریها پیشگیری می کند .علاوه براین حجامت کاربرد های در مانی نیز دارد به نحوی که در در مان برخی بیماریها مانند سردردهای عصبی ومیگرنی ، چربی ، قند و اوره خون ،سنگهای کلیوی و کیسه صفرا موثر است

   توصیه های قبل از حجامت

    بهتر است با شکم خالی حجامت انجام نشود . بنابراین یکساعت قبل از حجامت (ترجیحا شربت عسل ) یا آب انار یا ماءالشعیر لیمویی میل نمایید.

  مصرف سیگار در روزی که قصد حجامت دارید ممنوع است.

  تا 12 ساعت قبل و بعد از حجامت مقاربت جنسی انجام نشود.

  قبل از حجامت حتما عینک را از چشم بردارید.

 

 

 

 

  توصیه ها ی بعد از حجامت

 

  تا 24 ساعت پس از حجامت از مصرف سیگار بپرهیزید.

  تا 12 ساعت پس از حجامت از خوردن ترشی ،لبنیات ،ماهی و غذاهای شور بپرهیزید.

  تا 24 ساعت پس از حجامت از انجام کارهای سنگین و نیز مقاربت جنسی اجتناب کنید.

  برای جبران ضعف احتمالی ،توصیه می شود بعد از حجامت یک لیوان شربت عسل یا ماءالشعیر لیمویی و یا یک عدد انار میل کنید.

  جهت جلوگیری از عفونت زخم ،حداقل تا12 ساعت پس از حجامت استحمام نکنید.

  صبح روزپس ازحجامت می توان استحمام کرد ،اما موضع حجامت را فقط با آب خالی (بدون استفاده از لیف و صابون ) بشویید.

 

در مورد چه افرادی نباید حجامت انجام شود

 

  زنان باردارتا پایان ماه چهارم نباید حجامت نمایند.

  افراد دچار مشکلات انعقادی مثل کمبود پلاکت و بیماران هموفیلی

  حجامت زنان در ایام قاعدگی بویژه اواخر این دوره ممنوع است

محمدهادی صدری پور عضوموسسه تحقیقاتی حجامت ایران تلفن 09187273306
برچسب‌ها: حجامت
نوشته شده توسط محمدهادی صدری پور در ساعت 16:40 | لینک  | 

به نام خدا»
شاخه (phylum): Magnoliophyta
زیر شاخه Magnoliophytina
رده (class) (Eudicets) Rosopsida گیاهان دولپه‌ای حقیقی
زیررده subclass Ranunculidae (آلاله)
راسته order Ranunculales
خانواده Ranunculaceae
جنس Nigella سیاه‌دانه
نوع دیگر رده‌بندی:
Phylum (شاخه) Magnoliophyta
Subphylum Magnoliophytina
Class Magnoliopsida
Subclass Magnoliidae
Order Ranunculales
Family Ranunculaceae
Genus Nigella Nigella sativa گونه
خصوصیات سیاه‌دانه:
گیاه علفی – یکساله – برگ‌ها 2-3 بار شانه‌ای منقسم با قطعات طویل – گل‌ها بدون مهمیز – گلپوش دوردیفی – گل‌ها منظم – کوتاه قد – پرچم‌ها متعدد و مارپیچی قرار می‌گیرند. گیاه دولپه‌ای
خصوصیت برگ‌ها:
2-3 بار شانه‌ای منقسم با قطعات طویل – مرکب – متناوب و قاعده‌ای
خصوصیت گل‌ها:
منظم – گلپوش دوردیفی ← حلقۀ داخلی دارای غدد شهدی، طول قطعات گلپوش cm 3-1 – بدون مهمیز
رنگ گل‌ها در یک گونه: سفید / صورتی / بنفش
خصوصیت میوه‌ها:
برگه (فولیکول) درون میوه برگه بذر گیاه سیاه رنگ و دارای خاصیت دارویی و صنعتی است و زیادی آن ایجاد مسمومیت می‌کند. در رأس داسی شکل
روغن سیاه‌دانه به عنوان مرهم برای آکنه و ضایعات پوستی استفاده می‌شود.
مقدمه
دانه‌های Nigella sativa به عنوان سیاه‌دانه یا black cumin شناخته شده‌اند و در طب گیاهی کاربرد دارند. در آبوهوای سرد و معتدل می‌توان این گیاهان را یافت. سیاه‌دانه از جمله گیاهانی است که فواید درمانی گوناگونی برای آن بیان شده است.
در طی قرنها روغن و گیاه سیاه‌دانه برای بالا بردن سطح سلامتی در آسیا و خاورمیانه و آفریقا استفاده شده است. خمیر black cumin (سیاه‌دانه) غذای محلی در آسیای میانه است که ازدانه‌های Nigella sativa (سیاه‌دانه) تولید می‌شود. (22/19)
گیاهان دارویی به طور گسترده در طب سنتی به منظور جلوگیری از اثرات جانبی داروهای شیمیایی استفاده می‌شوند. به علاوه به عنوان داروی طبیعی برای درمان بسیاری از بیماری‌های حاد و نیز شرایط تدریجی استفاده شده است. (25)
دانه‌های Nigella sativa طیف گسترده‌ای از خواص پزشکی را دارا هستند که شامل موارد زیر است: (45)
1) ضد میکروبی
2) ضد تومور
3) ضد ویروس
4) ضد التهاب
5) آنتی اکسیدان
6) شلی و انبساط ماهیچه
ادویه‌ها از زمان‌های قدیم نه تنها برای افزایش طعم غذا بلکه برای خواص نگه‌دارنده و دارویی‌شان کاربرد داشته‌اند. اکثر ادویه‌ها خواص ضدالتهابی، ضداکسایشی، ضدتومورزایی، ضدباروری، ضددرد و ضددیابتی دارند. خواص نگه‌دارندۀ ادویه‌ها به حضور بعضی مواد ضدمیکروبی‌ای مربوط می‌شود که در روغن آنها وجود دارد. (30)
از دانه‌های سیاه‌دانه همراه کنجد برای مطبوع شدن انواع نان و شیرینی استفاده می‌شود.

1- استفاده از سیاهدانه در طب سنتی
در هندوستان از زمان‌های قدیم ادویه‌ها کاربرد سنتی داشته‌اند که یک نوع آن، یعنی black cumin یا سیاه‌دانه فعالیت‌های ضدمیکروبی قوی در برابر Bacillus subtilis ، Escherichia Coli، Sacchoromyces cerevisiae دارد. به علاوه به عنوان مادۀ ضدعفونی‌کننده و نگه‌دارندۀ غذا نیز استفاده می‌شود. (30)
مردم عرب از Nigella sativa در طب سنتی استفاده می‌کنند و آن را گیاه افزایندۀ ادرار و کاهندۀ فشارخون می‌دانند. (13)
همواره انسان‌ها گیاهان و ادویه‌ها را تکثیر کرده و از آنها به عنوان غذا و دارو استفاده می‌کردند. بعضی گیاهان خواص دارویی دارند که از بیماری‌ها جلوگیری می‌کنند و علائم را کاهش می‌دهند. به علاوه این گیاهان خواص ضدمیکروبی دارند و به عنوان ضدمیکروبی و بازدارندۀ شیمیایی عمل می‌کنند. بیشترین اثر ضدمیکروبی سیاه‌دانه روی باکتری grom مثبت می‌باشد. (32)
استفاده از سیاه‌دانه در درمان بیماری‌های ویروسی به زمان‌های قدیم برمی‌گردد و اخیراً Nutraceutical نامیده می‌شود. در ضمن از دانه‌های سیاه‌دانه در طب گیاهی به منظور درمان تعدادی از بیماری‌ها مثل آسم و اسهال استفاده می‌شود و در شرایطی مثل افزایش چربی خون اثرات کاهش‌دهندگی دارد. به علاوه برای درمان بیماری‌های ریوی مثل سرفه و دیگر بیماری‌ها استفاده می‌شود. (5/2)
از سیاه‌دانه برای درمان دیابت و فشارخون بالا استفاده می‌شود. (2)
عفونت‌های حاصل از Schistosoma monosoni (کرم مکندۀ انگلی) به وسیلۀ سیاه‌دانه درمان می‌شود. کرم مکندۀ انگلی آسیب‌هایی به کبد وارد می‌کند که سیاه‌دانه با کاهش تعداد کرم‌ها در کبد و هم‌چنین تقلیل تعداد کل تخم‌های ته‌نشین شده در روده و کبد نقش حفاظتی خود را ایفا می‌کند. در ضمن تعداد تخمک‌های مرده در دیوارۀ روده در نتیجه درمان با سیاه‌دانه افزایش می‌یابد. سیاه‌دانه فعالیت‌های علیه نماتودها و سزتودها (کرم نواری) نیز از خود نشان می‌دهد. قابل ذکر است که سیاه‌دانه همراه با praziquantel (PZQ) ، یعنی داروی انتخابی برای درمان بیماری کرم انگلی خون، استفاده شد. (33)


فواید روغن سیاه‌دانه و ترکیبات تشکیل‌دهندۀ آن:
دانه‌ها حاوی روغن فرار و غیرفرار، پروتئین‌ها، آلکالوئیدها و ساپونین (ترکیبات صابونی) هستند. مقدار زیادی از فعالیت‌های بیولوژیکی دانه‌ها نشان داده که به Thymoquinone (TQ) ، یعنی جزء اصلی و تشکیل‌دهندۀ روغن فرار، و کمی هم به روغن غیرفرار مربوط می‌شود. روغن فرار سیاه‌دانه می‌تواند خاصیت سم‌زدایی داشته باشد و اثر ضدویروسی قوی علیه عفونت سلول ویروسی مورین murin cytomegalovirus (mcmv) دارد. روغن سیاه‌دانه (BSO) black seed oil از سلول‌ها در برابر عفونت‌های ویروسی حفاظت کرده و در نتیجه درمان با سیاه‌دانه عفونتی در کبد و طحال مبتلایان مشاهده نمی‌شود. (60)
استفادۀ سنتی از سیاه‌دانه و مشتقاتش در درمان رماتیسم و بیماری‌های عفونی مربوطه نیز نشان داده شده است. (14)
روغن و دانه‌ها عملکرد ضدالتهابی، ضدتوموری، ضدمیکروبی، تب‌بری و تخفیف درد دارند. (TQ) نیز اثر تخفیف‌دهندگی درد دارد. بیماری‌ها یا مواد شیمیایی آسیب‌هایی به کبد و کلیه وارد می‌کنند و عصارۀ خام دانه‌ها (و تعدادی از اجزاء فعال آن مثل روغن فرار و TQ) عملکرد دارویی به منشور حفاظت از اعضای آسیب‌دیده دارد. فواید استفاده از دانه‌ها و (TQ) می‌تواند به عملکرد ضداکسایشی و حفاظت‌کنندگی سلول آنها مربوط باشد. سطح تقویت شده (TQ) می‌تواند سرعت بازسازی استخوان صدمه دیده را افزایش دهد در حالیکه روی اندام‌های تولیدمثلی و حیاتی بدن اثرات جانبی مضری ندارد. (25/5)
Nigellon پلیمرکربونیل Thymoquinone است و خصوصیات پزشکی‌ای را دارا است که شامل خواص ضدمیکروبی، ضدتوموری، ضدویروسی، ضدالتهابی، کاهش‌دهندگی قند خون، شلی ماهیچه‌ای و ضداکسایشی می‌باشد. (35)

اثر روی فشار خون و هموستازی:
درمان موش‌ها با عصارۀ دانه‌ها بیش از 12 هفته تغییراتی در خون‌نگارۀ آنها ایجاد کرد که به شرح زیر می‌باشد: (27/1)
- افزایش در حجم سلول‌های پرشده و هموگلوبین (در نتیجۀ افزایش سطح هماتوکریت)
- کاهش در غلظت پلاسمائی کلسترول، تری‌گلیسرید و گلوکز وکاهش پلاکت‌ها و کلوسیت‌ها
در نتیجه روغن سیاه‌دانه فشارخون را کاهش می‌دهد اما این گیاه سمیت نسبی‌ای را نیز نشان می‌دهد. (5)
در آزمایشی دیگر موش‌ها روغن سیاه‌دانه را در دوز (1-kg 1-mu32-4) یا (TQ) را در دوز (1-mg/kg1.6-0.2) به صورت داخل وریدی دریافت کردند سپس کاهش فشارخون سرخرگی و ضربان قلب مشاهده شد. روغن فرار (Volatile oil) به واسطۀ مکانیسم‌های اصلی مستقیم یا غیرمستقیم زیستی رگ‌ها را تنگ می‌کند و مکانیسم‌های مستقیم می‌تواند به حضور (TQ) در روغن فرار مربوط باشد. لکن روغن فرار (V.O) عامل قوی‌ای برای کاهش فشارخون است. (17/8)
در طی بررسی دیگر آزمایشاتی که روی موش‌های مبتلا به فشارخون بالا انجام گرفت اثر ذکر شده برای سیاه‌دانه را تأیید کرد. در این بررسی از عصارۀ dichloromethane استفاده شد که از دانه‌های Nigella sativa گرفته شده است. درمان موش‌های مبتلا با عصارۀ مذکور اثرات زیر را به دنبال داشت:
1) افزایش 30 و 16 درصدی ادرار
2) کاهش 22 و 18 درصدی فشارخون
نتایج بررسی‌های فوق استفادۀ سنتی از دانه‌های Nigella sativa را تأیید می‌کند که برای درمان افزایش قند خون و اختلال در میزان چربی خون و ناهنجاری‌های مربوطه کاربرد دارد. (13)

اثر سیاه‌دانه روی تنگی نفس:
از عصارۀ خام سیاه‌دانه برای درمان تنگی نفس استفاده می‌شود. سیاه‌دانه با واسطه بستن کانال‌های کلسیمی انقباض را مهار کرده و شل شدن ماهیچه‌های صاف نای را موجب می‌شود. در اصل عصارۀ خام Nigella sativa مشابه دراپامیل، یعنی بلوکه‌کنندۀ استاندار کانال Ca ، عمل می‌کند. در نتیجه عملکرد سیاه‌دانه به صورت گشادکنندگی مجاری هوایی و برطرف‌کنندگی اسپاسم (انقباض شدید) کاربرد سنتی آن در درمان آسم را تأیید می‌کند.
در طب سنتی از سیاه‌دانه به تنهایی با همراه عسل برای درمان تنگی نفس استفاده می‌شود. (24/4)

 

2- چگونگی عملکرد سیاه‌دانه در درمان سرطان: (استفاده سیاه‌دانه در طب نوین)
گیاهان دارویی به طور گسترده در طب سنتی به منظور جلوگیری از اثرات جانبی مهم داروهای شیمیایی موجود استفاده می‌شود. بعضی از عصاره‌های گیاهی چند پارامتر از سیستم ایمنی را فعال می‌کنند که برای تخریب سلول‌های سرطانی کاربرد دارند. سیاه‌دانه پاسخ‌های ایمنی سلول را از سلول‌های T و B و ماکروفاژهای فعال شده افزایش می‌دهد به علاوه فعالیت سلول‌های NK (قاتل طبیعی) را نیز افزایش می‌دهد. سلول‌های NK فعال شده اثرکننده‌های ضدتوموری قوی‌ای هستند که نقش مهمی را در مراقبت‌های ایمنی و تخریب سلول‌های توموری بازی می‌کنند. سلول‌های NK توانایی کشتن سلول‌های توموری را بدون حساس‌سازی ویژۀ قبلی دارا هستند.
روغن فرار سیاه‌دانه به عنوان عاملی توانمند در کاهش دادن تیتر پادتن سرم عمل می‌کند هم‌چنین میزان نوتروفیل‌ها و اسپلنوسیت‌ها را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد اما منوسیت‌ها و لنفوسیت‌های محیطی را افزایش می‌دهد. روغن فرار سیاه‌دانه (NSVO) از طریق کاهش تنظیم در اسپلنوسیت‌ها (Splenocyt) و سلول‌های تک هسته‌ای ویژگی خود یعنی بازدارندگی از تشکیل پادتن را منعکس می‌کند.
اثرات احتمالی کاهش تنظیم نوتروفیل‌ها از طریق (NSVO)، می‌تواند به توقف رشد و بلوغ و مرگ زودهنگام منجر شود. یا اینکه مدت حیات نوتروفیل‌ها و تولید آنتی‌بادی‌های نوتروفیل را کاهش دهد.
(NSVO) مسئول کشتار انتخابی یا مهار رشد سلول سرطانی است. روغن سیاه‌دانه می‌تواند عامل سم سلولی امیدبخشی باشد و اثرات سمی آن روی سلول شاید با فعالیت ضداکسایشی آن مرتبط باشد.
(TQ) از سیاه‌دانه جدا شده و روی تعدادی از سلول‌های سرطانی انسان آزمایش شد و فعالیت سم سلولی مشابهی برای او معرفی شد. اطلاعات حاصله بیان می‌کند که روغن سیاه‌دانه می‌تواند عامل سم سلولی بازدارندۀ تولید پادتن باشد. (41/34)

1-2 استفاده از سیاه‌دانه در درمان سرطان:
سیاه‌دانه برای سلول‌های سرطانی سم سلولی است و ترکیبات حاصل از روغن و دانه‌های سیاه‌دانه برای درمان تومورها و سرطان مفید هستند. در آزمایشی خصوصیت صمغ خام، روغن جامد و دو تا از ترکیبات تصفیه شدۀ دانه‌های Nigella sativa ، یعنی Thymoquinone (TQ) و Dithymoquinone (DIM) مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان داد که (TQ) و DIM برای همه توده‌های سلولی سم سلولی بودند که مورد بررسی قرار گرفته بودند. پس (TQ) و DIM با اثرات سمی‌ای که روی سلول‌های سرطانی دارند موجب نابودی تومورها می‌شوند. (12)

2-2 اثرات درمانی سیاه‌دانه علیه مواد سرطان‌زا:
20-methylcholanthrene (MC) تومورهای Fibro sarcoma ایجاد می‌کند. اثر ضدتوموری بالقوه (TQ) روی تومورهای حاصله مورد بررسی قرار گرفته است. موش‌های تحت آزمایش یک هفته قبل و بعد از دریافت 20-methylcholanthrene با (TQ) درمان شدند. (TQ) به میزان 1% به آب نوشیدنی موش‌ها اضافه شد. نتایج نشان داد که شیوع و گسترش تومور و وزن آن حدود 43 و 34% مهار می‌شود. (نتایج حاصله در مقایسه با استفاده از MC تنها بیان شد) در موش‌هایی که MC دریافت کردند تومور Fibro sarcoma در هفتۀ دوازدهم ظاهر شد. استفاده از (TQ) زمان شیوع تومورها را به تأخیر می‌اندازد. (TQ) از طریق C50 ایِ 15 micron مانع بقا سلول‌های Fibro sarcoma می‌شود. (36)
شیوه‌های احتمالی مربوط به عملکرد (TQ) می‌تواند به واسطۀ فعالیت ضداکسایشی آن باشد و هم‌چنین (TQ) از طریق دست بردن در ترکیب DNA و تغییر آن اثرات خود را اعمال می‌کند که تغییر BNA به افزایش فرآیندهای سم‌زدایی منجر می‌شود. (8)
اطلاعات به دست آمده (TQ) را به عنوان عامل حفاظت‌کنندۀ شیمیائی قوی علیه تومورهای Fibro sarcoma ی ایجاد شده با MC معرفی می‌کند. Methylnitrosourea (MNU) در موش‌ها سرطان ایجاد می‌کند. روغن سیاه‌دانه همراه با عسل به طور صددرصد از موش‌ها در مقابل سرطان‌زایی این ماده حفاظت می‌کند. (29)

3-2 بررسی عملکرد داروهای شیمیایی و Thymoquinine روی بیماری‌ها: (7/38)
Doxorubicin (DOX) ماده‌ای قوی برای شیمی درمانی سرطان‌ها است که روی رنج گسترده‌ای از بدخیمی‌ها اثرگذار است. اما اثرات درمانی آن محدود است به دلیل اثرات سمی‌ای که روی سلول‌ها دارد و خطرناک‌ترین اثرات جانبی (DOX) اثر سمی آن روی سلول‌های قلب است. به علاوه بخش دیگری از علائم سمی ایجاد شده از طریق (DOX) آسیب‌های کبدی می‌باشد.
دانه‌های سیاه Nigella sativa حاوی (30%>) روغن غیرفرار و (45-40%) روغن فرار می‌باشند. روغن فرار دارای (24-4/18%) (TQ) و چندین مونوترپن مانند α-pinene و p-cymene است. اخیراً (TQ) در معرفی طیفی از بررسی‌های فارماکولوژی قرار گرفته و عملکرد عفونت‌زایی آن در موش‌ها بررسی شده است.
تزریق داخل وریدی (DOX) سندرم کلیوی شدیدی را ایجاد کرد که با کاهش آلبومین خون و پروتئین خون و افزایش لیپید خون و اوره سرم و هم‌چنین دفع ادراری عظیمی از پروتئین، آلبومین و N استیل D-β گلوکزآمید از (NAG) همراه است. اثرات (DOX) روی کلیه به این صورت بود: افزایشی قابل توجه در مقدار کل تری‌گلیسرید (TG) ، کلسترول (TC) و پراکسیدازهای لیپیدی و کاهش مقدار سولفیدریل غیرپروتئینی (NPSH) و فعالیت کاتالازها، رادیکال‌های آزاد اکسیژن در ایجاد صدمات حاصل از (DOX) دخالت دارند. پس از تزریق (DOX) ، موش‌ها (TQ) را (mg/kg 10 هر روز) همراه با آب نوشیدنی به مدت 5 روز دریافت کردند.
استفاده از TQ اثرات زیر را به دنبال داشت:
1- کاهش اوره سرم و (TG و TC)
2- دفع ادراری NAG را متوقف کرد
3- آلبومین اوری و پروتئین اوری را مهار کرد (مهار دفع ادراری آلبومین و پروتئین)
در نتیجه عوارض ایجاد شده با (DOX) تماماً از طریق (TQ) مهار شدند. قابل ذکر است که عوارض مذکور با سندرم کلیوی حاصل از (DOX) مرتبط هستند. در ضمن (TQ) اثرات جانبی مضر حاصل از داروهای شیمیایی دیگری را هم بهبود می‌دهد. لذا به بررسی اثرات درمانی (TQ) روی عوارض جانبی مضر داروهای شیمیایی می‌پردازیم. در ابتدا اثرات (TQ) روی آسیب‌های کلیوی حاصل از داروهای مذکور بررسی می‌شود.

4-2 اثر سیاه‌دانه روی بیماری‌های کلیوی:
(TQ) ، یعنی جزء اصلی روغن سیاه‌دانه انواعی از بیماری‌های کلیوی را درمان می‌کند به عبارت دیگر از سلول‌های کلیه در برابر موادی حفاظت می‌کند که اثرات سمی روی آنها دارند.
- سیسپلاتین (Cisplatin) دارویی است که در شیمی درمانی استفاده می‌شود و برای کلیه سمی است. (TQ) اثرات جانبی مضر سیسپلاتین، یعنی آسیب‌های کلیوی را کاهش می‌دهد. (13/38)
- IFosfamide (IFO) دارویی است که اثرات ضدتوموری دارد اما عوارض جانبی آن ایجاد کردن سندرم Fanconi است. (37) سندرم fanconi خود نوعی آسیب کلیوی است.
این سندرم از روی افزایش اوره و کراتینین و کاهش گلوکز، الکترولیت‌ها و اسیدهای آلی سرم تشخیص داده می‌شود. استفاده از (IFO) عوارض زیر را موجب می‌شود:
1- phosphaturia (وجود فسفات در ادرار)
2- گلوکز اوری (ظاهر شدن گلوکز در ادرار)
3- از دست دادن الکترولیت‌ها، اسیدهای آلی و گلوکز
4- کاهش میزان بازجذب (تصفیه) کراتینین
5- اتمام گلوتاتیون کلیوی
6- انباشتگی پراکسید لیپید
7- افزایش اوره و کراتینین سرم
موش‌ها پس از دریافت (IFO) با (TQ) درمان شدند. (TQ) شدت آسیب‌های کلیوی ایجاد شده با (IFO) را تعدیل می‌کند. (TQ) میزان گلوکز سرم و بازجذب کراتینین را به حالت طبیعی در آورد. در ضمن افزایش اوره و کراتینین سرم، انباشتگی پراکسید لیپید و اتمام گلوتاتیون کلیوی را مهار کرد. به علاوه اثرات ضدتوموری (IFO) را به طور معنی‌داری افزایش داد.
نتایج حاصل از تحقیقات نشان می‌دهد که (TQ) می‌تواند اثرات درمانی (IFO) را به دو طریق بهبود دهد؛ یکی، از طریق کاهش سمیت کلیوی ایجاد شده با (IFO) و دیگر، با بهبود فعالیت ضدتوموری آن. در ضمن موش‌هایی که تحت درمان (IFO) و (TQ) قرار گرفتند، کاهش ضایعات وزنی بدن و میزان مرگ‌ومیر را نشان دادند در مقایسه با موش‌هایی که فقط با (IFO) درمان شدند.
- Doxorubicin (DOX) داروی شیمیایی برای درمان سرطان است و از اثرات جانبی آن سندرم کلیوی شدید است. (8/38)
(TQ) بیماری کلیوی را درمان می‌کند و نقش حفاظتی (TQ) علیه (DOX) ، یعنی محرک نفروزیز (بیماری کلیه) در موش‌ها، با واسطۀ آنتی اکسیدان‌ها انجام می‌شود. شاید (TQ) از طریق خنثی کردن افزایش رادیکال‌های آزاد عمل می‌کند که (DOX) افزاینده رادیکال‌های آزاد است.
(TQ) می‌تواند نقش مهمی را به عنوان عامل ضدپروتئین اوری در مدل‌های نفروزیز (آسیب کلیوی) که در اثر (DOX) ایجاد شده داشته باشد. به علاوه توانایی (TQ) در مهار پروتئین اوری می‌تواند اثرات سودمند و آشکاری روی بهبود افزایش چربی خون داشته باشد.
(DOX) موجب کاهش وزن بدن موش‌های نفروزی می‌شود و درمان این موش‌ها با (TQ) از کاهش وزن بدنشان به میزان 37% جلوگیری می‌کند. همانطور که (TQ) روی آسیب‌های کلیوی نقش حفاظتی دارد از سلول‌های قلبی هم در برابر (DOX) محافظت می‌کند.
- (TQ) می‌تواند از سلول‌های کلیوی موش دربرابر اثرات مخرب تتراکلریدکربن حفاظت کند. (38)
- پتاسیم برمایت (KBrO3) عامل مخرب سلول‌های کلیوی است. (KBrO3) اختلالاتی را ایجاد می‌کند که به این شرح است: (23)
1. کاهش میزان گلوتاتیون کلیوی و فعالیت آنزیم‌های ضداکسایشی کلیه
2. افزایش پراکسیداسیون لیپیدها لاگلوتامیل ترانس پپتیداز، پراکسید هیدروژن و گزانتین اکسیداز
3. افزایش نیتروژن اوره خون و کراتینین سرم
استفاده از (TQ) برای درمان آسیب‌های کلیوی وارد شده بسیار مفید بود به طوریکه موجب بهود اختلالات ایجاد شده شده است. به عنوان نمونه (TQ) میزان گلوتاتیون کلیه و فعالیت آنزیم‌های ضداکسایشی را به حالت طبیعی برگردانده و اوره و کراتینین خون را به حد نرمال در آورد. در نتیجه سیاه‌دانه بازدارندۀ شیمیائی قوی است و می‌تواند فشارهای اکسایشی ایجاد شده با (KBrO3) ، سمیت یا خواص سمی و واکنش‌ها را راه‌اندازی کنند. تومورها را در موش‌ها متوقف کند.

5-2 اثر سیاه‌دانه روی عوارض کبدی: (11/31)
- تترابوتیل هیدروپراکسید اثرات سمی روی کبد دارد و سیاه‌دانه از سلول‌های کبدی در برابر آن حفاظت می‌کند. اثرات (TQ) یعنی جزء اصلی روغن سیاه‌دانه، بر روی سلول‌های کبدی ایزوله شدۀ موش بررسی شده است.
اثرات (TBHP) روی سلول‌های کبدی ایزوله شده موش‌ها به شرح زیر است:
1. کاهش سریع قابلیت زیستی سلول
2. اتمام سریع گلوتاتیون درون سلولی
3. افزایش میزان ترشح آنزیم‌های درون سلولی.
بعد از اینکه سلول‌های کبدی در معرض (TBHP) قرار گرفتند با (TQ) درمان شدند. (TQ) میزان ترشح آنزیم‌های درون سلولی را کاهش داد و از اتمام گلوتاتیون درون سلولی جلوگیری کرد. در ضمن (TQ) از سلول‌های کبدی محافظت کرد بدین ترتیب که از کاهش قابلیت زیستی و بقا سلول‌ها جلوگیری کرد. در نتیجه (TQ) برای درمان طبیعی کبد کاربرد دارد.
- تتراکلرید کربن (CCl4) سلول‌های کبدی را تخریب می‌کند و آمینوترانسفراز آلانین را افزایش می‌دهد. (35)
در یک آزمایش در ابتدا تتراکلریدکربن به موش‌ها تزریق شد و سپس آنها (TQ) را از راه دهان دریافت کردند. نتایج نشان داد که (TQ) اثرات حفاظتی مهمی علیه تتراکلریدکربن مخرب سلول‌های کبدی دارد. اطلاعات حاصل از این بررسی مؤید این مطلب است که عملکرد حفاظتی (TQ) می‌تواند به فعالیت ضداکسایشی آن مربوط شود. (در اینجا (TQ) به میزان دوز تک (mg/kg 100) استفاده شد.)
- D گالاکتوز آمین مادۀ دیگری است که موجب آسیب سلول‌های کبدی می‌شود. روغن سیاه‌دانه اثرات حفاظتی و درمانی در برابر این ماده دارد. (14)
سیاه‌دانه از سلول‌های کبد در برابر D گالاکتوز آمین کاملاً حفاظت می‌کند اما خفاظت آن علیه تتراکلرید کربن نسبی است. (14)
- سیاه‌دانه می‌تواند از فیبروز و سیروز کبدی در خرگوش‌ها جلوگیری کند. (44)
آسیب‌های کبدی در حیواناتِ درمان شده با (N.S) جزئی و فقط محدود به ناحیۀ میانی بود به علاوه فیبروز و سروز ناحیۀ مرکزی بدن دیده نشد.

6-2 اثر سیاه‌دانه در درمان سرطان معده: (7/8)
در طی یک ازمایش موش‌ها از راه دهان mg1 بنزوپرین (BP) به مدت 4 هفته (هر هفته 2 بار) دریافت کردند و این ماده تومورهای پیش معده‌ای ایجاد کرد. سپس اثرات تعدیل‌کنندۀ (TQ) روی تومورها بررسی شد. در طی درمان موش‌ها با بنزوپرین و قبل و بعد از آن تا انتهای آزمایش (TQ) (1 درصد همراه آب نوشیدنی) نیز به موش‌ها داده شد. نتایج ارائه شده بیان‌کنندۀ این مطلب بود که (TQ) تومورزایی به وسیلۀ بنزوپرین را متوقف می‌کند در حالیکه موش‌هایی که فقط بنزوپرین دریافت کردند تومورزایی را نشان دادند.
نتیجه: (TQ) شیوع تومور پیش معده‌ای ایجاد شده با (BP) را مهار کرد و نیز توانست حدود 70-67% تکثیر آن را به طور نسبی کاهش دهد. (TQ) توانایی مهار تومورهای پیش معده‌ای را داشت زیرا یک عامل بازدارندۀ شیمیایی است. احتمالاً شیوه‌های عملی (TQ) می‌تواند به خاطر فعالیت‌های ضدعفونی و ضداکسایشی آن باشد در حالیکه این فعالیت‌ها با افزایش فرآیندهای سم‌زدایی همراه است.

7-2 اثر سیاه‌دانه روی سرطان رودۀ بزرگ: (19)
(TQ) با توقف فاز (G1) چرخۀ سلولی رشد سلول‌های سرطانی را مهار می‌کند و برای درمان سرطان کولون استفاده می‌شود. (TQ) از طریق مکانیسم‌های وابسته به P53 مرگ برنامه‌ریزی سلول را موجب می‌شود و به این ترتیب سلول‌های سرطانی را نابود می‌کند. از (TQ) برای درمان سرطان کولون در انسان استفاده می‌شود.

8-2 اثر سیاه‌دانه روی سرطان خون: (42/43/26)
آلفاهدرین، یعنی ساپونین پنتاسیکلین، از دانه‌های Nigella sativa جدا شده است. این ترکیب عصارۀ اتانومیک سیاه‌دانه است که در قسمت شماره 5 ستون کروماتوگرافی اتیل – استات وجود دارد. (بخش شماره 5 ستون کروماتوگرافی یا CC-5)
اثر CC-5 روی دسته‌ای از سلول‌های سرطانی مثل سرطان خون P388 و سلول‌های LL12 در موش‌ها بررسی شد.
آلفاهدرین قوی‌ترین صابونی ایزوله شده از CC-5 است که عملکرد ضدتوموری دارد. هنگامی که آلفاهدرین در دوز mg/kg10-5 به مدت 7 روز (تزریق درون صفاقی) به موش‌ها تزریق شد سرعت مهار تومورزایی به میزان 48-65 درصد در روز هشتم به صورت وابسته به دوز مشاهده شد.
CC-5 اثرات سمی قوی‌ای روی سلول‌ها دارد و نیز اثر نیرومندی روی پاسخ‌های ایمنی سلول می‌گذارد.
آلفاهدرین افزایش وابسته به دوز – زمان را در apoptosis (مرگ برنامه‌ریزی شده سلول) سلول‌های سرطان خون P388 موش‌ها موجب شد.

3- اثرات سیاه‌دانه در Apoptosis:
در یک آزمایش سلول‌های Hep-2 در معرض لیپوپلی ساکارید (LPS) و کورتیزول قرار گرفتند اثرات این دو ماده جداجدا و در ترکیب با هم بررسی شد که آیا آسیب‌های سلولی ایجاد می‌کنند در ضمن از آپوپتوزیز به عنوان نشانه‌ای جهت تشخیص آسیب‌های سلولی مواد مذکور استفاده شد. نتایج سلول‌هایی را نشان داد که در حجم‌های متفاوتی دستخوش آپوپتیزوز شده بودند. سپس سلول‌های تحت آزمایش در معرض سیاه‌دانه قرار گرفتند و سیاه‌دانه از پیشروی apoptosis در این سلول‌ها جلوگیری کرد.
آلفاهدرین، یعنی قوی‌ترین ساپونین، آپوپتیزوز ایجاد می‌کند و پیش از وقوع آپوپتیزوز به سرعت GSH (گلوتاتیون احیا شده) درون سلولی و تیول پروتئینی را تمام کرد. اتمام تیول درون سلولی شکاف غشاء میتوکندری (deltapis(m)) را موجب شد و تولید گونه‌های اکسیژنی واکنش‌گر (ROS) را به طور متوالی در سلول‌های P388 در نقاط زمانی اولیه افزایش داد.
بعد از درمان با آلفاهدرین فشارهای اکسایشی ایجاد می‌شود که مسئله مهمی در وقوع آپوپتوزیز توسط آلفاهدرین است. بر اساس مشاهدات، تغییر تراوایی غشاء میتوکندری بعد از اتمام GSH رخ میدهد و وضعیت تکثیر گونه‌های اکسیژنی واکنش‌گر (ROS) مقدم است.
به موجب آلفاهدرین سیتوکروم C از میتوکندری به سیتوزول رها می‌شود. تغییر تیول درون سلولی و حالات اکسیداسیون و احیا به اختلال در ساختار میتوکندری منجر می‌شود به علاوه تغییرات مذکور در مکانیسم‌های مرگ سلولی ایجاد شده با آلفاهدرین مهم هستند.

4- استفاده از سیاه‌دانه برای درمان بعضی بیماری‌ها:
- اثر سیاه‌دانه روی دیابت:
درمان دهانی همسترها 4 هفته بعد از بروز دیابت از طریق روغن سیاه‌دانه آغاز شد. همسترهای تحت آزمایش در نتیجه مصرف نیکوتین آمید و استرپتوزوتوسین (Streptozotocin) به دیابت مبتلا شدند. همسترهای مورد آزمایش با روغن سیاه‌دانه درمان شدند در نتیجه قند خون کاهش یافت و سطح انسولین سرم افزایش یافت. روغن سیاه‌دانه روی سلول‌های بتا اثر گذاشته و موجب افزایش سطح انسولین سرم می‌شوند. نتایج خصوصیت Insulinotropic سیاه‌دانه در Type-2 را تأیید می‌کند.
مطالعات نشان می‌دهد که اثرات کاهش‌دهندگی گلوکز روغن سیاه‌دانه (NSO) می‌تواند بیشتر از طریق فعالیت‌های خارج پانکراسی باشد تا از طریق محرک‌هایی که موجب رها شدن انسولین می‌شوند. زیرا اثرات (NSO) موازی با تحریک رهاسازی انسولین در نتیجه حضور (NSO) نبود به علاوه Nigellon و Thymoquinone نیز کاهش‌دهندۀ قند خون هستند.

- اثر سیاه‌دانه روی زخم معده:
- روغن سیاه‌دانه و Thymoquinone در برابر زخم معده نقش حفاظتی دارند که عملکردشان می‌تواند به متعادل نگه داشتن وضعیت اکایش – کاهش موکوس معده مربوط باشد. به علاوه روغن سیاه‌دانه با افزایش موسین و گلوتاتیون از زخم معده جلوگیری می‌کند. (28)

- اثر روی تنگی نفس: (24/16)
سیاه‌دانه با بلوکه کردن کانال‌های کلسیمی شلی و انبساط نایژه‌ها را موجب می‌شود و در نتیجه می‌تواند تنگی نفس را درمان کند.

- اثرات تنفسی روغن سیاه‌دانه: (16)
اثرات روغن هزار سیاه‌دانه روی سیستم تنفسی خوکچه هندی بررسی شد و با (TQ) مقایسه شد. تزدیرق درون صفاقی روغن فرار در دوز (1-kg1-mu32-4) افزایش‌های مرتبط با دوزی را در میزان تنفس وفشاردرون نایژکی موجب شد.تزریق درون صفاقی (TQ) در دوز (1-mg/kg4/6-6/1) موجب افزایش فشار درون نایژکی شد بدون اینکه اثری در میزان تنفس داشته باشد.
اثرات روغن فرار روی تنفس به واسطه آزادسازی هیستامین بوده و مکانیسم‌های هیستامینی به طور مستقیم و فعالیت‌های کومی‌نرژیک موسکارینی به طور غیرمستقیم در بروز اثرات دخالت دارند. برداشت (TQ) از روغن فرار می‌تواند تحریک تنفسی فعال قوی‌ای را ایجاد کند.

- اثر روی میزان بارداری: (20)
عصاره هگزان دانه‌های Nigella sativa از حاملگی موش‌ها جلوگیری می‌کند و عدم لقاح را نیز موجب می‌شوند. دوزهای بازدارندۀ حاملگی فقط فعالیت تغذیه‌ای ملایم رحم را مهار می‌کند.
- اثر روی ایکوزانوئید (چربی غیراشباع): (14/31)
روغن غیرفرار سیاه‌دانه و (TQ) پراکسیداسیون غیرآنزیمی را در لیپوزوم‌های فسفولیپیدی مغزی (OX) مهار می‌کنند اما (TQ) حدود 10 بار قوی‌تر است. هم‌چنین مهارکنندۀ قوی ایکوزانوئیدها هستند. روغن غیرفرار سیاه‌دانه اثرات ضداکسایشی و مهار ایکوزانوئیدها را بیشتر از (TQ) نشان می‌دهد.

- اثر روی انعقاد خون: (6)
سیاه‌دانه پودر شد، با آب مخلوط گردید، به شکل خمیر در آمد و به موش‌ها داده شد. سپس بعد از 4 هفته فیبرینوژن خون 14% افزایش یافت.

- مضرات سیاه‌دانه: (45)
روغن‌های فرار می‌توانند التهاب پوستی ایجاد کنند و روغن سیاه‌دانه محرک حساسیت پوستی است در نتیجه روغن فرار استخراج شده از دانه‌ها اثرات جانبی دارند. مشخص شد کسانی که از پمادهای روغن فرار سیاه‌دانه استفاده میکرده‌اند دچار آسیب‌های پوستی شدند. آسیب‌های پوستی شامل جوش‌های پراکنده همراه با تاولچه، یعنی جوش چرکی، خارش شدید، سوزش و پوست پوسته شدن پوست بودند. آغاز درمان با کورتیکوستروئید و اجتناب از مصرف پماد حاوی روغن سیاه‌دانه موجب بهبود زخم‌ها شد.


برچسب‌ها: دارو
نوشته شده توسط محمدهادی صدری پور در ساعت 16:35 | لینک  | 

                                            بنام خداوند جان و خرد

فرق بین طب کلاسیک و طب سنتی ایران وطب اسلامی علاوه برچگونگی کاربرد

غذاها ،گیاهان داروها و رفتارها و استعدادهادرچکونگی بهره گیری از توانائیهای طبیعی آنها است.

صرف از تفاوت مواد و امکاناتی که در اختیار این دو مکتب است همه زیانها و عوارضی که از داروهای شیمیائئ نصیب بشر می گردد ناشی از خود دارو نیست بلکه  نابجایی مصرف آنها نیز عاملی دیگری است که عوارض داروها را دو چندان میسازد.

همچنانکه وقتی با همان روش و با همان نگاه طب کلاسیک داروهای گیاهی را نیز بکار می گیرد دچار عوارض جانبی می گردد. ممکن است پاسخ دهید که این عوارض که پیرامون داروهای گیاهی مورد توجه طب سنتی ایران گزارش می شود واقعیت دارد بلی این نکته پذیرفته است ولی علت پیدایش عوارض جانبی بر اثر مصرف داروهای گیاهی را طب سنتی نابجایی مصرف تعریف می کند. برای زدایش عوارض تمام داروها پیشنهادی  ویژه ارائه میدهد و اگر برای مصرف داروها قانونمندی های لازم رعایت گردد عوارض جانبی پدید نمی آید.

از دیدگاه طب سنتی ایران نه تنها غذاها و گیاهان در قالب قانونمندی ویژه ای باید بکار گرفته شود بلکه تمامی رفتارها،شامل خشم و کینه ،حرص و آز و حسد و بخشایش  و مهر و عشق و وفا نیز در قالب نظامی تعریف میگردد و مزاجی ویژه برای آن مقرر گردیده است.

تمامی کلمات، حروف ،جملات تابع قاعده ای تعریف می شوند و کنش و واکنشی برای روح و روان و جسم انسان پدید می آورند که کاربرد مناسب آنها تأمین کننده سلامتی و بهره گیری نابجای آنها موجب بروز عدم تعادل و ایجاد بیماری است.

علاوه بر این زمانها ، ساعات روزها ، ماهها و فصلها و لحظات نیز دارای خاصیتی ویژه هستند و هر گاه لحظه ویژه ای مناسب برای رفتارهای خاص است که همان رفتار در گاه نامناسب بازدهی مطلوب را بدست نمیدهد.

و همه این غذاها و داروها و رفتارها نه تنها در زمانی ویژه کاربرد مطلوبی از خود بروز میدهند بلکه مکانها و موقعیت های جغرافیایی نیز می تواند نقش آنها را دگرگون سازند. چراغ راهنمای قانونمندی حاکم بر نظام طبیعت و قالب نشانکر بکارگیری مناسب غذاها ، داروها و رفتارها و درمانها و مکانها و معیار اندازه گیری و رعایت تناسب نیازها علم مزاج شناسی است.

مزاج شناسی میتواند قالب نیازهای انسان را با ظرف توانائیهای طبیعت تطبیق دهد و سازگار نماید.

برای تحقیق  یک زندگی آرام ، و رعایت اعتدال و توازن در طبیعت لازم است همه انسانها به اندازه ای از علم مزاج شناسی برخوردار باشند تا بر اساس معیارهای ارائه شده آن علم از غذاها و دواها همانها که لازم است و به هر مقداری که مناسب است در زمان و مکانی شایسته بهره گیری شود در غیر اینصورت ممکن است با مصرف بهترین پدیده های خلقت دچار عوارض جانبی شویم و از مفید ترین  عناصر طبیعت زیان آورترین عارضه را نصیب خود سازیم.

برای توضیح این مطلب لازم است چند مثالی تقدیم نمائیم.

عسل بهترین غذاها و داروها از دیدگاه طب سنتی ایران و  طب اسلامی و طب کلاسیک است در قران کریم عسل موجب شفای همه مردم توصیف گردیده است .لکن اگر همین غذا را به همه مردم بدهیم در شرایط مساوی برای برخی خوشایند است و موجب ایجاد انرژی و توانائی و مقاومت بدن می گردد و برای برخی دیگر موجب گرمی و حرارت رنج دهنده و حتی تولید کننده آلرژی و ایجاد کننده خارش بدن- اگر عسل ما عسل آویشن باشد. برای گروه اول حرارت و انرژی بیشتری پدید می آورد لکن برای گروه دوم آلرژی زا بوده و موجب ایجاد خارش بیشتری در بدن می شود.

در این وضعیت طب کلاسیک برای عسل عوارض جانبی(ایجاد کننده خارش بدن و آلرژی زایی) گزارش می کند-اگر همین عسل را در فصل تابستان و در موقعیت جغرافیایی گرم سیری بکار گیریم میزان آلرژی زایی آن افزایش خواهد یافت – بنابراین زمان و مکان نیز به فاکتورهای عوارض جانبی عسل می افزاید.

ولی اگر همین شکایت را با معیارهای طب سنتی ایران و طب اسلامی بررسی کنیم اینگونه پاسخ می شنویم – افرادی که از عسل بهره ای نیکو میگیرند و بدون آلرژی و عوارض جانبی انرژی می کیرند و انسانهای سرد مزاجند.

و افرادی که از عسل می رنجند افراد گرم مزاج اند و برای پیشگیری از بروز رنجش باید عسل را با آب محلول کرد و بصورت عسلاب میل نمایند.و گروهی که با نوشیدن عسل دچار آلرژی و خارش بدن می شوند افرادی با مزاج گرم وخشک تعریف میشوند و درصورتی که بخواهند عسل بنوشند باید این شربت را به همراه آب و مقداری آب لیمو و یا سرکه و یا آب زرشک بنوشند.

چنین کسانی نمیتوانند عسل آویشن میل کنند چون آویشن گیاهی گرم است و موجب گرمی بیشتری در عسل میگردد و اگر چنانچه بخواهند بنوشند باید آنرا با آبلیمو و یا سرکه بیشتری مخلوط نمایند.

و هر گاه مایل باشند این نوشیدنی را در فصل تابستان میل کنند حتمأ باید بر مقدار آبلیموی آن بیفزایند و اگر در فصل تابستان و در یک موقعیت جغرافیایی گرمسیری بخواهند عسل بنوشند عسلاب مخلوط با آبلیمو و سرکه را به همراه غذاهای سردی بخش بیشتری باید میل نمایند.

بر اساس این قاعده هیچکدام از افراد مصرف کننده عسل دچار عوارض جانبی نخواهند شد و هر کدام بنوعی از آن بهره خواهند جست.

پرتو این قانونمندی در تمامی غذاها و رفتارها سایه افکنده است و ما لازم است برای بهره گیری کامل از غذاها به ویژگیهای مزاجی غذا ها در رفتارها و زمانها آگاهی داشته باشیم.

کتابی که پیش رو دارید تلاشی است ارزشمند از جناب آقای دکتر ابوالحبیب که سعی کرده است قانونمندی حاکم بر نظام تغذیه را به زبان ساده در عین حال علمی بنمایاند.

فهم مزاج غذاها برای همه مردم بویژه پزشکان محترم ضروری است و اگر چنانچه همه مردم مزاج غذاهای خود را بدانند و آنرا در زندگی روزمره خود بکار گیرند دچار عوارض جانبی غذاها و گیاهان نخواهند شد و در نتیجه به حوزه بیماری راه پیدا نخواهند کرد و در صورت بروز بیماری نیز با مصرف غذاها و داروهای مناسب به درمان بیماری خواهند پرداخت.

اینجانب به سهم خود از جناب آقای دکتر ابوالحبیب برای این خدمت ارزنده فرهنگی که تحفه سلامتی را تقدیم مردم می کند سپاسگزارم و به مردم عزیز و پزشکان توصیه می کنم با افزایش اطلاعات خود پیرامون مزاج شناسی و مطالعه کتابهایی اینچنین شتاب حرکت جامعه بسوی سلامت را افزایش دهند و دست از مقابله با قانونمندیهای حاکم بر طبیعت بردارند و همسو با آن به سادگی پروازی زیبا بسوی آسمان آبی سلامتی و فرار از دره ها و لجن زارهای بیماریهای لاعلاج را تدارک ببینیم.

                                                                          والله یحب المحسنین


برچسب‌ها: فرق بین طب سنتی وکلاسیک
نوشته شده توسط محمدهادی صدری پور در ساعت 16:33 | لینک  | 

بسمه‌تعالي

مقدمه درمان سرطان با  نونی

بحث پيرامون درمان بيماري‌ها و چگونگي پيدايش آنها از ديدگاه علمي از مباحث مهم جامعه است، سلامت و امنيت از دو نعمت‌هاي بزرگ الهي هستند كه وجود آنها موجب كمال سعادت انسان‌هاست و تأمين‌كنندگان آنها مأجور به اجر بزرگ پروردگار.

در اين مدت ربع قرني كه اينجانب پيرامون طب اسلامي و طب سنتي تلاش مي‌كردم هميشه آرزو داشتم كه درمان همه بيماري‌ها را به دست آورم و بر اين باور بودم كه خداوند براي هر بيماري درمان خلق فرموده است، و شفاي هر دردي نزد اوست، و اذا مرضتٌ فهو يشفين.

و اگر چنانچه  برخي از بيماري‌ها نه به اين دليل است كه درماني براي آن وجود ندارد بلكه بدان خاطر است كه طريق وصول به درمان و راه جستجوي درمان اشتباه بوده است.

با اين اعتقاد زمينة بروز بيماري‌ها را از ديدگاه طب اسلامي و طب سنتي پيگيري كردم و تقريباً به درمان اكثريت بيماري‌ها با روش و ابزاري بسيار ساده دست يافتم تا اينكه در پنج سال اخير توجه من به بيماري‌هاي سرطاني معطوف گرديد.

در اين اميد نيز استعانت الهي مرا به سوي درمان‌هايي هدايت كرد و كتب و افراد و داروها و روش‌هايي را در سر راه من قرار داد كه هر كدام شبيه معجزه عمل كرد تا اينكه از سال 85 به بعد جستجوي اين درمان را با روش طبيعي و ساده در ساير كشورها جهان پيگيري نمودم – در اين مسير نيز به داروها و روش‌هاي مهم و اثربخشي دست يافتم كه هر كدام از آنها را در مقولات جداگانه معرفي خواهم كرد.

از جمله اتفاق مهمي كه در اين مسير براي من رويداد آشنایی با آقاي پروفسور پيتر p.i در كشور هندوستان بود كه بررسي بر روي گياه “نوني”  انجام داده بود و با تأسيس مؤسسه‌اي بزرگ توسعه كاربرد اين ميوه كه ويژة مناطق گرمسيري است در درمان بيماري‌هاي گوناگون از جمله سرطان تحقيقات علمي گسترده‌اي انجام داده بود. من به اين آشنايي بسنده نكردم و در فروردين 88 با حضور در كنگره بين‌المللي سلامت زنان جهان كه در شهر چناي برگزار گرديد تلاش كردم نظر مصرف‌كنندگان اين گياه را كه از سراسر جهان آمده بودند را جويا شوم.

نتيجه اينكه اين ميوه يكي از معجزات طبيعت است كه خداوند تبارك و تعالي آن را براي بشريت خلق فرموده است و درمان بيماري هر منطقه‌اي را در همان منطقه هديه فرموده است.

مقالة تحقيقي كه در پيش رو داريد يكي از مباحث بسيار مهم در اين زمينه است كه توسط گروه تحقيقي دانشگاه world wellmoss open university    تهيه شده است. و ضمن اينكه يك بحث علمي خلاصه و در عين حال كاملي را پيرامون چگونگي پيدايش بيماري سرطان از ديدگاه علمي مطرح مي‌سازد با توجه به آناليز تركيب ميوة “نوني”  مكانيسم اثر اين ميوه بر درمان بيماري سرطان را بيان مي‌كند. اين تحقيق در بين تحقيقاتي كه در بيست سالة اخير در سراسر جهان پيرامون بررسي اثر گياهان دارويي بر روي بيماري سرطان انجام گرفته است برتري ويژه‌اي دارد و به نظر مي‌رسد در عمل كاربردي‌تر باشد.

به هر حال اميدوارم با توجه به اين مبحث راه جديدي در درمان بيماري سرطان از طريق مصرف عصارة ميوة “نوني”  كه توليد شده در كشورهاي با آب‌وهواي گرمسيري است پديد آيد و با رويكرد درماني بسوي داروهاي طبيعي در جهان بيماران سرطاني از عوارض جانبي شديد داروهاي شيميايي نجات يافته و به سوي درمان و شفاي بيماري راه پيدا كنيم.

 

به اميد شفاي درد دردمندان جهان


برچسب‌ها: بیماری
نوشته شده توسط محمدهادی صدری پور در ساعت 16:30 | لینک  | 

بسمه تعالی

فهم منطق تغذيه از ديدگاه طب سنتي ايران به انسان بينشي مي‌دهد كه بر اساس آن نگاه به آداب و رسوم مردم و نوع پذيرايي، بكارگيري مواد غذايي گوناگون در فصول مختلف، نحوه چينش سفره و آرايش مواد غذايي در آن در صبح و پسين و نوع شربت‌ها و جوشانده‌هاي مختلف و پخت مرباجات و خورش‌هاي آماده شده براي آن در قالب يك نظام بسيار مشخص و علمي‌اي قرار مي‌گيرد – كه متناسب با نياز سن، فصل، جنس و طبع و مزاج مردم هر منطقه جغرافيايي با آب‌وهواي ويژه خود طراحي گرديده است.

اين يك زبان بزرگ فرهنگي است كه ما سليقه‌هاي آشپزي بومي خود را كه بر اساس اطلاعات ديني، طبي و جغرافيايي منطقه‌اي و موافق نياز مردم هر آب‌وهوا و مناسب طبع و مزاج همان مردم طراحي گرديده است و با اقتصاد آنان نيز سازگار است را به بوته فراموشي بسپريم و تمامي آشپزخانه‌هاي كشور را آغشته به غذاهاي ناموافق با نياز و فرهنگ و مزاج و اقتصاد خود كنيم.

رويش گياهان هر منطقه تأمين‌كننده نيازهاي مردم همان منطقه است. سبزيجات، صيفي‌جات و ميوه‌هاي منطقه‌اي در حقيقت يك واسطه طبيعي، يك هضم‌كننده، يك جذب‌كننده و يك تنظيم‌كننده نياز غذايي انسان از طريق طبيعت هستند. خربزه مشهدي مي‌تواند سنگ كليه ناشي از رسوبات املاح معدني، آب نوشيدني منطقه خراسان را ذوب كند. قنبيد (كلم) بدست آمده از آب‌وهواي شهر قم مي‌تواند عوارض ناشي از املاح معدني آب قم را تكافو نمايد. آبگوشت لوبياي مردم كاشان مي‌تواند صفراي توليد شده از آن آب‌وهواي گرم و خشك را تعديل نمايد و باقلاي كاشان سبزي خوبي براي تعديل صفراي منطقه‌اي است.

گرمي سير همدان مي‌تواند عوارض شديد ناشي از سرماي منطقه‌اي را تأمين نمايد. مثال‌هاي متعدد از اين دست ما را به سوي ضرورت بهره‌وري از غذاهاي منطقه‌اي راهنمايي مي‌كند.

هر منطقه‌اي داراي آب‌وهواي ويژه‌اي است كه موجب ايجاد مزاجي خاص براي انسان‌ها مي‌شود – بدون ترديد انسان فرزند زمين است و از همين خاك بهره گرفته و با خاك خو مي‌گيرد، و با خاك آرامش مي‌گيرد و با غذاهاي برآمده از دل همين خاك كاستي‌هاي تن خويش را تحت عنوان غذا تأمين مي‌كند. بنابراين مواد غذايي رويش يافته در هر منطقه تأمين‌كننده نيازهاي مردم همان منطقه است، و حكماي بومي در هر منطقه بر اساس نيازهاي مزاجي مردم و با استفاده از گياهان همان منطقه غذاهاي محلي طراحي مي‌كرده‌اند و به همين منوال در پيكره فرهنگ جامعه مرسوم مي‌گرديده است.

يك چندي گرايش كوركورانه مردم به سوي فرهنگ وارداتي غذايي موجب شد تا غذاهاي محلي رو به فراموشي برود. و با تكرار مصرف غذاهاي يكدست بي‌تنوع و كم‌فايده – ذائقه مردم نيز تغيير كند در حدي كه كم‌كم غذاهاي محلي كم‌طرفدار شده‌اند.

يادم هست در دوران نوجواني براي ديدار خواهرم كه در يكي از بخش‌هاي كاشان معلم بود رفته بودم – صاحبخانه مرا براي ناهار دعوت كرد. در اين اثنا من براي ديدار پدر صاحبخانه كه در عين حال مسن‌ترين فرد آن منطقه بود رفتم. اين فرد در آن زمان صد و دهمين سال عمر خود را طي مي‌كرد.

همسر صاحبخانه دعوت به ناهار كرد. گفتم غذا چي داريد؟ گفت كالجوش گردو داريم. من كه مدّت زيادي بود از اين نوع غذا در تهران نخورده بودم، هوس كردم همانجا بمانم. بعدها صاحبخانه گله كرد كه چرا برادرت چلومرغ را رها كرده رفته است كالجوش بخورد – از آن تاريخ به بعد كه حدود سي و هشت سال مي‌گذرد – هنوز طعم و مزه خوش آن غذا كه توسط آن خانواده مرحوم پخته شد و با تمام صفا و صميميت به همراه قصه‌هايي از دوران پادشاهي رضاخان و ناصرالدين شاه و ناامني‌هاي آن زمان تناول شد – در كام جان من باقي است.

چندي پيش توصيفي بود كه به زيارت كربلا مشرف گردم، كاروان زيارتي ما از چهار استان متفاوت با فرهنگ و آب‌وهواي گوناگون گذشت، تا به مرز عراق وارد شد. در آنجا نيز از دو استان گذشت تا به استان نجف اشرف و استان كربلا رسيد. برنامه‌ريزي غذايي در تمامي طول اين سفر به گونه‌اي بود كه از يكي دو نوع غذاي تكراري بيشتر استفاده نشد، انگار در سبد غذايي تمامي اين استان‌ها يك غذا گذاشته بودند. در حقيقت سبد فكر و انديشه اين مردم تهي گرديده بود كه نمي‌توانستند از تمامي مواهب طبيعي كه خداوند تبارك و تعالي در صحاري اين استان‌ها در سفره بشر قرار داده است استفاده كنند.

به شوخي به همسرم مي‌گفتم آنقدر در اين سفر گوشت مرغ خورديم كه تا مدتها پس از بازگشت قُدقُد خواهيم كرد.

حال آنكه غذاهاي محلي اين مسير طولاني يك دسته از متنوع‌ترين، خوشمزه‌ترين و پرفايده‌ترين غذاهاست كه مي‌توانست ساماندهي شده و در سبد غذايي رستوران‌هاي مسير راه قرار گيرد. و بدين ترتيب بهره‌گيري مردم از مواهب طبيعي افزايش يابد و ظرافت‌هاي بينش و لطافت‌هاي نگرش و زيبايي‌ها در ابتكار و خلق ابداع پديد آيد. و زواياي ذهن زيبايي‌هاي طبيعت را بهتر و دقيق‌تر بنگرد و قلم اديب و نويسنده با چرخش موزون‌تري به وصف طبيعت اين مسير بپردازد.

چون غذاها تأمين‌كننده ساختمان طبيعي و رواني بدن انسان هستند، غذاي ثقيل و سنگين (به تعبير طب سنتي غذاي كثيف) خلط غليظ پديد مي‌اورد، خلط غليظ خون سوداوي ايجاد مي‌كند و خون سوداوي روح غيرلطيف پديد مي‌آورد و روح غيرلطيف تفكرات سوداوي ايجاد مي‌كند. در حاليكه غذاي لطيف، خلط لطيف پديد مي‌اورد و خلط لطيف خون لطيف ايجاد كرده و خون لطيف روح لطيف توليد مي‌كند، و روان تغذيه شده از روح لطيف فكري زيبا، نوانديش، مهربان، منعطف و مخترع و اهل ابداع و تفنن از خود بروز مي‌دهد.

مجموعه‌اي كه در پيش رو داريد، حاصل تلاشي است كه سركار خانم صادق وزيري و همكارشان انجام داده‌اند تا غذاهاي محلي چند استان را به شما معرفي نمايند.

اين ايده‌اي بود كه در كلاس‌هاي طب سنتي دانشگاه ه تهران شكل گرفت و با پيگيري ايشان امروز سامان گرفته است، و مي‌تواند جرقه همّتي باشد براي جمع‌آوري تمامي غذاهاي محلّي استان‌هاي بزرگ سراسر كشور ايران،

چه خوب است كه طراحان سيستم تغذيه و رستوران‌دارهاي محترم با تمام جسارت به ارايه غذاهاي محلّي و سنتي در رستوران‌هاي خود بپردازند – مطمئناً اين سرمايه‌گذاري پاسخي مطلوب خواهد داد.

بسيار زشت و ناپسند است كه صدها نوع شربت و جوشانده و شربت‌هاي فصلي و منطقه‌اي كوناگون را دور بريزيم و سفره‌هاي خود را با بطري‌هاي كوكاكولا و... آرايش بدهيم. وقتي كه از شربت آلبالو، آب ترشك، آبدوغ نعناء و زنيان، سركه شيره ، بهارنارنج، هِل بيدمشك و نعنا و... دست برداشتي و فقط نوشابه گازدار و كش لقمه و گوشت گاو بيفتك شده و سوسيس و كالباس شكم خود را پر كردي – بديهي است كه بايد منتظر زخم معده و هليكوباكتر و اندام‌هاي شكم برآمده و مغزهاي داراي فراموشي و آلزايمر باشي.

توجه به غذاهاي محلّي، توجه به فرهنگ بومي و ملّي و ديني است، توجه به غذاهاي محلّي استفاده از موهبت‌هاي طبيعي و منطقه‌اي است، و مي‌تواند نيازهاي جسمي و رواني ما را به خوبي تأمين كند.

غذاهاي محلّي نمودار استقلال فكر و انديشه در تأمين نياز جسمي است و زماني كه سفره‌هاي خوراك يك روستا با سبزيجات همان منطقه و روستا آراسته شد داروخانه شهرش نيز نيازمند به داروهاي از آنسوي مرز آمده نخواهد شد.

                                                     سفرة پر اكرامتان هميشه از نعمات الهي معمور باد

                                                         و قلوب خداجويتان از لطف  خدا پرنور باد


برچسب‌ها: برنامه غذای
نوشته شده توسط محمدهادی صدری پور در ساعت 16:29 | لینک  | 

                                                بسمه تعالی

اولین مخلوقات جهان پس از خلق جهان گیاهانند. گزارشات تاریخ علمی تجلی این موضوع را ثابت میکند.

پراکندگی گیاهان در جهان به تناسب موقعیت جغرافیایی متفاوت است هر منطقه و سرزمینی استعداد گیاهان ویژه ای دارد.

بذر گیاه قدرتنمند ترین بخش گیاه است و تمامی طرح یک گیاه شامل  شاخ و برگ و ریشه اند و برگها و رنگ گلها و تعداد شیارها و مویرگها ی برگ گیاه  در آن طراحی گردیده است.

بذر گیاه می تواند مزاج زمین را به مزاج خود تغییر دهد. از این رو در یک سرزمین و در یک خاک و آب گیاهان متعدد و متنوعی روئیده می شود.

در عین حال موقعیت جغرافیایی متعدد می تواند مزاج گیاه را تغییر دهد . برآیند اثر آب و خاک در هوا و خورشید در گیاه تبلور می یابد و خاصیتی ویژه به آن میدهد. از این رو در موقعیت های جغرافیایی مرطوب نمیتوان گیاهان خشکی را با محصول بالا بهره برداری کرد.

مواد موئژه، عطر و اسانس گیاهان ،  طعم ، و مزه گیاهان نیز در موقعیت های متفاوت آب و هوایی / عمق جرگه ها ، ارتفاع کوهها ، در دشت های کویر و موقعیت های جنوبی کره زمین ، نقاط مرکزی خاور میانه و عمق سیبری نیز متفاوت است . و میزان اختلاف این فاکتورها به گونه ای است که خاصیت های یک گیاه گاهی ضد و نقیص می شود . به این جهت اغلب حکما در کتب گوناگون برای معرفی خاصیت درمانی گیاهان پسوند جغرافیایی آنرا مطرح می کنند ، مانند سعد کوهی ، پیاز (کد).....

گیاهان دارای روح نباتی اند بسوی انرژی حیات (آفتاب) حرکت میکنند . بسوی تکیه گاه خود دست دراز می کنند. و در صورت بروز خشکسالی شاخه های فرعی خود را از غذا محروم میسازند.

علاوه بر آن گیاهان دارای توان درک معنوی هستند ، مهر و وفا کینه ورزی و عداوت را درک می کنند ، توان تعاون ،همدلی ، همکاری دارند

دانشمندان بزرگی برای اثبات نیروی روانی گیاهان تلاش کرده اند و قدرت معنوی آنان را آشکار ساخته اند.

دکتر جان ویتمن در کتاب نیروی روانی گیاهان تعاون و همراهی گیاهان را در تقسیم آب و غذا اثبات کرده است و گزارش درک محبت آنان را مطرح نموده است.

خداوند تبارک و تعالی در قرآن کریم از سجده گیاهان به ذآت اقدس الهی خبر میدهد.(1)

کاشت گیاهان با ذکر و نام خدا آن را بر دیگر گیاهان برتری میدهد. برداشت و بهره گیری از گیاه نیز با چنین قاعده ای برکت زا و شفا آفرین است.

خداوند تبارک و تعالی رزق طبیب را در بین گیاهان قرار داده است و گیاهان مهمی از بین آنان را شایسته قسم خود میداند و به انجیر و زیتون  قسم یاد میکند ، هر گاه از باغ و باغات یاد میکند ، درختان خرما و انگور را مورد توجه قرار میدهد.(2)

شربت بهشتی با مزاج زنجبیلی معرفی می شود.

خداوند تبارک و تعالی به باد امر میکند تا حرکت کند و شکوفه های درختان و گیاهان را باز کند و گرده گلها رابپراکند و لقاح صورت پذیرد تا میوه پدید آید.

پروردگار بزرگ زنبور عسل را مأمور میکند تا گرده تک تک گلها را با گلی دیگر آشنا سازد و گیاهان گوناگون را با گرده ها و شهدها پیوند دهد تا نسل گیاه پویا و پایدار بماند.زمانی بنا میشود که گیاهان در خدمت بشر در آیند و نیز این گیاه است که زبان به تکلم می گشاید و ویژگیهای خود را بیان می دارد.

ابن عباس از محدثین بزرگ شیعه نقل میکند هر گاه حضرت داود(ع) به محراب عبادت می ایستاد گیاهی در محراب سبز می شد و با او به تکلم در می آمد می پرسید نام تو چیست و در چه موقعیتی روئیده می شوی ساقه تو به چه دردی را درمان می کند ، ریشه تو به چه کاری می آید ، برگها و گلهای تو داروی چه دردی هستند. و گیاه پاسخ میداد و حضرت این علوم را به مردم منتقل می فرمود .از این رو منشاء علم گیاه درمانی آسمانی است و این ارتباط پیامبران است که مردم کره زمین  را به ویزگیهای اساسی گیاهان آشنا ساخته است (1).

پیرامون ویژگیهای دارویی سه گونه کاربرد وجود دارد.

1-   ویژگیهایی که از زبان پیامبران و ائمه (علیه السلام) بیان شده است و به مرور زمان در لابلای کتب دینی و طبی جای گرفته اند و در فرهنگ مردم رسوب نموده است.

2-   ویژگیهایی که از زبان اطباء و حکما بیان شده است که بخشی از آن اطلاعات آسمانی است در ریشه تعلیمات انبیاء دارد و بخشی دیگر از تجربیات حکما نشئت گرفته است.

3-   ویژگیهایی که در آزمایشگاهها و در قالب پروژه های تحقیقی پژوهشگران کشف شده است. و بر اساس آن مواد موثره یک گیاه باز شناسی گردیده و احیانأ استخراج و نامگذاری شده است.

هر کدام از گروههای  مطرح کننده ویژگیهای گیاهان روشنی را نیز برای مصرف گیاه پیشنهاد نموده اند که به تناسب تعریف ویژهای از گیاه دارند متفاوت است.

روشهای جوشانده و تخمیر و تقطیر و تلطیف و ترویج و اسانسگیری و تفلیظ و تمزیج و......اخذ مواد موئژه از روشهایی هستند که برای عمل آوری و کاربرد گیاهان در درمان بکار گرفته می شوند.

از سویی دیگر طب سنتی برای تمامی گیاهان دو نوع ویژگی اساسی قائل است یکی ویژگی ساختاری و عمومی یا ویژگی مزاجی.

دوم : ویژگی اختصاصی و خاصیت ویژه درمانی کاربرد گیاه بدون لحاظ ویژگیهای ساختاری و مزاجی افراد را دچار عوارض می سازد و عارضه پدید آمده موجب میشود که ویژگی اختصاصی گیاه که بسیار حائز اهمیت هست از صحنه کاربرد کنار زده شود.

در حالیکه فهم ویژگی ساختاری گیاه و تطبیق آن با جایگاه خاص میتواند ضمن بکارگیری کامل گیاه در تمامی موارد ، کارآیی آن را در درمان افزایش دهد. ومثلأ مصرف زنجبیل برای درمان پادرد ، التهابات مفاصل و بیماری رماتیسم کاربرد دارد –لکن مصرف آن در برخی مواد موجب بروز آلرژی ، کهیر پوستی و حتی اگزما گردد.

بروز عوارض فوق موجب میگردد که افراد از مصرف زنجبیل در درمان این بیماریها اجتناب ورزند. در حالیکه فهم مزاج گیاه با ویژگیهای ساختاری گیاه  به ما میگوید زنجبیل یک گیاه گرم است و تنها در مواردی ممکن است موجب الرژی و اگزما گردد که در مزاجهای گرم بکار گرفته شود. در مواردی که مزاجهای سرد بویزه  در مزاجهای سرد و تر بکار گرفته شود کارآیی بسیار استثنایی را در درمان از خود بروز میدهد.

ولی اگر چنانچه مصرف آن در مزاجهای گرم نیز اجتناب ناپذیر باشد باید داروهای حل کننده ویژگی گرم به آن اضافه شود .این داروها را تحت عنوان مسهل در طب سنتی نامگذاری میکنند و می گویند مثلأ مسهل زنجفیل  ، سرکه یا ابلیمو یا ماست ، است. بر اساس این قاعده برای هر گیاهی مسهل خاص خود شناسایی و معرفی گردیده است ، مسهلها علی القاعده ویژگی اساسی ضد مزاج دارو را از خود بروز میدهند و به بیانی دیگر رفع کننده عوارض دارویی گیاهان بشمار می آیند.

بنابراین برای تجویز داروهای گیاهی علاوه بر فهم ویژگیهای دارویی فهم مسهل های هر گیاه نیز ضروری است و این امر موجب میگردد تا از عوارض دارویی کاسته شود.

                                                به امید شفای همه بیماران بدست طبیبان مسلمان

نوشته شده توسط محمدهادی صدری پور در ساعت 16:27 | لینک  | 

بسمه تعالی

فرق بین زن و مرد و تفاوت بین آنها و قضاوت برتری هر کدام نسبت به کدام دیگر و استعداد و تواناییهای آنان و احیاناً بیماریهایی که ویژه زنان و مردان است، از مباحثی است که از دیرباز مورد توجه حکما، علما، پیامبران و جامعه شناسان بوده است.

به نظر میرسد روند بحث در طول تاریخ دچار نوساناتی است که ناشی از سطح درک و فهم انسانهای مقاطع گوناگون تاریخ است و به تبع میزان رشد انسانها در هر مقطع نوع برداشت آنها از شخصیت زن متفاوت بوده و هر چقدر انسانیت به سوی رشد و تعالی نزدیک تر شده است، واقع بینی او از شخصیت زن بیشتر و میزان درک او از حقیقت خلقت زن کامل تر گردیده است.

نشان این امر تفاوت برخورد تمدنهای مختلف و اقوام گوناگون در برخورد با زن است. هر تمّدنی که از رشد فرهنگی بی بهره بوده است زن را جزء طبقات پست قرار داده و یا به آن ظلم روا داشته و در زیرپای قوانین و رسومات جاهلانه مصدوم ساخته ویا در زیر خاک جاهلیت زنده به گور ساخته است. و هر تمدنی که از رشد وفرهنگ بهره­مند بوده است تاج برتری بر سر زن نهاده و او را در حجاب احترام و هاله عفاف و قلعه امن عشق نگاهداری نموده است.

در جامعه ای که دختر بعنوان سنبل سرافکندگی پدر زنده به گور می شود، در همان جامعه دست دختری بعنوان سنبل شخصیت ممتاز توسط پدری به احترام بوسه زده می شود.

تفاوت برخورد این پدر با آن پدر با فرزند دختر تفاوت شخصیت آن دو پدر است؛

پدری درعمق ورطه جاهلیت غوطه ور گردیده و پدری در اوج فهم و درک و عرفان و پیامبری درجات تعالی را درنوردیده.

برهیچکس پوشیده نیست که شخصیت والای حضرت فاطمه سلام الله علیها تواضع دهنده پیامبر اکرم به سوی آن مقام است، لکن رفتار پیامبران نیز عملی نیست که فقط در حوزه خاص خانوادگی آنان قابل تفسیر باشد بلکه الگویی است برای همه انسانها در همیشه تاریخ.

این رفتار پیامبر عظیم الشأن نشاندهنده این معناست که هرگاه دختر در خانواده پدر مورد تکریم و عشق ورزی قرار گرفت، و زن مقام ویژه و والای خود را متعین ساخت جامعه به درجه عالی رشد خود دست یافته است.

بنابراین رابطه مرد وزن رابطه­ای احترام انگیز وعشق آمیز است و رابطه حاکم و محکوم نیست، زن بستر تولد و رشد و دامن تربیت و تعالی انسان است، زن کشتزاری است که در دامن آن بشریت کشت می شود و رشد می کند و میوه میدهد. هرگاه این کشتزار پاک نگاهداری شد و از آب و آفتاب صافی و منور بهره مند گشت، محصولی سرسبز، شکوفا و با نشاط خواهد داشت و هرگاه غیر از آن بود محصولی بی نشاط و خمود و مستعد خزان خواهد پرورد.

تمامی حکما و دانشمندان و جامعه شناسان نیک اندیش بر این باورند که زنان زمینه­سازان فرهنگ­های ماندگار و تربیت کنندگان فرزندان شجاع و استوارند و هرگاه آهنگ اصلاح در جامعه ای نواخته می­شود زمانی پرشتاب تر و عمیق تر و پرشورتر خواهد شد که زنان آن جامعه را دربر بگیرد.

از این رو هرگاه سلامت جامعه دغدغه ذهن مدیران آن جامعه باشد باید از زنان شروع شود و چنانچه مکتبی توانایی تأمین سلامت زنان را بطور کامل نداشته باشد، نسل بشر را در معرض تهدید دارد.

بنابراین درست است که همه انسانها اعم از زن و مرد باید برای تأمین سلامت خود کوشا باشند، لکن در ارزیابی حوزه اهمیت و اثربخشی حفظ سلامت زنان سلامت جامعه و سلامت نسل مردان سلامت فرداست. از این دیدگاه کتبی که پیرامون سلامت زنان نگاشته شده و بیماریهای آنان را مورد بحث قرار میدهد اهمیتی ویژه پیدا می­کند و کتاب دایره المعارف بیماریهای زنان که توسط محقق محترم جناب آقای دکتر محمد دریایی نوشته شده است نیز از این منظر تلاشی بسیار ارزشمند و خدمتی بسیار پربها برای بشریت محسوب می­گردد. و ایمان دارم که مشمول اجری مضاعف در بارگاه حضرت باریتعالی خواهد بود.

اما تفاوت اصلی و اساسی زن و مرد در مزاج و سرشت اوست و این تفاوت است که زمینه ساز مجموعه نظریات گوناگون پیرامون زن می شود و آن را  ممتاز      می­سازد.

اگر چنانچه به این زمینه واقف باشیم و به زیرساخت بدن زن آشنا باشیم، این اختلافات را طبیعی پنداشته و برخوردی منطقی و واقع بینانه با آن خواهیم داشت. از زمانیکه نطفه در رحم شکل می­گیرد، اگر محیط رحم سرد باشد و نطفه نیز از سردی برخوردار باشد جنین مؤنث شکل می­گیرد و زمان شکل گیری جنین موثر پنج هفته خواهد بود، در حالیکه جنین مذکر در مدت چهار هفته شکل می­گیرد. و این اولین تفاوتی است که بین مونث و مذکر نمایان می گردد. این افزایش زمان شکل گیری جنین     می­تواند در طول مدت بارداری نیز تفاوت ایجاد کند و زمان بارداری از نه ماه تا نه ماه و نه روز تفاوت داشته باشد.

زمانی که جنین مونث در رحم شکل گرفت، تغییرات بالینی مهمی در مادر پدید می­آید مثل اینکه چهره ای پفالو پیدا میکند یا مقداری لبها کلفت می شوند و ورمی محسوس در صورت و اندامها ایجاد می شود، تمایل به خواب در مادر افزایش می یابد، گرایش مادر به شیرینیها و خوراک های گرم مزاج بیشتر می شود و در مقابل غذاهای سرد مزاج واکنش منفی نشان می دهد و چه بسا در صورت مصرف دچار حالت تهوّع   می­گردد.

از نظر روحی حساس و زودرنج می شود ودقت عمل وی در موضوعات مربوط به زندگی بیشتر می گردد. و این حالت تا زمان وضع حمل و پایان شیردهی ادامه دارد. اگر بخواهیم سقف زمانی مشخصی برای این حالت در نظر بگیریم باید بگوئیم تا سی ماه این حالت به درازا می انجامد. و چنانچه حمل بعدی پسر بود تغییر حالت در مادر پدید می­آید و اگر حمل بعدی نیز مونث باشد همین حالت تکرار می شود.

تفسیر طب سنتی از چنین حالاتی بروز سردی جنس است، پس از تولد نیز وضعیت بالینی طفل دختر متفاوت است، سفیدی رنگ پوست، وزن بیشتر و رنگ موی بور و یا مشکی کم رنگ و یا سر کم مو و موی کرکی در بدو تولد طفل از حیث سردی نسبت به اطفال دیگر تمایز میدهد، به نحوی که چنانچه طفل دارای موی بلند و مشکی و یا خرمایی بود از گرمای بیشتری برخوردار است و اگر چنانچه موی روشن و نازک داشت و یا پراکندگی موی سر او کم بود از سردی بیشتری برخوردار است.

و این موضوع درسایر حالات وی نیز آشکار است، مانند اینکه مدت خواب طفل دختر بیشتر و عمیق تر است و واکنش او نسبت به رفتارها و رنگ ها و صداها کمتر است و استعداد او برای اختلال گوارشی بیشتر است و ممکن است توان هضم شیر را نداشته و گاهی استفراغ کند، چنانچه چنین حالتی پدید آید لازم است ، با خوراندن غذاهای گرم مزاج شیر مادر را گرم کرد و یا همزمان با آن بدن طفل بویژه شکم وی را به روغن زیتون و یا روغن کنجد اندود.

در امتداد رشد طفل  در دوره 7 ساله از حیث رفتارشناسی یک طفل کودک دختر را میتوان با یک اسباب بازی سرگرم کرد، لکن کودک پسر به بازیهای آرام بسنده نمی کند و باید بازیهای پرتحرکی را برای وی تدارک دید.

از دیدگاه بوعلی سینا دو عامل باعث رشد و حرکت در بدن انسان است؛ یکی رطوبت و دیگری حرارت، رطوبت عامل رشد است و حرارت عامل حرکت. این عامل بطور متعادل و همسو در بدن وجود دارند. هر گاه هر کدام کاهش یا افزایش یافت موجب تغییراتی اساسی در ساختار بدن و رفتار وی می گردد. بر اساس این دیدگاه رطوبت در تن طفل دختر بیشتر است و این عامل موجب آرامش و کندی حرکات و لطافت پوست و درشتی چشمان و زیبایی و تفاوت ساختمان صورت وی با پسر می شود.

علی ایحال این روند رشد و تحرک در بدن طفل ادامه می یابد تا در سنین بین دوازده تا چهارده سالگی، ضریب رشد در تن دختران نسبت به پسران افزایش می یابد. این تغییر در بروز اندام زنانه و وزن آشکار می گردد و این سن با شروع دوران قاعدگی همراه است. سن قاعدگی و یا افزایش آن به تناسب مزاج دختران متفاوت است. و این تفاوت تابع محورهای ذیل است:

1- مزاج سرشتی دختر

2- موقعیت جغرافیایی محل تولد و رشد

3- نوع غذای غالب

چنانچه مزاج سرشتی دختر گرم تر باشد و محل تولد و رشد آن در موقعیت جغرافیایی گرمسیری باشد و بیشتر غذای مصرفی وی گرم مزاج باشد سن قاعدگی کمتر خواهد بود و چنانچه، مزاج سرشتی وی سرد باشد و موقعیت جغرافیایی و محل تولد و زیست او سردسیر باشد و غذای وی نیز از نوع سردی ها، زمان بروز قاعدگی وی دیرتر خواهد بود.

مثل اینکه سن بروز قاعدگی یک دختر در عربستان از نه سالگی شروع می شود و در اهواز و آبادان یازده تا دوازده سالگی و در تهران سیزده سالگی و در آذربایجان و روسیه 14 تا 15 سالگی و در سیبری به 17 سالگی می انجامد.

همچنانکه شیب حرکت از گرما به سرما در موقعیت زیست سن قاعدگی را تغییر میدهد، مزاج دختر و مزاج غذای غالب وی نیز چنین نقشی را ایفا می کند، و علاوه بر آن عوامل فوق در رفتارهای بالینی دختر در هنگام قاعدگی اثر می­گذارد. یعنی اگر چنانچه مزاج وی سردی زیادی داشته باشد قاعدگی وی با درد همراه است و یا مقدار ریزش آن زیاد است واگر مزاج وی سرد نباشد قاعدگی توأم با درد ندارد.

بنابراین چگونگی قاعدگی نیز تابع سردی مزاج سرشتی کامل و یا مزاج اندام جنسی اوست.

از همین جا نوسانات اخلاقی و رفتاری زن شروع می شود و رفتار زنان در هنگام قاعدگی تغییر می­کند. بی حوصلگی، زودرنجی، آسیب پذیری روانی ، نگرانی بیهوده، آسیب پذیری جسمی زن در این زمان خیلی بیشتر از سایر زمانهاست. از این رو در سلسله دستورات اسلامی خیلی از رفتارها از وی سلب می گردد. مانند اینکه غسل و وضو و نماز ندارد و نزدیکی با وی غلط است و صیغه طلاق در این زمان جاری  نمی­شود.

و بدیهی است که مشورت با زنان در این شرایط با مشاوره­های منفی بافانه و مأیوسانه همراه خواهد بود ومشاوران در تمامی ابعاد منفی و احتمالات شکست موضوع را مورد توجه قرار خواهد داد. و انتظار حمایت جسورانه زن در این شرایط از تصمیمات مرد غیرعالمانه است، چون شرایط طبیعی تن زن شرایطی شبیه بیماری است. اگر بخواهیم نقش تأثیر حالت مزاجی فرد را در مشاوره های او درک کنیم، کافی است مقداری سرکه یا شربت آبلیمو و یا ماست و خیار بخوریم و موضوعی را مورد بحث قرار دهیم و سپس نتیجه بحث خود را با زمان دیگری که در آن شربت، عسل یا مقداری خرما و یا ارده شیره ویا شربت زنجبیل خورده ایم مقایسه کنیم، درخواهیم یافت که نحوه تصمیم گیری در این دو موقعیت کاملاً متفاوت خواهد بود و غذاهای سرد مزاج اثری منفی روی تصمیم سازی انسان دارد و برعکس غذای گرم مزاج بر شجاعت انسان در تصمیم گیری می افزاید.

بنابراین نباید نوسان رفتار زن در این شرایط را به حساب شخصیت وی بگذاریم، بلکه ناشی از تغییر طبیعت اوست.

یک زن که مزاج سرشتی او سرد است باردار می شود و چنانچه حمل او نیز دختر باشد، - سردی مزاج وی افزایش می یابد – و اگر چنانچه در طول بارداری از غذاهای سرد مزاج نیز استفاده کند، انقباض رحم او بیشتر می شود و وضع حمل طبیعی برای او شکل می گیرد و چنانچه این زن در موقعیت سردسیری و یا مرطوب مانند شمال کشور زندگی کند به این سردی نیز افزوده می شود و پزشک برای تسهیل وضع حمل از جراحی استفاده می کند و برای جراحی نیز لازم است تا از بیهوشی استفاده شود، ماده بیهوش کننده طب نوین نیز سرد کننده مغز و روان است، از این رو از میزان تحمل زن نسبت به مشکلات کاسته می شود - خونریزی ناشی از جراحی و نقاهت زایمان نیز نکته دوم و سومی است که به این وضعیت اضافه می شود – و چون برخلاف عرف طب سنتی غذاهای زن زایمان کرده نیز تعریف نشده و معمولاً از غذاهای سرد مزاج استفاده می شود و هیچ از کاچی تهیه شده با روغن حیوانی و غذاهای گرم قوت بخش برای زن زائو خبری نیست، از این جهت مجموعه عوامل سرد کننده تن و روان در این شرایط موجود است و کوچکترین حادثه میتواند زمینه را برای افسردگی زن فراهم نماید. لذا می بینیم که افسردگی پس از زایمان یک بیماری شایع در زنان می­شود. در حالیکه این افسردگی از دیدگاه طب سنتی امری طبیعی است و ناشی از سردیهای متواتر جسمی، مغزی و جنسی و روانی و غذایی است و کاملاً قابل پیشگیری و درمان است. و راه درمان و پیشگیری آن نیز در گرو تعدیل مزاج زن با خوراک گرمیهاست.

اگر افسردگی زن مورد توجه قرار نگرفت و بر این حالت باقی ماند و یا حتی به درمان افسردگی با استفاده از داروهای شیمیایی پرداخت، یکی از داروهای مورد استفاده برای افسردگی آمی تریپتیلین است که این دارو نیز دارای مزاجی سرد است، نشان سردی این دارو این است که زن پفالو و چاق می شود و خواب او افزایش می­یابد و تمایل جنسی زن کاهش پیدا می­کند. از سویی ، زمینه سردی شدید پدید آمده در تن و روان زن باقی است واز سویی دیگر خوراک داروی شیمیایی بر سردی زن افزوده است و این افزایش سردی موجب کاهش شدید تمایل جنسی زن و قصور او در روابط زناشویی و آسیب پذیری شدید روانی و زودرنجی وی می گردد و اینهمه موجب بروز اختلافات زناشویی در خانواده­ها و نهایتاً زمینه بروز طلاق  می­شود  و یکی از    زمینه­های بسیار مهم طلاق در دوران اول زندگی زناشویی در حقیقت اختلاف ناشی از اختلال رفتار جنسی است که معمولاً در دادنامه­ها ذکر نمی گردد.

به تعبیری دیگر تعدیل مزاج نقشی اساسی در زندگی زنان ایفا می­کند و همین روند در ساختمان بدن زن موجب بروز چاقی موضعی در اندام میانی می شود.

 

نقش مزاج زن در پذیرش نوع بیماری و رفتار اجتماعی

مجموعه تغییرات رفتاری  هرکس تابع مزاج اوست. زنان نیز از این قاعده مستثنی نیستند - و چون مزاج سرشتی زنان نسبت به مردان سرد است استعداد آسیب پذیری آنان نسبت به بیماری نیز بیشتر است و همین زمینه مزاجی در رفتار و تفکرات آنان اثر میگذارد و واکنشی متفاوت با مردان در مسائل بروز میدهد – و این تغییر واکنش امری طبیعی است و قابل ارزش گذاری نیست، همین نکته به تبع رطوبت و مزاج زن ، ریزبینی ، حساس و دقیق بودن و لطافت در رفتار و مهر و عطوفت بیشتر در زنان بیشتر است و حضور اینگونه احساس و نگرش و رفتار در کنار مرد موجب تعدیل خشونت و ایجاد انعطاف و دقت و همسو نگری می گردد.

در ادامه زندگی زنان بلحاظ سردی استعداد پذیرش بیماریهای سرد را بیشتر دارند – و چون سردی در نیمه دوم عمر یعنی از سی و پنج سالگی به بعد بیشتر می شود- گرایش آنان بسوی بیماری بیشتر می شود و این پدیده در افراد گرم مزاج در نیمه اول عمر اتفاق می­افتد.

بنابراین از دیدگاه طب سنتی و اسلامی طب زنان طبی متفاوت با طب مردان می شود- و باید بررسی بیماریهای زنان با نگاه و زمینه­ای متفاوت صورت بگیرد و تعریف تعادل سلامت برای زنان با تعریف تعادل سلامت برای مردان بطور جداگانه انجام شود -  همچنانکه در خیلی از معیارهای طب نوین نیز این موضوع مدنظر قرار گرفته است.

امیدوارم با درک مطالب کتاب نوشته شده توسط جناب آقای دکتر محمد دریایی که با وسعت نظر و اندیشه تدوین شده – و بیماریهای زنان را از دیدگاه دو مکتب طب نوین و طب سنتی و اسلامی بررسی نموده است – زمینه ای مناسب تر برای درمان بیماریهای زنان پدید آید و به روزی برسیم که تمامی بیماریها را قبل از بروز درمان کرده باشیم و ارزیابی نظام سلامت را از طریق توسعه پیشگیری بررسی نمائیم نه از طریق شمارش و بیماران و تعداد تخت های بیمارستانی.

 به امید موفقیت روزافزون نویسنده محترم و تمام دست اندرکاران نظام سلامت.


برچسب‌ها: مزاج
نوشته شده توسط محمدهادی صدری پور در ساعت 16:23 | لینک  | 

مقدمه مزاج انواع

 

مزاج‌شناسي يكي از علومي است كه از ديرزمان مورد توجه عام و خاص بوده است، همة انسان‌ها صرف‌نظر از ميزان سواد و رشته تحصيلي و گرايش اجتماعي نسبت به مفاهيم مزاج‌شناسي واقف بوده و هر كدام به تناسب ميزان فهمي كه از آن داشتند در تمامي شئون زندگي از اين علم بهره مي‌بردند.

تمامي كارشناسان رشته‌هاي مختلف علوم اجتماعي، صنعتي، معماري و كشاورزي، و طب و نجوم و تعليم و تربيت و علوم سياسي نيز بطور كامل از اين علم در موضوعات مورد بحث خود استفاده می کردند و ساختار نظام علمي خود را بر مبناي مزاج‌شناسي استوار مي‌ساختند.

از اين رو هيچ‌گاه جهت‌گيري علمي صنعت‌گران در خلق ابزار مورد نياز خود سويي مخالف نظام زيست پيدا نمي‌كرد و رودرروي قانون‌مندي‌هاي حاكم بر نظام طبيعت قرار نمي‌گرفت.

از زماني كه با ورود علوم جزءنگر غربي فرهنگ و تمدن شرقي تحت تأثير قرار گرفت و ساختار كلان حاكم بر فرهنگ خويش را از دست داد، اين علم نيز به انزوا كشيده شد و از صحنه كاربرد زندگي حذف گرديد. يك به هم ريختگي، بي‌نظمي، تكرار، دوباره‌كاري تفكرات و انديشه‌هاي ضدونقيض و نابساماني شديدي در طراحي نظام زيست پديد آمد كه موجب گرديد، تلاش صنعت‌گران و متفكران و انديشمندان علوم مختلف جهتي مخالف نظام كلان حاكم بر طبيعت پيدا كند در نتيجه قوانين و قواعد علمي وضع شده توسط آنان همه روزه نيازمند تغيير گردد.

از ميان همه رشته‌هاي علمي رشته‌اي كه بيشترين خسارت را با حذف علم مزاج‌شناسي متحمل گرديد رشته طب و درمان بود.

به نحوي كه با حذف مفاهيم سردي و گرمي از سيستم طب و درمان بخش عمده‌اي از بيماري از قلمرو تشخيص خارج شده و كارشناسان را دچار ابهام ساخت. مثلاً گفته مي‌شود زنجبيل درمان سردرد است لكن در مطالعات علمي انجام شده معلوم شد زنجبيل موجب درمان 70 درصد از درد بيماران گرديده ولي در 21 درصد موجب تشديد و در جمعيتي ديگر نيز موجب بروز خارش و اگزما است.

در حالي كه با ديدگاه مزاج‌شناسي زنجبيل يك داروي گرم است و مي‌تواند سردرد سرد را بهبود بخشد و هر گاه براي سردرد گرم مورد استفاده قرار گيرد موجب تشديد سردرد و چنانچه براي افراد داراي مزاج گرم و خشك استفاده شود باعث خارش و اگزما مي‌شود. به همين ترتيب اين قاعده مشمول تمامي غذاها، داروها و رفتارها نيز مي‌گردد.

براي شايع‌سازي اين علم و كاربرد آن در نظام زيست مردم لازم است يك نگاه عميق به تمامي عناصر طبيعي و غيرطبيعي افكنده شود تا مزاج آنها بررسي و قابل طرح گردد. اين كار مستلزم يك بررسي و تحقيق دامنه‌دار است كه توسط مؤلف در شرف انجام است كه انشاءالله با توفيق الهي بزودي مطالب جامع‌تري در قالب كتاب مزاج‌شناسي تقديم مي‌گردد.

قبل از اينكه آن كار اساسي انجام شود ضروري بود نموداري جامع لكن مختصر از مزاج شناسي را در جزوه‌اي تدوين و خدمت مردم عزيز تقديم شود تا ضمن فهم حوزه عظيم اين رشته در نظام زندگي، با صرف زماني محدود از اطلاعات ضروري بهره‌مند گرديده و با الفباي آن آشنا شوند و در عين حال مفاهيم مزاج‌شناسي را در زندگي خود تجربه كنند و اين كار موجب زمينه‌اي ‌گردد تا علاقمندان موضوع در رشته‌هاي مختلف، كاربرد آن را در موضوعات گوناگون پيگيري نموده و با نگاه‌هاي كارشناسانه ابعاد گوناگون اين بحث معطوف گردد و نظام زيست انسان ساختار خود را با نظام طبيعت سازگار و همسان نمايد تا امكان طراحي زندگي انسان‌ها موافق با نظام طبيعت و سرشت انسان گردد.


برچسب‌ها: مزاج
نوشته شده توسط محمدهادی صدری پور در ساعت 16:11 | لینک  | 

عقدنامه ازدواج را بدقتاز صفحات سند چند برگی ازدواجتان كدام یكی را بدقت خوانده‌اید؟

فقط صفحه مربوط به مهریه را یا صفحه شروط ضمن عقد را؟

یا صفحه‌ای كه نام و مشخصات شما و همسرتان را كنار تاریخ عقد ثبت كرده؟

شما در عقدنامه‌تان بیشتر دنبال خاطره‌ها می‌گردید یا واقعا می‌دانید روزی كه پشت سرهم
زیر صفحاتی را كه سردفتر تند و تند آنها را ورق می‌زند، امضا می‌كردید چه بار مسوولیتی را به دوش گرفته‌اید‌؟

حال و هوای حاكم بر دفترخانه‌های ازدواج وقتی زوج‌ها به همراه خانواده‌هایشان برای هرچه زودتر جاری شدن صیغه عقد هیجان‌زده شده‌اند، واقعا دیدنی است مخصوصا اگر سردفتر به چند خانواده به صورت همزمان وقت داده باشد و ازدحام جمعیت باعث كمبود وقت و سریع انجام‌شدن كارها شود. درست در چنین مواقعی است كه زوج‌ها وقتی با سند ازدواج روبه‌رو می‌شوند و می‌فهمند باید زیر تمام صفحات آن را امضا كنند تمایل دارند هرچه زودتر كار تمام شود بدون آن‌كه حتی كنجكاو شوند با این امضا‌ها زیر بار چه تعهداتی می‌روند.

بیشتر سردفترها فقط صفحات عقدنامه را ورق می‌زنند و بدون هیچ توضیحی درباره مندرجات سند با انگشت نشان می‌دهند كه زوج‌ها كجاها را باید امضا كنند در حالی كه سند ازدواج به خاطر مسئولیت ‌آور بودنش سندی مهم است كه زوج‌ها بخصوص خانم‌ها باید از بندبند آن مطلع باشند چون اگر غیر از این باشد وقتی پیچ و خم‌های زندگی شروع شود تمام امضاها دست و پاگیر می‌شوند.

یكی از بندهای عقدنامه می‌گوید: زوج ضمن عقد شرط كرد كه هر گاه طلاق بنا به خواسته زوجه نباشد و طبق تشخیص دادگاه، تقاضای طلاق ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوءاخلاق و رفتار وی نباشد زوج موظف است نصف دارایی خود را كه در زمان زناشویی با او به دست آورده یا معادل آن را با نظر دادگاه به صورت بلاعوض به زوجه منتقل كند پس اگر مردی این شرط را امضا كند مشمول موضوع تصنیف در دارایی‌های مشترك می‌شود و زن مطلقه می‌تواند با ارائه دادخواست این مبالغ را مطالبه كند.

شروط دوازده‌گانه

در یكی دیگر از بندهای عقدنامه آمده است زوج به زوجه وكالت بلاعزل با حق توكیل به غیر داد كه با رجوع به دادگاه و دریافت مجوز پس از انتخاب نوع طلاق خود را مطلقه كند. پیداست اگر مردی با این شرط موافقت كند زن می‌تواند در دادگاه اقامه دعوا كرده و تخلف زوج از شروط مندرج در عقدنامه را اثبات كند و با حكم دادگاه به دفترخانه رسمی طلاق مراجعه كند چون در این صورت از سوی زوج وكیل است كه اصالتا (شخص خودش) یا وكالتا (با انتخاب وكیل و تفویض وكالت به وی) خود را مطلقه كند.

نكته:تقریبا بیشتر حقوقدان‌ها و مشاوران خانواده بر این نكته اتفاق نظر دارند كه داشتن شروط ضمن عقد از داشتن مهریه‌های سنگین بهتر است چون شروط ضمن عقد تلاشی است برای برابر شدن حقوق زن و مرد.

پس لازم است مردها بدانند اگر پای چنین شرطی در عقدنامه را امضا می‌كنند حق طلاق را در صورت تحقق این دوازده شرط به همسرشان داده‌اند:

- خودداری شوهر از دادن نفقه زن به مدت 6 ماه به هر عنوان حتی با توسل به اجبار،

- سوءرفتار یا سوءمعاشرت زوج به حدی كه ادامه زندگی را برای زوجه غیرقابل تحمل كند،

- ابتلای زوج به بیماری‌های خطرناك و درمان‌نشدنی به نحوی كه دوام زندگی زناشویی را برای زوجه به خطر بیندازد،

- جنون زوج در مواردی كه فسخ نكاح شرعا ممكن نباشد،

- بی‌توجهی به رای دادگاه در مورد منع اشتغال زوج به شغلی كه طبق نظر دادگاه منافی با مصالح خانوادگی و حیثیت زوجه باشد،

- محكومیت شوهر به حكم قطعی به مجازات 5 سال حبس یا بیشتر یا به جزای نقدی كه بر اثر ناتوانی در پرداخت منجر به 5 سال بازداشت شود یا به حبس و جزای نقدی منتهی به 5 سال بازداشت یا بیشتر شود و حكم مجازات در حال اجرا باشد،

- ابتلای زوج به هر گونه اعتیاد مضر كه به تشخیص دادگاه به زندگی خانوادگی خلل وارد كند،

- زوج زندگی خانوادگی را بدون عذر موجه ترك كند یا 6 ماه متوالی بدون عذر موجه از نظر دادگاه غیبت كند،

- محكومیت قطعی زوج در ارتكاب به جرم و اجرای هرگونه مجازات اعم از حد و تعزیر كه آبروی زوجه را به خطر بیندازد،

- باردار نشدن زوجه از زوج بعد از 5 سال به علت عقیم بودن یا عوارض جسمی دیگر،

- مفقودالاثر شدن زوج و مراجعه نكردن به دادگاه 6 ماه بعد از مراجعه زوجه به دادگاه و ازدواج مجدد زوج بدون رضایت زوجه یا اجرا نكردن عدالت بین همسران به تشخیص دادگاه.

پس با تحقق هر یك از این شروط و اثبات آن در دادگاه، زن می‌تواند با استفاده از وكالت ضمن عقد با مراجعه به دادگاه خانواده و پس از قطعیت حكم نسبت به اجرا و ثبت صیغه طلاق در دفتر رسمی ثبت طلاق اقدام كرده و خودش را مطلقه كند.

شروط ضمن عقد

تقریبا بیشتر حقوقدان‌ها و مشاوران خانواده بر این نكته اتفاق نظر دارند كه داشتن شروط ضمن عقد از داشتن مهریه‌های سنگین بهتر است چون شروط ضمن عقد تلاشی است برای برابر شدن حقوق زن و مرد اما مهریه پولی است كه زیاد هم نسبت به وصول آن نمی‌توان امیدوار بود. برای همین زوج‌ها قبل از جاری شدن صیغه عقد می‌توانند توافق كنند تا حقوقی چون حق تحصیل، اشتغال، حق انتخاب محل سكونت یا شرط تضمین پرداخت مهریه از سوی یك یا 2 نفر از اعضای خانواده یا آشنایان زوج را در عقدنامه درج كنند.

در واقع شرط وكالت در طلاق یا همان چیزی كه مردم به عنوان حق طلاق می‌شناسند هم از جمله این شروط است. این شرط به زن حق می‌دهد تا خود را وكالتا طلاق دهد یعنی زن وكیل مطلق از طرف شوهر خود باشد كه هر زمان بخواهد یا پس از تحقق امری معین و اثبات آن در دادگاه خود را مطلقه كند.

البته درج این شرط در عقدنامه به این معنی نیست كه دیگر مرد نمی‌تواند همسرش را طلاق دهد. در واقع مرد در شروط ضمن عقد فقط به صورت وكالتی این حق را به همسرش می‌دهد و زن هم به عنوان وكیل در طلاق این را می‌داند كه این حق یا شرط ضمن عقد به معنای انتقال كامل و مطلق حق از سوی شوهرش نیست و مرد هم می‌تواند بنا بر شرایطی از این حق استفاده كند.

بد نیست بدانید كه شروط ضمن عقد با محتوایی چون ممنوعیت ازدواج دوم برای مرد، عدم نزدیكی یا طلاق در مدت معین مثلا 5سال قابلیت اجرا ندارد اما می‌تواند زن در شروط ضمن عقدش این نكته را بگنجاند كه مثلا مهریه او به دخترش تعلق بگیرد (شرط صلح مهریه به فرزند
بخوانید

برچسب‌ها: روانشناسی
نوشته شده توسط محمدهادی صدری پور در ساعت 15:26 | لینک  | 

"ايـن متــن را جـــدي بگيـريم"
احترام به بزرگترها را فراموش نکنیم
فرزند عزيزم:


آن زمان که مرا پير و از کار افتاده يافتي،
اگر هنگام غذا خوردن لباسهايم را کثيف کردم ويا نتوانستم لباسهايم را بپوشم
اگر صحبت هايم تکراري و خسته کننده است
صبور باش و درکم کن
يادت بياور وقتي کوچک بودي مجبور ميشدم روزي چند بار لباسهايت را عوض کنم
براي سرگرمي يا خواباندنت مجبور ميشدم بارها و بارها داستاني را برايت تعريف کنم...
وقتي نميخواهم به حمام بروم مرا سرزنش و شرمنده نکن

وقتي بي خبر از پيشرفتها و دنياي امروز سوالاتي ميکنم،با تمسخر به من ننگر
وقتي براي اداي کلمات يا مطلبي حافظه ام ياري نميکند،فرصت بده و عصباني نشو
وقتي پاهايم توان راه رفتن ندارند،دستانت را به من بده...همانگونه که تو اولين قدمهايت را کنار من برميداشتي....

زماني که ميگويم ديگر نميخواهم زنده بمانم و ميخواهم بميرم،عصباني نشو..روزي خود ميفهمي
از اينکه در کنارت و مزاحم تو هستم،خسته و عصباني نشو
ياريم کن همانگونه که من ياريت کردم
کمک کن تا با نيرو و شکيبايي تو اين راه را به پايان برسانم

فرزند دلبندم،دوستت دارم


دوست هاي خودتان رو هم از اين متن محروم نگذاريد


برچسب‌ها: روانشناسی
نوشته شده توسط محمدهادی صدری پور در ساعت 15:20 | لینک  | 

249

کپسول کبد

دارویی مناسب برای انواع مزاج میباشد که باعث تقویت کار کبد شده و کارکرد کبد را تنظیم می کند، کمک به پاكسازی بدن از اخلاط محترقه و سوخته، كمك به برطرف شدن انواع مشكلات پوستی مانند انواع اگزما و خارش، جوش و لك، تیرگی پوست بدن و تیرگی اطراف چشم،كمك به متعادل ساختن حرارت كبد و كمك به بـازسازی عملكرد طبیعی آن، کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن و بالابردن مقاومت بدن در برابر بیماریها.

استفاده این کپسول با شربت اخلاط تاثیر فوق العاده ای در درمان دارد.

250

کپسول کیست و توده (2)

ازبین برنده قوی کیستهای بدن و توده ها منجمله  کیست رحم ، فیوم و میوم و.../بهمراه کپسول کیسا وتوده 1 موثرتر است.

251

کپسول کیست وتوده (1)

از بین برنده قوی کیستهای بدن و توده های  من جمله کیست رحم ، فیوم و میوم و...

252

کپسول مسهل گیاهی

ترکیبات: هلیله زرد، گل محمدی و ...

موارد مصرف: ضد یبوستهای دائمی و مزمن، مسهل قوی.

253

کپسول مفتاح

تقویت كننده تخمدانها، بالابردن قدرت فولیکول سازی (تخمك سازی) تخمدانها، کمک به برطرف شدن نامنظمی عادت ماهیانه(پریود) خانمها، خصوصاً عقب افتادن طولانی مدت پریود، کمک به باروری خانمهای نابارور (خصوصاً خانمهای با طبع غالب بلغم)، به درمان كیست تخمدان كمك می نماید.

254

کپسول ملین

کمک به برطرف شدن یبوست وپاک شدن احشاء ازفضولات و همچنین کمک به دفع اخلاط فاسد سودا، صفرا و بلغم پس از نضج یافتن.

255

کپسول ناظم زنان

تنظیم کلیه هورمونهای زنانگی ، تنظیم  پرولاکتین،عوارض یائسگی  وبرداشتن رحم مانند گرگرفتگی .

256

کپسول نقرس

کمک به درمان بیماری نقرس و پیشگیری از عوارض آن.

257

کرم  رز

كمك به درمان جوش، آكنه، لک، کک و مک صورت، همچنین سفیدكننده پوست نیز می باشد (مخصوص پوستهای چرب).

258

کرم بابونه

خاصیت ضدالتهاب و ضد حساسیت گیاه بابونه در این کرم موجب از بین رفتن جوشهای پوستی شده و پوست را صاف، شفاف و روشن نگه می دارد.

259

کرم بنفشه

نرم، لطیف و روشن کننده پوست دست وصورت می باشد. همچنین به عنوان كرم مرطوب كننده (كرم روزانه) نیزمی باشد، به كاهش التهاب وقرمزی جوشهای صورت (خصوصا جوشهای چركی) كمك نموده، خنک کننده و آرام کننده پوست دست وصورت (بعنوان کرم روزانه) می باشد. این کرم برای پوستهای  معمولی و خشک مناسبترمی باشد.

260

کرم ترمیم

جهت ترمیم و  از بین بردن محل زخم ، ترک دست و پا.

261

کرم دور چشم جدید

جلوگیری از خشک شدن و چروک خوردن پوست اطراف چشم.

262

کرم رازیانه

ویژه بانوان ، جهت رفع چین و چروک پوست پس از زایمان ، درمان تکمیلی هیرسوتیسم (موهای زائد صورت بانوان) ، ضد جوشهای هورمونی ، نرم و شفاف و مرطوب کننده ، ضد آفتاب برای خانم ها/در افراد گرم مزاج امکان ایجاد جوشهای کوچک زیر پوستی می شود.

263

کرم شباویز

کمک به افزایش لذت جنسی و همچنین برطرف شدن انزال زودرس آقایان.

264

کرم ضد آفتاب

محافظ پوست در برابر اشعه خورشید، بالا بردن تحمل پوست در برابر اشعه خورشید.

265

کرم ضد لک جدید

کم رنگ کننده و از بین برنده لک های پوستی، روشن و سفید کننده پوست و رنگ چهره.

266

کرم ضدآفتاب آنا

به حفاظت پوست دربرابر نور خورشید كمك نموده،پوست راخنك وروشن می نماید. لازم به ذکراست که به دلیل استفاده از زینک اکساید در کرمهای ضد آفتاب موجود در بازار این کرمها به مرور، خود باعث لک صورت می شوند.

267

کرم کلوژنه ضد چروک

الاستین و کلاژن دارای پروتئین هایی است که سلول های تشکیل دهنده بافت پوست را ترمیم کرده و سبب کشیده شدن پوست و صاف شدن چروک ها می شود.

268

کرم گل همیشه بهار

کاهش آسیب های پوستی، مرطوب، شفاف و با طراوت کننده پوست.

269

کرم لطیف

كمك به درمان جوش، آكنه، لک صورت، روشن کننده و سفید کننده پوست صورت بوده، به آرامی لایه برداری می نماید، به عنوان پایه آرایش و نگهداری آرایش استفاده می شود.

270

کرم مرطوب کننده

بالا بردن رطوبت پوست و نرم کننده آن.

271

کرم­های ویتامینه

مرطوب کننده، ضد جوش، ضد آفتاب، ضد لک.

272

لوسیون درمانگر(موضعی)

درمان درد مفاصل، آرتروز و زانو درد، دیسـك كمــر و سیاتیـك، اسپاسـم عضلانی و رفع گرفتگی و خشكـی عصب هـا و رباط ها.

273

لوسیون شبنم

شستشو دهنده وتمییزکننده پوست، نرم ولطیف كننده پوست (خصوصاپوستهای خشک)، پاك كننده پوست ازآلودگیها (گردوغباروآلودگیهای ناشی ازآلودگی هوا) و شاداب كننده پوست، آماده كننده پوست برای استفاده ازكرم، ماسك وولوازم بهداشتی و آرایشی (قبل ازاستفاده ازكرم ولوازم آرایشی استفاده می شود)، تركیبی مناسب برای شستشو و پاك نمودن كرم،ماسك ولوازم آرایشی ازروی پوست.

274

لوسیون منافذ پوست

جهت بستن منافذ بسیار باز پوست(بعضی از پوستها منافذ پوست آنها بیش از اندازه می باشد ) (در صورت  مزاج گرم و کبد گرم مزاج فرد اصلاح شود).

275

ماسك شبنم

مكمل كرم لطیف وكرم گلایول در برطرف نمودن آكنه و كك و مك صورت می باشد،خصوصا پوستهای خشك.

276

ماسك ضد موهای زائد صورت

ترکیبات: بذر بارباد، رازیانه، طحین.

از بین برنده موهای زائد صورت، ضـد لـك، لطیف كننده پوست صورت.

277

ماسك نشاط (گیاهی)

رفع پیری پوست و از بین بردن چین و چروك صورت.

278

ماسک صورت آدنا (آلئوورای سابق)

كمك به شادابی و لطافت پوست صورت، کمک به پاکسازی صورت و جمع آوری  جوشها وچربیهای زیرپوستی، کمک به برطرف نمودن منافذ پوست صورت، کمک به درمان جوش، آكنه و لک صورت.

279

ماسک گلبرگ

پاکسازی کننده صورت بوده، به درمان لك ،كك ومك،جوش وآكنه وهمچنین به بسته شدن منافذپوست ،خصوصا افراد با پوست چرب كمك می نماید.

280

محلول سینا (مالیدنی)

کمک به برطرف نمودن موهای زائد بدن خصوصاً موهای زائد صورت خانمها (هیرسوتیسم).

281

معجون 110

تقویت كننده وافزایش دهنده قوه باه. افزایش دهنده حجم مایع منی، كنترل كننده انزال زودرس و تقویت كننده عمومی بدن، خصوصاً اعضاء رئیسه می باشد.

282

معجون آرامش

به درمان شب ادراری، احتلام شبانه، سستی کمر، زودانزالی و ترشح نابجا از سینه ها (گالاکتوره) كمك می نماید.

283

معجون اسطوخدوس

تقویت کننده اعصاب مغز ودماغ بوده، به برطرف شدن مشکلات دماغی ناشی ازسردی وهمچنین تقویت حافظه ودرمان كابوس شبانه كمك می نماید. مناسب افرادی که فعالیت فکری بالائی دارند،خصوصا پشت کنکوریها ودانشجویان.

284

معجون اسطوخودوس

داروی تخصصی جهت پاکسازی سودای مغز و تقویت مغز و حافظه.

285

معجون اطریفل جامع

به برطرف شدن رطوبات (بلغم) اضافی مغز، نزله ، زكام وسردردکمک نموده،همچنین به بهبود بیماریهای اعصاب مركزی ناشی از سردی و رطوبت (بلغم) اضافی مانند صرع و تشنج، ام-اس و.... كمك نموده،همچنین عملکرد معده، قوای رئیسه، مغز و اعصاب راتقویت می نماید.این تركیب ملین نیزمی باشد.

286

معجون اطریفل غددی

کمک به درمان کم کاریهای غددی وعوارض ناشی ازاین کم کاریها،خصوصاکم کاری تیروئید.

287

معجون آنتی بلغم

کمک به نضج و دفع بلغم بدن  و خشک کردن رطوبات اضافی  و بیماری های ناشی از بلغم.

288

معجون تقویت قوای جنسی

این معجون ترکیبی از چندین ماده طبیعی گرم و پر انرژی است و در افزایش قوای عمومی بدن، تقویت قوای جنسی، افزایش میل جنسی و افزایش تعداد اسپرم ها موثر است.

نحوه مصرف: جهت تقویت قوای جنسی یک قاشق غذاخوری 30 دقیقه قبل از معاشرت استفاده شود.

289

معجون تقویت معده

رفع ضعف معده و تقویت معده و گوارش و آروغ و ترشی و کمک به رفع درد معده.

290

معجون حافظ

به تقویت حافظه و جلوگیری از سفیدشدن مو كمك نموده، همچنین به درمان سینوزیت، خلط پشت حلق و نزله كمك می نماید.

291

معجون سنگ شکن

پاکسازی کلیه از مواد زائد و شن و سنگ موجود.

292

معجون شب ادراری

جلوگیری از شب ادرای وکنترل ادرار.

293

معجـون شفـاء

این ترکیب حاوی انواع ویتامین ها و املاح سلنیوم، کبالت، روی، منیزیوم و ... می باشد.لذا این تركیب یك آنتی اكسیدان بسیارقوی دربرابر رادیكالهای آزاد و مواد سمی تولید شده در بدن می باشد. رادیكالهای آزاد عامل بسیاری از بیماریها، خصوصا سرطانها و عوارض ناشی از بیماری دیابت می باشند.

294

معجون کبیر

منضج و مسهل بلغم می باشد. در کلیه بیماریهائی که منشاء آنها بلغم باشد، مورد استفاده داشته و به درمان این بیماریها کمک می نماید. مانند: بلغمی شدن رحم وتخمدانها، آلزایمر و کندی و ضعف حافظه ،کندی قدرت هضم معده ، نفخ و ورم معده.

295

معجون لبوب

تقویت کننده عمومی بدن ( اعضاء رئیسه) می باشد. به افزایش تولید اسپرم و افزایش تحرک آن، به درمان سستی کمر و انزال زودرس، به بقاء وتقویت میل و قوه باء در افراد سنین میانسالی و پیری كمك می نماید. مناسب برای ورزشکاران و قهرمانان ورزشی. به افزایش بنیه بدنی افرادی که دارای فعالیت بدنی و شغل فیزیکی  باشند،كمك می نماید.

296

معجون ماسک ادرار

جلوگیری از بی اختیاری و کنترل ادرار.

297

مفرح قلب و اعصاب

تقویت کننده اعصاب، ضد ناراحتی روحی نظیر دلشوره، افسردگی، وسواس، مفرح، تقویت اعصاب در درمان انزال زودرس، برطرف کننده کسالت، نفخ، دافع مالیخولیا و سرسام.

298

منضج اخلاط ثلاثه

جهت پاکسازی بدن از اخلاط غیر طبیعی و تنظیم کننده اخلاط طبیعی بدن، جوش، لک و بیماری های پوستی با مشارکت کبد، تقویت دماغ، تصفیه کننده خون، تقویت معده، افزایش بینایی، اصلاح کبد و کلیه و قلب، لینت مزاج، کم خونی، دردها و اورام مفاصل، تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از بیماری ها.

299

منضج بلغم

این منضج در افرادی که غلبه بلغم دارند به مدت دو هفته، هر شب یک بار تجویز می شود. در روز آخر 1 قاشق غذاخوری از مخلوط سنا و گلسرخ را مثل چای دم کرده و با 1 قاشق چای خوری روغن بادام شیرین مخلوط نموده و به عنوان مسهل خلط مصرف شود.

300

منضج سودا

این منضج در افرادی که غلبه سودا دارند به مدت دو هفته، هر شب یک بار تجویز می شود. در روز آخر 1 قاشق غذاخوری از مخلوط سنا و گلسرخ را مثل چای دم کرده و با 1 قاشق چای خوری روغن بادام شیرین مخلوط نموده و به عنوان مسهل خلط مصرف شود.

301

منضج صفرا

این منضج در افرادی که غلبه صفرا دارند به مدت یک هفته، هر شب یک بار تجویز می شود. در روز آخر 1 قاشق غذاخوری از مخلوط سنا و گلسرخ را مثل چای دم کرده و با 1 قاشق چای خوری روغن بادام شیرین مخلوط نموده و به عنوان مسهل خلط مصرف شود.

302

هفت گل (تقویت معده)

ضد بلغم معده و دستگاه گوارش، جهاز هاضمه، رفع نفخ و ورم معـده و روده­ها، رفع IBS و كولیت، رفع سوء هاضمه.

 


برچسب‌ها: دارو
نوشته شده توسط محمدهادی صدری پور در ساعت 15:17 | لینک  | 

36

پودر نسیم

فرونشاندن حرارت كبد، درمان كهیر و اگزماهـای صفراوی، تب بر، درمان آبلـه مرغـان و بسیـار مـؤثر در درمـان جوش های صفراوی.

در کهیر، اگزما و آبله مرغان بنا بر تشخیص پزشک یا حکیم 1 الی 2 بار در روز.

موارد منع مصرف: زنان باردار و افراد سرد مزاج.

37

پودر(پی . اس - P.S )

به درمان التهاب، خارش و حساسیت حنجره كمك می نماید. به درمان سرفه های خشك و سوزش گلو و به تخلیه خلط از سینه و در نتیجه به درمان آسم و برونشیت كمك نموده، همچنین به رسائی حنجره در افرادی كه به كار مداحی و آواز اشتغال دارند كمك می نماید.

38

پودرآبزن

كمك به درمان عفونت، خارش وترشح نابجای زنانگی. كمك به درمان انبساط (افتادگی) دهانه رحم، خصوصا پس ازانجام زایمان طبیعی.

39

پودررهائی

به كاهش تری گلیسرید و كلسترول (چربی خون) و پاكسازی عروق ازرسوب چربی (آترواسكلروز) و همچنین درمان كبدچرب كمك می نماید. (مكمل كپسول چربی خون و كپسول دیابت)

41

پودرسبز

به كنترل فشار خون عصبی، كنترل اشتها، خصوصاً اشتهای كاذب عصبی كمك می نماید. همچنین به آرامش اعصاب و برطرف نمودن نفخ و ورم معده وروده ناشی از مشكلات عصبی كمك می نماید. ازجذب قند و چربی درروده جلوگیری نموده ،درنتیجه به كنترل قند و چربی خون، كاهش وزن، درمان چاقی ودرمان كبد چرب كمك می نماید. به برطرف شدن رطوبات اضافی بدن (پف بدن) و در نتیجه كم شدن سایز بدن كمك می نماید.

42

پودرشباب

تقویت مغز(دماغ)، تقویت حافظه دردانش آموزان،دانشجویان وكنكوریها.كمك به برطرف شدن ضعف، سستی و بی حالی خانمهائی كه دچاركم خونی و افت فشار می شوند. به منظورجبران انرژی  ازدست رفته در ورزشكاران.

43

پودرمتین

کمک به کارکرد طبیعی مزاج نوزادان وکودکان وبرطرف شدن یبوست و بازشدن اشتها و وزن گرفتن کودکان.

44

تقویت کننده مو پراهوم

جلوگیری از ریزش موی سر و کمک به رشد مجدد،در افرادی که قبلاً دچار ریزش مو شده اند.

این دارو در هر دو جنس مرد و زن به صورت تجربی موثر بوده است.

طریقه مصرف: روزی 2 مرتبه هر بار 1 سی سی از محلول را با سرنگ کشیده و به صورت قطره ای روی پوست سر ریخته و آرام با انگشتان ماساژ دهید.

45

تونیك مو و ابروی گل گیس

ضد قارچ و باكتری های بیماری زای پوستی، ضد خارش و ریزش مو، تقویت كننده پیازچه مو و كمك به رشد مجدد آن.

46

جوشانده ریحانه

كمك به برطرف شدن عفونتهای زنانگی و برطرف شدن ترشحات رنگی و بدبوی خانمها و دوشیزگان.

47

جوشانده کلیه

 

کاهش دهنده عالی اسید اوریک خون، درمان نقرس، رفع ورم های با منشأ کلیوی، جوشانده کلیه یک سنگ شکن بوده و با شستشوی کلیه جلوی تشکیل سنگ را می گیرد.

48

چای تیمولا

ضد سرماخوردگی، خلط آور، ضد سرفه، رفع سینوزیت و ضد نفخ دستگاه گوارشی.

همزمان می توان از تیمولا بعنوان بخور جهت تسریع در بهبودی استفاده نمود.

51

حب اطریفل گشنیزی

تقویت معده و کبد، درمان سردرد،‌گوش درد،‌درد چشم که به سبب بخارات معده باشد، ‌نزله و زکام مزمن، وزوز گوش، منع بخارات از دماغ، منع ریختن سودای سوخته به معده، سردرد ناشی از پرخوری.

52

حب پادزهر احمدیه

خونریزی رحم و سایر نقاط بدن، ضد عفونی روده ها، ضد بی تابی و هیجان و طپش قلب و ناراحتی عصبی، وحشت، اضطراب، اصلاح کبد و کلیه، زخم معده و روده، ضد نفخ، سوء هاضمه، افزایش گلبول سفید و قرمز خون، تقویت سیستم ایمنی و برای سرطان های مختلف بخصوص سرطان خون.

53

حب کچوله (حب الشباب یا حب جوانی)

برای لینت مزاج پیران، یبوست و سستی بسیار مفید است. قوت هضم بسیار به معده و روده می دهد. استسقا و تهیج صورت را از بین برده، ترش کردن غذا را رفع، تقویت اشتها رفع سستی کمر و درد مفاصل و سلسل البود (تکرر و قطره قطره شدن ادرار) و احتلام زیاد و رفع استهال دائمی (دفع غذاهای هضم نشده و آبکی) را نموده و در حفظ قوای جوانی مفید است.

54

حب کیست

از بین بردن کیست های تخمدان، مدر، تقویت رحم، از بین برنده مواد زائد بدن، توده ها را حل و دفع می کند، درمان ترشحات عفونی و سفید رنگ و سیلان رطوبت رحمی، تنظیم قاعدگی، دردهای زیر شکمی.

55

حب مشکل گشا

پیشگیری از قند و عواض آن، ورم مزمن روده و دردهای مفاصل و اندام ها، دفع رطوبت بدن و چاقی اضافی در بدن، دفع سموم بدن از راه روده و ادرار، بیماری های سرد اداری تناسلی، دفع سنگ و شن و کلیه،‌ضد عفونی کننده، سرفه رطوبتی کهنه، ‌آب مروارید، منضج و مسهل و ملین ریاح و اورام سرد و بلغمی،‌ مانع فساد اخلاط، منع نزلات، بدبویی بینی، زخم های دهانی و لثه، قطع خونریزی لثه، تقویت باه، رفع اسهال بلغمی، نقرس، درد سیاتیک.

56

حب نزله

نافع زکام و نزولات، درمان سرفه، تقویت باه، تقویت هاضمه، نشاط آور، منع اسهال، تقویت کننده معده، ‌مفرح، تقویت حافظه، خلط آور، ضد نفخ.

58

دم كرده طراوت

تب بر و تقویت كننده سیستم ایمنی بدن بوده، به برطرف شدن عفونتهای ریوی، سینوسها و مجاری تنفسی (سرماخوردگی،برونشیت وآسم) كمك می نماید.

59

دمنوش اسطوخودوس

تقویت کننده بدن، مغز، قلب، کبد و معده بوده و دم کرده آن در تمام عفونت های مجاری تنفسی، آسم، سیاه سرفه و سرماخوردگی مفید است.

61

دمنوش افتیمون

درمان بیماری های مغزی و عصبی مثل سردرد و تشنج، افسردگی،‌کابوس، وسواس، درد مفاصل، کرم و نفخ معده. قلب را تقویت کرده و نشاط آور می باشد. مصرف آن همراه با گل گاوزبان و بادرنجبویه نشاط آنها را بیشتر می نماید.

62

دمنوش آویشن

ضد نفخ، ضد تشنج، ضد اسهال، تسکین دهنده درد مفاصل، و رفع سرماخوردگی، دفع رطوبت معده و کبد و ریه.

63

دمنوش بابونه

تقویت کننده اعصاب و معده، ضد التهاب، بر طرف کننده زخم­های دهانی و بثورات جلدی بوده و در درمان زخم معده و سردرد، اختلالات قاعدگی و دیسمنوره مصرف می­شود.

64

دمنوش ثریا

ضد اسپاسم قوی، تنظیم عـادت ماهیـانـه، بند آورنده خونریـزی شدیـد قاعدگـی، درمــان درد رحم، بهبود زخـم رحـم، منـوراژی، درمـان ریتارد رگل و مؤثر در درمان آمنوره.

65

دمنوش دارچین

روشن کننده بینایی، تقویت قلب، مغز، کبد و قوای جنسی و باز کننده گرفتگی رگ های کبد و طحال، نفخ و بدبویی دهان کاربرد دارد.

66

دمنوش دیابت (گیاهی)

ضد صفرا و سودا و بلغم.

دارای اثرات عالی در درمان دیابت نوع I و –II تقویت کننده پانکراس و کبد، ضد غلضت خون و تصفیه کننده قوی بدن.

67

دمنوش رازیانه

ضد نفخ، تقویت­کننده معده و بینایی، زیادکننده شیر، ادرار و حیض، دفع­کننده سنگهای مجاری کبد و کلیه.

68

دمنوش رماتیسم

ترکیبی از موثرترین گیاهان در درمان کمکی رماتیسم بعد از اصلاح مزاج و تغذیه .

69

دمنوش زنجبیل

درمان استفراغ، سوء هاضمه، نفخ معده و روده، یبوست، گرفتگی مجاری صفراوی. برای پیشگیری از سرماخوردگی در فصول سرد مفید است.

70

دمنوش سنبل الطیب

تقویت کننده دهانه معده و کبد، زیاد کننده ادرار و حیض، درمان بی قراری، فشارهای عصبی، تشنج و کولیک های گوارشی، نفخ معده و رفلاکس.

71

دمنوش قلب

تقویت كننده قلب و عروق، درمان كمكی هایپرتاسینون، درمان كمكی هایپركلسترولمی، ادرارآور، پیشگیری از تصلب شرائین، پائین آورنده اوره و اسید اوریك.

72

دمنوش گزنه

افزایش دهنده ادرار، حیض، شیر و عرق، پایین آورنده قند خون و اسید اوریک بوده و در درمان بیماری های تنفسی، گوارشی، گرفتگی رگ های کبد و طحال کاربرد دارد.

73

دمنوش گل گاوزبان

نشاط آور، آرام بخش، ادرار آور، تقویت کننده قلب، مغز و کبد، گرفتگی صدا،‌ برطرف کننده علائم سرماخوردگی، سرفه و تنگی نفس و نیز موجب نیکویی رنگ چهره می شود.

75

دمنوش مفاصل

درمان درد مفاصل، آرتروز، روماتیسم و آرتریت روماتوئید.

76

دمنوش ملیس

رفع درد قفسه سینه و سوزش ناشـی از ناراحتی های قلبی، مفرح و نشاط بخش.

77

دمنوش ناردین

موثر در درمان میگرن، سردردهای مزمن سینوزیت، خواب آور، آرامبخش، مفرح.

78

دمنوش نعناء

تقویت قلب، معده و نیروی هاضمه، تحریک نیروی جنسی، ضد اسپاسم، ضد نفخ، ضد میکروب و انگل روده، رقیق کننده خون، تسکین دهنده درد و برطرف کننده سوء هاضمه.

79

دورة لاغری پژوهش

کمک به کاهش وزن.

روزانه 3-5 کپسول ( وسط هر وعده غذایی 1 الی 2 عدد میل شود).

پودر فیجن به صورت نمک پاش روی غذا استفاده شود.

10 دقیقه بعد از اتمام غذا 15 قطره از افشره لیمو در نصف فنجان آب مخلوط میل شود.

80

دوره دیابت

به کنترل قند خون(دیابت) وعوارض ناشی ازقندخون در بیماران دیابتی كمك می نماید.

81

دوره سینوزیت

به درمان قطعی سینوزیت، سردرد ناشی از سینوزیت (دردپیشانی، شقیقه وگونه ها) خلط پشت حلق، حساسیت های فصلی و آبریزش كمك می نماید.

82

بر طرف کننده فیبروم رحم

کمک به برطرف شدن فیبروم رحم وعوارض ناشی ازاین بیماری.

83

دوره گیاهی درد مفاصل

کمک به درمان درد، سفتی، خشکی، ساییدگی ودرد سوزشی ناشی از آرتروز مفاصل، برطرف کننده رسوب بلغم گچی در مفاصل(بلغم جصی)، کمک به درمان دردهای رماتیسمی.

84

دوره گیاهی دیسکوپاتی

کمک به درمان بیماری دیسک مهره های گردن وکمروبیماری سیاتیک و برطرف شدن عوارض ناشی ازاین بیماریها.

85

دوره گیاهی کیست تخمدان ، عفونت رحم

به درمان کیست تخمدان ، عفونت رحم واختلال عادت ماهیانه كمك می نماید.

86

دوره لاغری  فیتنس

به کاهش اشتها و از بین بردن چربیهای زائد بدن و در نتیجه به برطرف نمودن چاقی و ایجاد تناسب اندام كمك می نماید.

87

دوره نارسائی کلیه

کمک به پائین آمدن اوره،اسیداوریک وکراتینین خون ،خصوصا درافرادی که دچارکم کاری ویانارسائی کلیه می باشند.

88

دوسین

درمان غلظت خون، فشار خون عفونت های داخلی بدن، پروستاتیت و عفونت های ادراری و تکرر ادرار، درمان سنگ های کلیه و مثانه، درمان انواع سرطان ها (به صورت Full Dose)، کند و یا متوقف کردن رشد غده های سرطانی، تقویت کننده سیستم ایمنی بدن، افزایش میل جنسی در مردان، به همراه حجامت عام در افزایش تعداد اسپرم و درمان ناباروری حاصل از آن مؤثر است، در شکستگی های استخوان مصرف خوراکی و ضماد دوسین روی محل شکستگی باعث تسریع ترمیم شکستگی می شود.

89

دهانشویه گیاهی سالویا salvia

ضد عفونی كننده بسیار قوی، درمان عفونت های دهان و فارنژیت، رفع آنژین و ورم لوزه، تقویت لثه ، درمان آفت و تاول دهان، رفع لقی دندان.

90

روغن ابروی هاریکا

ترکیبی از روغن خالص فندق، روغن مورد و ...

موارد مصرف: تقویت و پرپشت کننده مژه و ابرو، مرطوب کننده و لطافت بخش پوست.

91

روغن اسطوخدوس

رفع خستگی و ایجاد آرامش به صورت ماساژ موضعی، تسکین دردهای عضلانی، موثر جهت جلوگیری از خواب رفتن دست و پا، جهت بیماری های پوستی و...

92

روغن اسفند

موثر برای درمان، رعشه، سستی، پریدن ناگهانی اعضای بدن، تسکین درد کمر، سیاتیک و سردی کلیه و...

93

روغن آویشن

افزایش سرعت گردش خون، ضد درد سیاتیک، کمک به درمان بیماری های فلج عضلانی و بی حسی اعضا و...

94

روغن بابونه

رفع ترک پوستی ناشی از سرما، تسکین سریع درد، رفع کننده ورم و التهابات و...

95

روغن بادام تلخ

درمان آرتروز، تقویت موی سر و ابرو، ضد جوش ولک، درمان ترک پا و...

96

روغن بادام شیرین

مسهل سیستم گوارش، تقویت استخوان و مغز با عسل، درمان یبوست مزمن، درمان لاغری و...

97

روغن پیاز عنصل

درمان دردهای رماتیسمی، بیماری های بلغمی مفاصل، آرتریت روماتوئید و ...

98

روغن تخم کدو

تثبیت شده برای درمان پروستات، مفید جهت آرامش مغز و اعصاب، جهت ترمیم سوختگی و التهاب و...

99

روغن تقویت موی فیتنس (Fitness)

کمک به درمان ریزش, شکنندگی، کمی رشد، موخوره و نازکی موها و پوسته ریزی( شوره) پوست سر.

100

روغن حنظل

بهبود درد و تورم مفاصل، بیماری های رماتیسمی، دردهای عضلانی خیلی سرد و...

101

روغن خشخاش

 

خواب آور، مسکن درد  موضعی، التیام ورم های دردناک، دردهای عضلانی، کمر درد، پادرد و...

102

روغن دارچین

تسکین دردهای عضلانی، مفید برای بی حسی عضلانی، لاغری موضعی، گرم کردن مفاصل و...

103

روغن رزماری

جلوگیری از ریزش مو، تسکین درد ماهیچه و...

104

روغن زنجبیل

گرم نگه داشتن عضلات و باز کردن گرفتگی ها، ضد انعقاد خون، رفع درد کمر و زانو، رفع تبخال، تسکین دردهای مفاصلی و...

105

روغن زیتون

رفع یبوست، رفع دردهای عضلانی، تقویت موی سر وجلوگیری از بروز مو خوره و...

106

روغن سدر

تقویت کننده مو و کمک به رشد آن، موثر در رفع شوره سر و...

107

روغن سقز

تقویت اعضا رئیسه، تسکین دردهای مفاصلی و عضلانی و...

108

روغن سیاهدانه

جلوگیری از سفیدی مو، رفع کمردرد و سردرد، درمان التهاب مفاصل، ترمیم بافت مفصلی و...

109

روغن سیر

موثر در درمان سیاتیک و نقرس، از بین برنده التهابات، ضد درد و...

110

روغن شترمرغ

ترمیم بافت های پوست، رفع دردهای عضلانی، ترمیم سوختگی و...

111

روغن فندق

تقویت کننده مژه و ابرو، رفع شوره سر، استحکام ناخن ها، رفع سرفه و سینه درد و...

112

روغن کرچک

درمان یبوست، مرطوب کننده پوست، از بین برنده خشکی و ترک پوست، کمک به رفع دردهای عضلانی و رماتیسمی و...

113

روغن کنجد

تقویت عمومی بدن،تقویت حافظه و رفع افسردگی، رفع رماتیسم، درمان دل دردهای سرد و...

114

روغن کندر

کمک به درمان دردهای عضلانی و مفاصلی، جلوگیری از چروک خوردن پوست و جوان نگه داشتن پوست و...

115

روغن گردو

باز کننده عروق و برطرف کننده چربی های مضر، جهت شفافیت پوست، موثر در رفع دردهای مفصلی، حاوی امگا3، موثر در رفع دردهای عصبی و...

116

روغن گل بنفشه

رفع لک های قهوه ای  ناشی از افزایش سودا،تقویت پوست و اندام، برطرف کننده چروک پوست و...

117

روغن گل سرخ

تقویت پوست و عصب های صورت، رفع درد اعضا و کوفتگی آن و...

118

روغن مژه و ابروی آدنا

کمک به درمان ریزش و کمی رشد موهای ابروومژه.

119

روغن مورد

تقویت مژه و ابرو و مو، رفع شوره سر و...

120

روغن هموراگل (گیاهی)

موثر در درمان هموروئید، خارش، سوزش و شقاق مقعد.

نحوه  مصرف: روزی 3 بار مقعد را با روغن هموراگل چرب نمایید.

121

ژل انزال ملذذ

جلوگیری از انزال زودرس، سفت کننده و تقویت­کننده آلت تناسلی، برطرف­کننده عفونت­ها و ترشحات و بدبویی زخم­های رحمی و تقویت­کننده رحم و برای جماع بسیار ملذذ است. همچنین برای کسانی که نازایی دارند برای تقویت رحم و اعاده حمل توصیه میشود.

122

ژل لاغری  فیتنس

كمك به لاغرشدن چاقیهای موضعی، خصوصاً شکم, رانها و باسن، كمك به لاغرشدن سینه خانمها.

123

سکنجبین بزوری معتدل

رفع بلغم معده، تب های مرکب، صفرای مخلوط با بلغم، تصفیه کننده خون، ورم ها، آسیت گرم، مقوی معده، مقوی کبد، مدر حیض و ادرار.

موارد احتیاط: در اطفال با نظر پزشک مصرف شود. در زنان باردار ممنوع است.

124

سکنجبین عنّابی

 

 

دفع جوش ها و دمل های چرکی، داروی کمکی در درمان آبله، آبله مرغان و التهابات جلدی، تصفیه کننده خون و کبد، مسهل اخلاط رقیق و منضج اخلاط غلیظ، مسکن التهاب ورتشنگی.

125

سکنجبین عنصلی

 

درمان کننده سختی والتهاب طحال و جگر، بازکننده رگ ها و گرفتگی ها به خصوص در قلب و کبد، قطع اخلاط غلیظه و جاذب فضولات از عمق بدن، مفید در آسم و تنگی نفس، رافع ضیق نفس و سرفه که از رطوبت باشد.

126

سندرسال

ترکیبات: بادیان، خارخاسک، کمون، دم گیلاس، کاکل ذرت.

مؤثر در دفع سنگهای كلیه و مجاری ادرار و ضد اسپاسم و دردهای كلیـوی، جلوگیـری از تشكیل مجدد سنگ كلیه.

127

سینوزیتا

کمک به درمان سینوزیت (گیاهی).

128

شامپو ریحان

نرم، شاداب و روشن کننده مو، کمک به برطرف شدن زبری و شکنندگی مو ناشی از استفاده از رنگهای شیمیایی و مش کردن مو، کمک به برطرف شدن موخوره و شق شدن مو وهمچنین کمک به برطرف شدن پوسته ریزی،چربی و خارش پوست سر، كمك به درمان ریزش مو.

130

شربت اخلاط ثلاثه

(مصفای خون)

پاكسازی كننده بدن از اخلاط محترقه و سوخته، به عنوان منضج اخلاط ثلاثه (بلغم،سوداوصفرا)، كمك به متعادل ساختن حرارت كبد و كمك به بـازسازی عملكرد طبیعی آن، كمك به برطرف شدن انواع مشكلات پوستی مانند انواع اگزما و خارش، جوش و لك، تیرگی پوست بدن و تیرگی اطراف چشم، كمك به برطرف شدن غلظت خون و مشكلات ناشی از آن.

131

شربت افرا

کمک به پاک شدن خلط فاسد سودا و بلغم ازبدن ودرمان مشکل موهای زائدبدن خانمها.

132

شربت اکسیر مقوی معده

رافع قی، اشتها آور، نافع در درمان امراض معدی، صفرابر، ملین، بادشکن، مقوی معده، ضد نفخ، برطرف کننده قی و دل درد در زنان باردار.

133

شربت امید

تقویت کننده سیستم ایمنی بدن بوده وکاربرد بسیار مناسبی درکنترل وبهبود انواع سرطانها دارد. مقاومت بدن رادربرابرعوارض ناشی ازدرمانهای متنوع، خصوصا، شیمی درمانی وپرتودرمانی بالا برده وبه کنترل و بهبودبیماری کمک می نماید.

134

شربت به لیمو

مقوی، مفرح، مسرور کننده قلب و مغز ، دفع خلط­های سوداوی و علی­الخصوص سموم بدن، سنگینی زبان به هر دلیل، برطرف کننده جوش­های دهان، رفع خشونت سینه و صاف­کننده صدا، تمیز کننده مزاج و از بین برنده و علاج زردی نوزادان.

135

شربت بهاران

به پاكسازی بدن از اخلاط اضافی صفرا و بلغم كمك نموده، همچنین كبد و طحال راپاكسازی كرده،عملكردآنهارااصلاح می نماید. به تصفیه و پاكسازی خون از چربی، اوره و اسیداوریك كمك نموده، معده راتقویت،تب وحرارت بدن رابرطرف می نماید.

136

شربت راز

کمک به درمان بیماریهای سوداوی که عموما دراین بیماریها خلط فاسدسودا سوخته ،غلظت وکثرت یافته است مانند پسوریازیس،ترکهای پوستی عمیق،خصوصا دراندام تحتانی، که همراه باخارش وگاهی همراه باخونریزی است ودیسکوپاتیها.

137

شربت رضوی

ترکیبات: مویز، زعفران، عسل و...

تقویت کننده عمومی بدن، تحلیل نفخ ها، دردهای سرد و کهنه، تقویت اعصاب، تقویت معده و پاره ای از امراض کبد و طحال و روده ها.

138

شربت زوفا

نافع در درمان سرفه های کهنه، درد سینه، تنگی نفس، آسم، دافع بلغم و بازکننده گرفتگیها.

139

شربت سرماخوردگی

ناراحتی های ریوی حاد، برونشیت وتنگی نفس، نفخ ریوی، ورم کبدی ، دفع سموم، تشنجات عصبی، سوء مزاج ارثی، قولنج.

140

شربت سعال (گیاهی)

طبع گرم. ترکیبات: عصاره غلیظ پیاز، گزنه، نعنا، پونه، آویشن، بارهنگ، عسل و ...

موارد مصرف: درمان کمکی سرفه های شدید، آسم، برونشیت، تنگی نفس، عفونت مجرای تنفسی و سرماخوردگی.

141

شربت ضد سرفه گیاهی

حاوی عصاره طبیعی: آویشن، رازیانه، ختمی، نعنا و عسل.

ضد سرفه، خلط آور، درمان سرماخوردگی.

142

شربت گلها

دفع كننده اخلاط سوخته و بلغم لزج از بدن، خصوصاً از مفاصل . این شربت برای كلیه افرادی كه دارای مشكلات مفاصل و رسوب بلغم و خلط سوخته در مفاصل هستند مفید می باشد. .  همچنین برای افراد مبتلا به نقرس گرم مفید می باشد.

143

شربت مسهل

مسهل اخلاط چهارگانه صفرا،سودا،بلغم وخون می باشد.به عنوان ملین نیز مورد استفاده دارد.

144

شربت معدل صفرا

اشتهاآور، متعادل کننده غلبه خلط صفرا در بدن بوده، به برطرف شدن مشكلات صفراوی معده، خصوصا كم اشتهائی ،ترش كردن و بوی بد دهان كمك می نماید. تقویت كننده معده و درنتیجه تقویت كننده هضم غذامی باشد. همچنین به تعادل حرارتی كبد و كاهش تولید صفرا كمك می نماید. مكمل پودر چاق كننده سمین می باشد. کمک به درمان سرگیجه و تهوع و به هم خوردگی دستگاه گوارش هنگام مسافرت با اتومبیل.

145

شربت مفتح

کمک به بازشدن گرفتگی عروق بدن، خصوصا به بازشدن گرفتگی عروق قلب (عروق کرونر).

146

شربت مفرح ابریشمی

جهت لطیف کردن ارواح، تقویت حرارت غریزی، تقویت اعضای رئیسه و ارواح آن (قلب و مغز و کبد)، شادابی و سرحالی، آرامش اعصاب، اخراج اخلاط سوداوی و بلغم لزج و باز کننده انسدادها، مقوی باه، افزایش بینایی و... .

147

صابون (حاوی عصاره گیاهی)

ضدالتهاب و آنتی باکتریال بوده، به درمان جوش، لک، اگزما، خارش، چین و چروک، کک و مک، منافذ و جوشهای سرسیاه پوست کمک می نماید.

148

ضماد مفاصل (گیاهی)

ترکیبات: سیر، اکلیل الملک، دارچین ذنب الخیل و...

موارد مصرف: درمان کمکی درد مفاصل سرد، رماتیسم دیسک، آرتروز، سیاتیک، زانو درد، گرفتگی عضلانی و ...

149

ضمادكمر

به برطرف شدن درد كمر در افراد مبتلا به دیسكوپاتی، درد كمر ایام بارداری و درد كمرزمان پریودی كمك می نماید. به درمان سقطهای مكرر، خونریزی طولانی مدت پریودی، سستی كمر و انزال زودرس و همچنین درمان شب ادراری كمك می نماید.

150

عرق P-2X

(مکمل پودرP-2X)

برطرف کننده گرگرفتگی, تعریق زیاد و مشکلات عصبی (کلافه شدن) ناشی از یائسگی.

151

عرق بارد

به درمان حساسیت، آلرژی، خارش، اگزما و عطسه و سرفه و آبریزش ناشی از حساسیتهای فصلی . همچنین به درمان آسم ، برونشیت و التهاب ریه كمك می نماید.

152

عرق همایون

عرق همایون به درمان فشارخون كمك نموده ، عروق بدن، خصوصا عروق قلب را پاكسازی می نماید. عرق همایون مصلح خلط خون نیز می باشد.

153

عطر گل محمدی

دارویی گرم می باشد و در درمان بیماری های اعصاب و روان که ناشی از افسردگی و کم خوابی و کاهش حافظه می باشد، کاربرد فراوان دارد. برای کاهش بلغم مغز و در نتیجه خواب راحت و آرامش اعصاب و تقویت قلب کاربرد دارد.

طریقه مصرف: به صورت استشام شبانه مصرف شود.

154

فیتو کلسترول

موارد مصرف: درمان کمکی چربی خون بالا (که با رژیم غذایی کاهش نمی یابد)، درمان کمکی فشارخون بالا، پیشگیری از تصلب شرایین، درمان کمکی عفونت های مجرای تنفسی فوقانی، کاهش ریسک سرطان معده و رقیق کننده قوی خون، تقویت کننده قدرت جنسی.

155

قرص اطریفل افتیمونی

پاکسازی معده، تنقیه مغز، رافع سودا و بلغم، مفید در مالیخولیا و ممانعت از سفید شدن مو.

156

قرص اطریفل گشنیزی

مقوی معده و کبد، نافع در نزله و زکام مزمن ، مانع ریختن سودا سوخته به معده، موثر در درمان سردرد.

157

قرص ایارج فیقرا

موثر در لقوه، قولنج ودرد مفاصل، سستی مثانه، پاک کننده معده و سر از اخلاط فاسد.

158

قرص بلغم

دفع بلغم لزج، رفع سردی امعاءواحشاء، سستی بدن، تقویت معده ، ام اس، ضد نفخ و استرخا.

159

قرص بید

تسکین دهنده اعصاب، مسکن اعصاب دستگاه گوارش، محرک اشتها، رافع عوارض کبدی و کلیوی ، دافع سموم.

160

قرص پادزهراحمدیه

رفع هیجان، اضطراب و تپش قلب، خونسازی و افزایش گلبولهای قرمز، سفید و پلاکتها، بندآوردن خونریزی از هر نقطه از بدن بویژه رحم، اصلاح کبد، کلیه ، قلب و روده ها، موثر در سرطان خون و رفع عوارض شیمی درمانی.

161

قرص راحت

لینت مزاج در دراز مدت، تحلیل اورام اندامها و تقویت معده.

162

قرص رازی

درد مفاصل اندام ها، کمردرد سیاتیکی، دردهای گردنی ناشی از آسیب دیسک، روماتیسم، آرتروز، بیماری های اتوایمیون، بیماری بهجت،‌ آرتریت روماتوئید و حتی درمان برخی سرطان ها.

163

قرص ریوند

تب کهنه، صلابت جگر و ورم جگر و طحال و ضربه ای که به جگر و طحال شود، مقوی معده، صفرا بر، خون ساز.

موارد احتیاط: در زنان باردار ممنوع است. در اطفال با نظر پزشک معالج مصرف شود.

164

قرص سینارول

ناراحتی های صفراوی و دیگر حالاتی که نیاز به افزایش ترشح صفرا و مهار تهوع باشد، کاهش دهنده چربی خون.

موارد احتیاط: در صورت وجود سنگ صفرا تنها زیر نظر پزشک مصرف شود.

165

قرص کاسنی

باز کننده منافذ کبد و انسدادهای کبدی و طحال، احشاء و عروق و مجاری ادرار و کلیه، مسکن صفرا و خون و تشنگی، ضد سودا، التهابات حلق و معده و خناق، یرقان،‌ طپش قلب و تقویت قلب گرم، تقویت کبد و معده، حصبه، ‌سوء هاضمه ، استسقا، ضد اسهال، تب بر، درد مفاصل گرم و نقرس گرم، سردردها،‌ اشتهاآور.

166

قرص کافور (نسخه رازی)

بیماری های کبدی، تب، سرد کردن جگر، کاهش دهنده میل جنسی در موارد خواسته شده، خواب آور، ملین طبع، آرام بخش و مفرح در گرم مزاجان.

موارد احتیاط: سرد مزاجان.

167

قرص نشاط (بدل)

نافع در سردرد مزمن، دردهای قولنجی و ترک اعتیاد.

168

قرص والی فلور

در درمان اضطراب و بی خوابی ناشی از آن، بیقراری و همچنین به عنوان یک داروی آرام بخش مصرف می شود.

موارد احتیاط: برای بیمارانی که نارسایی کبد دارند تجویز نمی شود.

169

قطره پرسان

به ایجاد خواب همراه با آرامش و بخواب رفتن سریع هنگام خوابیدن و برطرف شدن بیداری شبانه و تقویت مغزودماغ كمك می نماید.

170

قطره گیاهی جنسیگل

طبع: گرم. اثرات: افزایش دهنده میل و توان جنسی سرد مزاجان،کمک به رفع انزال زودرس ناشی از غلبه بلغم و افزایش دهنده لذت جنسی آقایان.

171

قطره گیاهی لاویگل

تهیه شده از عصاره غلیظ اسطوخدوس.

طبع: گرم و خشک (ضد بلغم و سودا).

خواص: ضد میگرن و سردرد، رفع خستگی، تقویت حافظه، رفع نورالژی (دردهای عصبی)، خواب آور، آرام بخش، درمان افسردگی، رفع آسم و حملات آسمی، درمان صرع، رقیق کننده خون، ضد نزله.

172

کپسول جینکو

مفرح و مقوی قوی و اعضای رئیسه (قلب و مغز و کبد) و همچنین مقوی احشاء و برطرف کننده تمامی سموم گرم و سرد بدن. مفتح، همچنین تقویت کننده  قوه بینایی, دندانهاو قوه باء می باشد.همچنین به درمان بیماریهایی چون صرع, فلج, رعشه, سستی کمر, کوفتگی کمک می نماید.

173

کپسول ستایش

کمک به برطرف شدن کیست تخمدان خصوصا، خانمهائی که مبتلا به تخمدان پلی کیستیک (P.C.O) هستند.

174

کپسول سحر

کمک به کنترل ودرمان ترشح نابجای شیر از سینه خانمها (گالاکتوره).

175

کپسول شباب

به برطرف شدن درد مفاصل و آرتروز، به تقویت عمومی بدن و به درمان شکستگیها كمك می نماید. به پایداری نیرو و قوه جوانی و تقویت آن و تقویت کمر و رفع سستی آن و رفع کسالت، سستی و خمودگی بدن كمك می نماید.

176

کپسول ضد نفخ و ورم معده و روده

کمک به برطرف شدن بلغم (سردی و تری) معده و روده، کمک به هضم غذا و تقویت معده و روده، کمک به برطرف شدن نفخ  و ورم معده و روده، کمک به برطرف شدن گاز معده و روده.

177

کپسول فشارخون

کنترل کننده فشار خون در بیماران مبتلا به پرفشاری خون می باشد.

178

کپسول فیتو آرتروز (گیاهی)

ترکیبات: سورنجان، صبرزرد، هلیله زرد، زنجبیل، زیره کرمانی.

موارد مصرف: مسهل اخلاط از مفاصل، درد مفاصل، نقرس، سیاتیک، کمر درد، دیسک، آرتروز، رماتیسم، آرتریت روماتوئید و بیماری بهجت.

179

کپسول کبد

دارویی مناسب برای انواع مزاج میباشد که باعث تقویت کار کبد شده و کارکرد کبد را تنظیم می کند، کمک به پاكسازی بدن از اخلاط محترقه و سوخته، كمك به برطرف شدن انواع مشكلات پوستی مانند انواع اگزما و خارش، جوش و لك، تیرگی پوست بدن و تیرگی اطراف چشم،كمك به متعادل ساختن حرارت كبد و كمك به بـازسازی عملكرد طبیعی آن، کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن و بالابردن مقاومت بدن در برابر بیماریها.

استفاده این کپسول با شربت اخلاط تاثیر فوق العاده ای در درمان دارد.

180

کپسول مسهل گیاهی

ترکیبات: هلیله زرد، گل محمدی و ...

موارد مصرف: ضد یبوستهای دائمی و مزمن، مسهل قوی.

181

کپسول مفتاح

تقویت كننده تخمدانها، بالابردن قدرت فولیکول سازی (تخمك سازی) تخمدانها، کمک به برطرف شدن نامنظمی عادت ماهیانه(پریود) خانمها، خصوصاً عقب افتادن طولانی مدت پریود، کمک به باروری خانمهای نابارور (خصوصاً خانمهای با طبع غالب بلغم)، به درمان كیست تخمدان كمك می نماید.

182

کپسول ملین

کمک به برطرف شدن یبوست وپاک شدن احشاء ازفضولات و همچنین کمک به دفع اخلاط فاسد سودا، صفرا و بلغم پس از نضج یافتن.

183

کرم  رز

كمك به درمان جوش، آكنه، لک، کک و مک صورت، همچنین سفیدكننده پوست نیز می باشد (مخصوص پوستهای چرب).

184

کرم بابونه

خاصیت ضدالتهاب و ضد حساسیت گیاه بابونه در این کرم موجب از بین رفتن جوشهای پوستی شده و پوست را صاف، شفاف و روشن نگه می دارد.

185

کرم بنفشه

نرم، لطیف و روشن کننده پوست دست وصورت می باشد. همچنین به عنوان كرم مرطوب كننده (كرم روزانه) نیزمی باشد، به كاهش التهاب وقرمزی جوشهای صورت (خصوصا جوشهای چركی) كمك نموده، خنک کننده و آرام کننده پوست دست وصورت (بعنوان کرم روزانه) می باشد. این کرم برای پوستهای  معمولی و خشک مناسبترمی باشد.

186

کرم دور چشم جدید

جلوگیری از خشک شدن و چروک خوردن پوست اطراف چشم.

187

کرم شباویز

کمک به افزایش لذت جنسی و همچنین برطرف شدن انزال زودرس آقایان.

188

کرم ضد آفتاب

محافظ پوست در برابر اشعه خورشید، بالا بردن تحمل پوست در برابر اشعه خورشید.

189

کرم ضد لک جدید

کم رنگ کننده و از بین برنده لک های پوستی، روشن و سفید کننده پوست و رنگ چهره.

190

کرم ضدآفتاب آنا

به حفاظت پوست دربرابر نور خورشید كمك نموده،پوست راخنك وروشن می نماید. لازم به ذکراست که به دلیل استفاده از زینک اکساید در کرمهای ضد آفتاب موجود در بازار این کرمها به مرور، خود باعث لک صورت می شوند.

191

کرم کلوژنه ضد چروک

الاستین و کلاژن دارای پروتئین هایی است که سلول های تشکیل دهنده بافت پوست را ترمیم کرده و سبب کشیده شدن پوست و صاف شدن چروک ها می شود.

192

کرم گل همیشه بهار

کاهش آسیب های پوستی، مرطوب، شفاف و با طراوت کننده پوست.

193

کرم لطیف

كمك به درمان جوش، آكنه، لک صورت، روشن کننده و سفید کننده پوست صورت بوده، به آرامی لایه برداری می نماید، به عنوان پایه آرایش و نگهداری آرایش استفاده می شود.

194

کرم مرطوب کننده

بالا بردن رطوبت پوست و نرم کننده آن.

195

کرم­های ویتامینه

مرطوب کننده، ضد جوش، ضد آفتاب، ضد لک.

196

كپسول پروستات (گیاهی)

درمان ورم پروستات (BPH)، ضد تكرر ادرار، درمان ورم های بدن، تونیك.

نحوه مصرف: روزی 2 بار هر بار 2 عدد کپسول به همراه 1 استکان عرق گزنه میل شود.

197

كپسول چربی خون

كاهش و كنترل چربی خون، درمان كبدچرب وآترواسكلروزعروق،خصوصا عروق قلب.

198

كپسول خونساز

تقویت خونسازی بدن و درنتیجه جبران كمبود هموگلوبین خون خصوصا در خانمهائی كه مبتلا به خونریزی پریودی حجیم وطولانی باشند. درمان افراد مبتلا  به كم خونی همراه با افت فشار خون باشند (خصوصا دوره نقاهت پس ازجراحیهایی كه همراه با خونریزی زیاد باشد).

199

كپسول دیابت

به كنترل قند خون و كنترل و بهبود عوارض ناشی از دیابت كمك می نماید. (زخم پای دیابتی، عارضه كلیوی ‌(نفروپاتی) و عارضه چشمی (رتینوپاتی) و مورمور و خواب رفتگی اندامها (نوروپاتی)، درافراد با دیابت سرد و گرم).

200

كپسول سنگ شكن

به خردشدن و تحلیل سنگ كلیه و سنگ كیسه صفرا كمك می نماید.

201

كپسول صحّت (گیاهی)

 

مؤثر در درمان زخم معده، رفع رطوبات معده، ضد نفخ، درمان زخم روده، سوء هاضمه، منضج اخلاط، ضد ورم­های سرد و بلغمی بدن، استحكام لثه، ضد انگل قوی، ترمیم كننده زخم های بدن.

202

كپسول گیاهی ریحانه

تقویت كننده عمومی بدن، درمان كم خونی، درمـان  نازایـیف تقویت نیروی جنسی خانم هـا، كمـك به لانــه گزینـی تخمـك، رفع اختـلالات هورمـونـی، درمــان التهـابـات واژن، درمـان تنبلـی تخمـدان هـا، تقویــت رحــم، رفـع درد قاعـدگـی، درمـان ریتـارد رگـل درمـان مشكلات رحمــی نظیــر PID و عفونـت لگـن،  درمان فیبروم و كیست، مؤثــر در رفـع میگـرن و  سردرد.

206

كپسول گیاهی سینامون2

دارای خواص عالی در رفع غلظت خون، مؤثر در درمان بیماری های پوستی گرم مزاج نظیر پسوریازیس، لیكن پلان، اگزمای صفراوی، آكنه یا جوش صفراوی.

207

كپسول مصفا

پاكسازی كننده خون، كمك به برطرف شدن غلظت خون و شستشو كبد از اخلاط فاسد.

208

كپسول مقوی مدبر

مفرح و تقویت كننده عمومی بدن خصوصاً اعضاء رئیسه (مغز و قلب و كبد) بوده، به بقاء و تقویت حرارت غریزی بدن كمك می نماید. به دفاع بدن در برابر سموم و بیماریها كمك نموده، همچنین مقوی احشاء می باشد.

209

كپسول یاقوت

ممسك انزال بوده، به درمان انزال زودرس وسستی كمر كمك می نماید. كمك به تقویت نیروی جنسی ، بالا بردن قدرت، توان، میل و لذت جنسی مردان كمك می نماید.

210

كرم الماس

کمک به برطرف شدن شکنندگی و سوراخ شدگی ناخن، کمک به برطرف شدن لکه های سفید و کمک به رشد و استحکام ناخن و برطرف شدن پوسته شدن پوست اطراف ناخن.

211

كرم آرامیس

كمك به درمان زبری وترک پوست دست و پا (پاشنه, زانو و آرنج)، کمک به درمان پینه و سفتی پوست دست و پا (خصوصاً قوزک خارجی پا)، کمک به درمان خط های پوستی ناشی از پارگی پوست بدنبال چاق و لاغر شدن بدن (باید مدت زمان ، حداقل 3ماه استفاده شود)، کمک به برطرف شدن لکها و کبودیهای عمیق پوستی خصوصا لک رانها و باسن.

212

كرم بدن ریحان

( سیسامونا)

کمک به برطرف شدن خارش واگزمای پوست بدن، کمک به برطرف شدن خارش والتهاب وجوش پوست بدن بدنبال استفاده ازمومک وپودرهای موبرویااستفاده ازدستگاه شیور، برطرف کننده عرق سوز شدن بدن و ادرارسوزشدن لگن اطفال، کمک به درمان پسوریازیس و انواع اگزما، کمک به جلوگیری از ترک خوردن پوست وهمچنین برطرف کننده خارش پوست پس از بهبودی زخم سوختگی، كمك به درمان ترك لب وترك پوست اطراف لبها.

213

كرم دورچشم گلی

كمك به برطرف شدن كبودی ، ورم و چین و چروك اطراف چشم.

214

كرم ضدلك ریحان

کمک به برطرف شدن لکهای قهوه ای ناشی ازبارداری و یا استفاده از قرصهای جلوگیری و همچنین پارگی پوست شكم ، رانها و باسن و لك ناشی از پارگی پوست زمان حاملگی.

215

كرم عسل

كرم نرم، لطیف و مرطوب كننده پوست، كرم تغذیه كننده پوست، كرم برطرف كننده چین و چروك، كرم شب، كرم ضد التهاب ، اگزما و خارش پوست.

216

كرم فلورا (گیاهی)

مؤثر در رفع چین  چروك و لك صورت.

217

كرم گلایول

كمك به برطرف شدن آكنه، كك و مك صورت. خصوصا در افراد با پوست خشک.

218

كرم نرمینه

به برطرف شدن خشونت، زبری و سفتی پوست بدن كمك نموده،پوست بدن را نرم، لطیف و یكدست می نماید.

219

كرم نسیم

نرم كننده، مرطوب كننده و ضد ترك پوست بدن تقویت كننده پوست بدن و مؤثر در رفع اگزمای سوداوی.

220

كرم نوروپاتی

به درمان نوروپاتی ناشی ازبیماری قندخون (دیابت) كمك می نماید. نوروپاتی عبارت است از مجموعه علامتهای گزگز، مورمور، خواب رفتگی، سوزن سوزن شدن اندام، گرگرفتگی كف پا، دردشبانه، لكهای قهوه ای جلوی ساق پا،آتروفی (لاغری) عضلات ساق پا ناشی از بیماری قندخون (دیابت)

221

لوسیون درمانگر(موضعی)

درمان درد مفاصل، آرتروز و زانو درد، دیسـك كمــر و سیاتیـك، اسپاسـم عضلانی و رفع گرفتگی و خشكـی عصب هـا و رباط ها.

222

لوسیون شبنم

شستشو دهنده وتمییزکننده پوست، نرم ولطیف كننده پوست (خصوصاپوستهای خشک)، پاك كننده پوست ازآلودگیها (گردوغباروآلودگیهای ناشی ازآلودگی هوا) و شاداب كننده پوست، آماده كننده پوست برای استفاده ازكرم، ماسك وولوازم بهداشتی و آرایشی (قبل ازاستفاده ازكرم ولوازم آرایشی استفاده می شود)، تركیبی مناسب برای شستشو و پاك نمودن كرم،ماسك ولوازم آرایشی ازروی پوست.

223

ماء الجبن پودری

ضد سودا و پاک کننده اخلاط فاسد خون وکبد، برطرف کننده لکه های پوست، درمان وسواس، واریس، افسردگی، حساسیت پوستی، پسوریازیس، بوی بد دهان، یبوست مزمن ، خارش پوستی، درد سیاتیک.

224

ماء الجبن مایع

ضد سودا و پاک کننده اخلاط فاسد خون وکبد، برطرف کننده لکه های پوست، درمان وسواس، واریس، افسردگی، حساسیت پوستی، پسوریازیس، بوی بد دهان، یبوست مزمن ، خارش پوستی، درد سیاتیک.

225

ماسک صورت آدنا (آلئوورای سابق)

كمك به شادابی و لطافت پوست صورت، کمک به پاکسازی صورت و جمع آوری  جوشها وچربیهای زیرپوستی، کمک به برطرف نمودن منافذ پوست صورت، کمک به درمان جوش، آكنه و لک صورت.

226

ماسک گلبرگ

پاکسازی کننده صورت بوده، به درمان لك ،كك ومك،جوش وآكنه وهمچنین به بسته شدن منافذپوست ،خصوصا افراد با پوست چرب كمك می نماید.

227

ماسك شبنم

مكمل كرم لطیف وكرم گلایول در برطرف نمودن آكنه و كك و مك صورت می باشد،خصوصا پوستهای خشك.

228

ماسك ضد موهای زائد صورت

ترکیبات: بذر بارباد، رازیانه، طحین.

از بین برنده موهای زائد صورت، ضـد لـك، لطیف كننده پوست صورت.

229

ماسك نشاط (گیاهی)

رفع پیری پوست و از بین بردن چین و چروك صورت.

230

محلول سینا (مالیدنی)

کمک به برطرف نمودن موهای زائد بدن خصوصاً موهای زائد صورت خانمها (هیرسوتیسم).

231

معجون 110

تقویت كننده وافزایش دهنده قوه باه. افزایش دهنده حجم مایع منی، كنترل كننده انزال زودرس و تقویت كننده عمومی بدن، خصوصاً اعضاء رئیسه می باشد.

232

معجون اسطوخدوس

تقویت  کننده اعصاب مغز ودماغ بوده، به برطرف شدن مشکلات دماغی ناشی ازسردی وهمچنین تقویت حافظه ودرمان كابوس شبانه كمك می نماید. مناسب افرادی که فعالیت فکری بالائی دارند،خصوصا پشت کنکوریها ودانشجویان.

233

معجون اطریفل جامع

به برطرف شدن رطوبات (بلغم) اضافی مغز، نزله ، زكام وسردردکمک نموده،همچنین به بهبود بیماریهای اعصاب مركزی ناشی از سردی و رطوبت (بلغم) اضافی مانند صرع و تشنج، ام-اس و.... كمك نموده،همچنین عملکرد معده، قوای رئیسه، مغز و اعصاب راتقویت می نماید.این تركیب ملین نیزمی باشد.

234

معجون اطریفل غددی

کمک به درمان کم کاریهای غددی وعوارض ناشی ازاین کم کاریها،خصوصاکم کاری تیروئید.

235

معجون آرامش

به درمان شب ادراری، احتلام شبانه، سستی کمر، زودانزالی و ترشح نابجا از سینه ها (گالاکتوره) كمك می نماید.

236

معجون تقویت قوای جنسی

این معجون ترکیبی از چندین ماده طبیعی گرم و پر انرژی است و در افزایش قوای عمومی بدن، تقویت قوای جنسی، افزایش میل جنسی و افزایش تعداد اسپرم ها موثر است.

نحوه مصرف: جهت تقویت قوای جنسی یک قاشق غذاخوری 30 دقیقه قبل از معاشرت استفاده شود.

237

معجون حافظ

به تقویت حافظه و جلوگیری از سفیدشدن مو كمك نموده، همچنین به درمان سینوزیت، خلط پشت حلق و نزله كمك می نماید.

238

معجـون شفـاء

این ترکیب حاوی انواع ویتامین ها و املاح سلنیوم، کبالت، روی، منیزیوم و ... می باشد.لذا این تركیب یك آنتی اكسیدان بسیارقوی دربرابر رادیكالهای آزاد و مواد سمی تولید شده در بدن می باشد. رادیكالهای آزاد عامل بسیاری از بیماریها، خصوصا سرطانها و عوارض ناشی از بیماری دیابت می باشند.          

239

معجون کبیر

منضج و مسهل بلغم می باشد. در کلیه بیماریهائی که منشاء آنها بلغم باشد، مورد استفاده داشته و به درمان این بیماریها کمک می نماید. مانند: بلغمی شدن رحم وتخمدانها، آلزایمر و کندی و ضعف حافظه ،کندی قدرت هضم معده ، نفخ و ورم معده.

240

معجون لبوب

تقویت کننده عمومی بدن ( اعضاء رئیسه) می باشد. به افزایش تولید اسپرم و افزایش تحرک آن، به درمان سستی کمر و انزال زودرس، به بقاء وتقویت میل و قوه باء در افراد سنین میانسالی و پیری كمك می نماید. مناسب برای ورزشکاران و قهرمانان ورزشی. به افزایش بنیه بدنی افرادی که دارای فعالیت بدنی و شغل فیزیکی  باشند،كمك می نماید.

241

مفرح قلب و اعصاب

تقویت کننده اعصاب، ضد ناراحتی روحی نظیر دلشوره، افسردگی، وسواس، مفرح، تقویت اعصاب در درمان انزال زودرس، برطرف کننده کسالت، نفخ، دافع مالیخولیا و سرسام.

242

منضج اخلاط ثلاثه

جهت پاکسازی بدن از اخلاط غیر طبیعی و تنظیم کننده اخلاط طبیعی بدن، جوش، لک و بیماری های پوستی با مشارکت کبد، تقویت دماغ، تصفیه کننده خون، تقویت معده، افزایش بینایی، اصلاح کبد و کلیه و قلب، لینت مزاج، کم خونی، دردها و اورام مفاصل، تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از بیماری ها.

موارد احتیاط: زنان باردار و اطفال کمتر از 3 سال با نظر پزشک.

243

منضج بلغم

این منضج در افرادی که غلبه بلغم دارند به مدت دو هفته، هر شب یک بار تجویز می شود. در روز آخر 1 قاشق غذاخوری از مخلوط سنا و گلسرخ را مثل چای دم کرده و با 1 قاشق چای خوری روغن بادام شیرین مخلوط نموده و به عنوان مسهل خلط مصرف شود.

244

منضج سودا

این منضج در افرادی که غلبه سودا دارند به مدت دو هفته، هر شب یک بار تجویز می شود. در روز آخر 1 قاشق غذاخوری از مخلوط سنا و گلسرخ را مثل چای دم کرده و با 1 قاشق چای خوری روغن بادام شیرین مخلوط نموده و به عنوان مسهل خلط مصرف شود.

245

منضج صفرا

این منضج در افرادی که غلبه صفرا دارند به مدت یک هفته، هر شب یک بار تجویز می شود. در روز آخر 1 قاشق غذاخوری از مخلوط سنا و گلسرخ را مثل چای دم کرده و با 1 قاشق چای خوری روغن بادام شیرین مخلوط نموده و به عنوان مسهل خلط مصرف شود.

246

هفت گل (تقویت معده)

ضد بلغم معده و دستگاه گوارش، جهاز هاضمه، رفع نفخ و ورم معـده و روده­ها، رفع IBS و كولیت، رفع سوء هاضمه.

نحوه  مصرف: 1 قاشق چایخوری در هر وعده روی غذا ریخته شود یا به همراه کمی عسل همزمان با صرف غذا میل شود.

247

شامپو باشو

حاوی عصاره های گیاهی

ضد ریزش، ضد موخوره، ضد شوره، ضد خارش، ضدطاسی و ریزشهای شدید، رویش مجدد مو، مناسب انواع پوستها

شامپو باشو با فرمول خاص گیاهی و طرح تهیه و خاص و PH اسیدی از ریزش مو کاملا جلوگیری کرده و اگر پیازهای مو از بین نرفته باشند به آنها کمک میکند تا قوت از دست رفته را دوباره به دست آورند و رشد سالمتری داشته باشند.

یک ضدشوره قوی بوده، حتی در شوره های شدید نیز موثر میباشد.

248

صابون هفت گیاه باشو

ضدجوش- ضدلک- روشن کننده و سفید کننده پوست- زیبایی، نرم و لطافت پوست- مناسب برای انواع پوستها

توصیه میشود در مواردی که از کرمهای ضدجوش، ضدلک یا ضد چروک و بطور کلی از کرمهای تخصصی استفاده میشود برای شستشوی قبل و یا بعد از استفاده کرمها از این صابون استفاده نمایید.


برچسب‌ها: دارو
نوشته شده توسط محمدهادی صدری پور در ساعت 15:12 | لینک  | 

29

پودر علاج (گیاهی)

قابض، بند آورنده خونریزی ها، ضد ترش كردن معده، رفع زخم معده، ضد استفراغ خونی، ضد اسهال معمولی، التیام زخم روده، رفع قطره قطره ادرار كردن، رفع بی اختیاری ادرار در بستر (یا شب ادراری)، ضد ورم پروستات.

طول دوره مصرف: محدود به چند روز.

30

پودر قاطع (ضد خونریزی موضعی)

 

ترکیبی از پودر 3 نوع گیاه دارای اثرات: قابض، بند آورنده خون، خونریزی های سطحی، درمان خون دماغ شدن، بند آورنده خونریزی، محل حجامت، زالو درمانی و فصد.

توجه: در خونریزی های شدید وتصادفات مراجعه به اولین مرکز اورژانس ضروری است.

31

پودر گیاهی تقویت كننده مو (گل گیس)

درمان ریزش مو، خــارش و شـوره سـر و تقویـت كننده پیازچه مو.

32

پودر مجذوب

به درمان افسردگی، بی خوابی، كم خوابی، كابوس شبانه، استرس، اضطراب، مالیخولیا، مانیا، تپش قلب، لرزش اندامها كمك می نماید، به بهبود دردهای مبهم عضلات و مفاصل وكمك به درمان مشكلاتی كه ازغلبه سودا به وجودمی آید نیزكمك می نماید.

33

پودر مسمن (چاق کننده)

اشتها آور، ‌تقویت معده، ترشح سودای طبیعی در معده، ملین.

34

پودر مصفا

مكمل كپسول مصفا.

35

پودر نافع

به دفع سودا از بدن. خصوصاً سودای معلق ناشی از سوختن  اخلاط فاسدكمك نموده، اسیداوریك خون و عوارض ناشی از افزایش آن (نقرس) را كنترل كرده و همچنین به نرمال شدن میزان اسید اوریك خون كمك می نماید.


برچسب‌ها: دارو
نوشته شده توسط محمدهادی صدری پور در ساعت 15:8 | لینک  |